ביקורת הספרים של טלי | הילדים שבזמן

סטיבן לואיס, גיבור הרומן, הוא סופר ילדים מצליח שמאבד את בתו בת החמש. היא נחטפת ממנו בסופרמרקט השכונתי ונעלמת כאילו רצפת המרכול פיתחה רעב לילדים ובלעה את כולה. כמו אשתו ג'ולי, סטיבן לא מסוגל להכיל את האובדן הנורא, והוא נסחף במסע עצוב אל זיכרונותיו השונים בין קפלי הזמן, שבו דמותה של ביתו מופיעה, נעלמת וחוזרת, ומציאות והזיה משתלבים זה בזה כאילו היו מקשה אחת.

איאן מקיואן, סופר אנגלי, כותב כבר כמעט חמישים שנה. הוא התחיל לכתוב סיפורים קצרים בשנות השבעים, המשיך עם ארוכים יותר וזכה בגינם בפרסים רבים. בשנת 1979 הצליח אפילו לעורר שערורייה כאשר ה-BBC החרימו מחזה שכתב לטלוויזיה בגלל שכלל יותר מדי גסויות, לטענת אנשי הערוץ.

בין ספריו האחרים של מקיואן ניתן למצוא את 'אהבה עיקשת', 'אמסטרדם' ו'כפרה' (Atonement), שעובד לסרט קולנוע נהדר, שזכה באוסקר בשנת 2008. מקיואן היה נשוי פעמיים, ובגלל ה"היה" קל לנחש שהתגרש פעמיים. אשתו הראשונה, פני אלן, נמלטה לצרפת יחד עם בנם בן ה-13 אחרי שבית משפט פסק שעל הבן ועל אחיו בן ה-15 להישאר עם אביהם. היא לא אהבה את זה והגיבה בהתאם. יתכן שהאירוע סייע לסופר לפתח את שאלות המוסר הרבות בספריו.

כמו ברוב יצירותיו, גם בספר והסרט 'כפרה', וגם ב'הילדים שבזמן', הוא מעלה שאלות מוסריות על החיים: מאבקי טוב ורע, מקובל ולא מקובל, היכן עובר הגבול המוסרי? מתי מותר להרשות לעצמך לעשות מה שברצונך אל מול מה שמצופה ממך? לא יודעת את התשובות לשאלות הללו, גם לא בטוח שמקיואן יודע, אבל הוא מצוין בלהציף את ההתחבטויות המוסריות הללו כמעט בכל ספר שהוא כותב.

Classic Ferrari Mondial T coupe 1990

£10,100.00 (4 Bids)
End Date: Monday Nov-26-2018 20:07:15 GMT
Bid now | Add to watch list

אהבתי בספר: את האווירה הבריטית שבה מתנהל הסיפור, וכאמור, את השאלות המוסריות שמנוסחות היטב ומוזרקות אל מוחו של הקורא. במהלך הקריאה גם אני מצאתי את עצמי שואלת מהי הרמה המוסרית שלי בעולם? האם היא תואמת את הנסיבות בהן אני פועלת? הזדהיתי איתו כששאל את עצמו איך הוא אמור להגיב למקרה נורא כמו שקרה לו, וכיצד עליו להתמודד אל מול שאלת השאלות: זו אשמתי או לא? איך עליו להתמודד עם הביקורת החברתית שמופנית כלפיו כאב שביתו נעלמת מתחת לאפו? האם עליו להמשיך בחיים? ואם כן איך?

לא כל כך אהבתי בספר: הספר מסתבך ונוטש את הנרטיב המרכזי באופן שתרומתו לסיפור לא ממש ברורה. על פי הספר הוא נקרא לתמוך בחברו, פוליטיקאי מבטיח, שמתקשה גם הוא, בדרכו שלו, להתמודד עם ילדות שנעלמה לבלי שוב. וכל זאת כשברקע פועלת ועדה רשמית, פרי יוזמתו של ראש הממשלה, ששוקדת על הכנת מדריך לגידול ילדים… זה שומר אותו בחיים, אבל לא בהכרח את הסיפור, שמתחיל להיסדק.

מצאתי שזה ספר קשה מכל בחינה. העלילה פתלתלה באופן שלא מחמיא לה, וקשה לעקוב אחריה. גם שפת התרגום היתה קשה לי, הסיפור עצמו מר ומלא בצער, ולא מצאתי בו רגעים של נחת. הספר קשה לקריאה עד כדי כך שהנחתי אותו יותר מאשר פעם אחת והתלבטתי אם בכלל לחזור אליו.

רגע השיא שלי בספר: הרגע בו מבין הגיבור שבסוף צריך לחיות על פי הצו המוסרי שלך ולא על פי הצו המוסרי שמכתיבה החברה.

שורה תחתונה: אני יכולה להמליץ על 'הילדים שבזמן' רק לבעלי סבלנות רבה וחשק להעמיק בשאלות קיומיות שלא נותנות מנוח. אני לא ממליצה עליו כקריאה קלה של 'תוך כדי'. זה לא ספר לעלעל בו "עד שיתחמם המרק", לא לקריאה בשירותים ולא בטיסות… כי מצאתי שזה יותר ספר התרסקות מאשר ספר להמריא איתו.

שלושה כוכבים מתוך חמישה כוכבי התחבטויות וקשיים

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

כולם כותבים ספר, מעטים מסיימים אותו

הנה סוד קטן – כתיבת ספרים אף פעם לא נהיית קלה יותר. עובדה. המוני אנשים כותבים ספרים, אבל לא מסיימים אותם. זה קשה אפילו למנוסים שבינינו. נכון לעכשיו כתבתי עבור לקוחות כ-35 ספרים שונים, וכל אחד מהפרויקטים הללו קשה לביצוע לפחות כמו קודמו.

אם גם לך יש ספר וסיפור שממתין להיוולד, כדאי לשים לב לכמה עקרונות בסיסיים שיעזרו לך להגיע לקוו הסיום, ובהמשך מונחת כאן עדות של סופר מתחיל, שחלפו שנים ארוכות עד שהצליח לסיים את ספרו הראשון, אבל אין מאושר ממנו על כך שעמד במשימה המאיימת.

נתחיל עם שלוש עצות טובות. אחת העצות היעילות לכתיבת ספר, שגם מגיע לסיומו, היא לכתוב בפרצי כתיבה קצרים, ואז להפסיק. ישנם כותבים וסופרים שמגבילים את כתיבתם ל-50 דקות ביום, למרות שחלקם מתפרנסים מכתיבה. הפועלים כך טוענים שהשיטה הזו הופכת את הכתיבה שלהם לאפקטיבית יותר, את זמן הכתיבה שלהם לפורה יותר, זה עוזר להם להימנע משחיקה ומכשיר את מוחם להתמקדות יעילה, במיוחד אם הם כותבים בכל יום.

עצה יעילה נוספת היא לקרוא את מה שכתבת בקול רם. רבים טוענים שזה המפתח לכתיבה טובה. אם התלבטת או נאבקת במשפט, לא מצאת את המילים לסיים אותו, או שהתקשית להביע רעיון כלשהו, כנראה שזה אומר שעליך לבצע עריכה טובה לקטע או לפרק הנוכחי. אבל כדי לקבל פרספקטיבה בריאה ולהוציא את עצמך מתחושת התקיעות, קריאת הקטע בקול רם מאוד עוזרת.

בנוסף, לפעמים כל מה שחסר כדי לסיים ספר, פרק או בכלל כדי להתיישב לכתוב, הוא לא כישרון יוצא דופן אלא דווקא מנת מוטיבציה. כדאי לחשוב על הספר שלך, שזועק להיוולד, ככרטיס ביקור אולטימטיבי. יש הסכמה רחבה לכך שספרים בימינו הם כרטיס הביקור החדש והטוב ביותר אי פעם. אפילו ספר שמוכר רק חמישה עותקים יכול להיות משמעותי עבורך, אם הוא מייצג את נקודת המבט שלך, את הפילוסופיה או את ה'אני מאמין' שלך. במילים אחרות, לא כדאי ללחוץ על עצמך ליצור יצירת מופת, במיוחד אם זה אחד הספרים הראשונים שלך. במקום להילחץ ממעמד הכתיבה, כדאי לעשות כמיטב יכולתך פשוט להעביר את נקודת המבט שלך בספר, כי כתיבה נהדרת אינה שווה דבר ללא פרספקטיבה שייחודית לך.

Classic Ferrari Mondial T coupe 1990

£10,100.00 (4 Bids)
End Date: Monday Nov-26-2018 20:07:15 GMT
Bid now | Add to watch list

וברוח זו, הנה עדות אמיתית של סופר מתחיל שהגיע לשוקת במאמצים כבירים, והיה קרוב מאוד 'לבעוט בדלי':

"אתה רוצה לכתוב ספר? אתה יכול לעשות את זה" עודדה אותי אשתי לפני כמה שנים. למעשה לפני הרבה שנים. הפרויקט הזה הסתובב בראשי במשך עשרות שנים. באותה תקופה, כמה חודשים אחרי שהתחלתי, אשתי אמרה לחברתה לינדה את המשפט הבא: "ג'ים כותב ספר". בלי למצמץ לינדה הגיבה: "כולם כותבים ספר. דברו איתי כשזה ייגמר". באותו רגע החלטתי לא לספר ללינדה שיש לי רק שני עמודים בספר שאני כותב מזה חודשים..

אבל עברו מאז כמה שנים טובות ועכשיו יש לי למעלה מ-77,000 מילים ויותר מ-300 עמודים. למרות כל הקשיים זה היה כיף גדול, והסיבה העיקרית לכך היא שלא התייחסתי לכתיבה כמו אל עבודה. סופרים מצליחים ממליצים "לכתוב משהו כל יום". אבל היו שבועות שלא הוספתי ולו מילה אחת לספר, שהתחיל להעלות אבק. למזלי מצאתי את הזמן והאנרגיות להרים את הפרויקט הזה בכל פעם שנדמה היה שהוא גוסס.

ואז סיימתי את הכתיבה, או לפחות חשבתי ככה. הדרך היחידה של סופר מתחיל לדעת אם יצא לו ספר או קובץ מקרי של מילים הוא לתת לאנשים לקרוא אותו. בדרך ככל אלה חברים או קרובי משפחה שמקבלים אותו לקריאה ביקורתית. אבל יש בעיה. מאחר שחברים וקרובי משפחה נזהרים בביקורת שלהם, לא רוצים לפגוע ברגשות שלי או לספר לי מה הם באמת חושבים, אז כשסיימתי לכתוב, שכרתי שני עורכים. תפקידם היה לעזור לי עם הסגנון, עם המשכיות הסיפור וכדי שיצקו בספר עוד קצת אופי. שכירת שירותיהם היתה קפיצת מדרגה ענקית, ועשיתי את זה בעיקר מפני שרציתי שאנשים שלא מכירים אותי יקראו את הספר ויביעו את דעתם המקצועית.

לאורך התהליך מצאתי שכתיבת ספר היא כמו תכנון ובנייה של בית חלומות. אתה מבלה שנים בחיפוש פיסת קרקע מושלמת. כשכבר מצאת אותה ויש לך טיוטת תוכנית ראשונית עבור הבית האידיאלי, אתה מקווה שזו תהיה יצירת מופת. ולמרות שאף פעם לא בנית שום דבר לפני כן, אתה יודע שמנת חזון והתלהבות יביאו אותך ליום המאושר הזה בו תוכל להיכנס לביתך החדש.

ועכשיו, דווקא כשהכול נגמר, ואתה עומד להיכנס לבית החדש והמדהים שלך, פקחי הבניין (במקרה זה, העורכים שלך) מופיעים ואומרים לך "הלו, חכה רגע, זה לא בנוי טוב, אתה מקסימים יכול להשתמש בחומר הזה בתור בסיס, אבל זה לא מספיק טוב ככה" וכן הלאה…

האמת היא שהביקורות שלהם לא היו כל כך קשות. שעה שהם לא ממש אמרו לי לעזוב את עבודתי הנוכחית ולהתכונן לסיור חתימות על הספר ברחבי העולם, הם גם לא אמרו לי שעדיף לי לצייר על הקירות מאשר לכתוב ספרים.

אגב, אני מרגיש טוב מאוד לגבי ההצלחה הפוטנציאלית של הספר שלי. אחרי הכל, בוב דילן זכה בפרס נובל לספרות. כשגדלתי בשנות ה-60, אף אחד לא חלם ש'בוב דילן', 'ספרות' ו'פרס נובל' יהיו מילים שמישהו ישתמש בהן באותו משפט.

אז לינדה, הנה סיימתי את הספר שלי. למרבה הצער, לינדה הלכה לעולמה לפני כמה שנים וזה הכי קרוב שאני יכול להגיע כדי לספר לה על זה. אבל היא עזרה לי, כי יותר מפעם אחת במהלך הכתיבה נזכרתי במשפט שאמרה לי: "כולם כותבים ספר. דברו איתי כשזה יגמר".

אם גם לכם יש חלום, מטרה או פרויקט ואתם דוחים אותו שוב ושוב, הפסיקו לדחות. תנו לי לעודד אתכם ולומר שאם אחרי כל כך הרבה שנים הצלחתי, כל אחד יכול. כל מה שנותר לכם לעשות הוא פשוט לעשות את זה, ותהיו מאושרים שלא וויתרתם לעצמכם.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

5 טעויות נפוצות שהורגות דפי מכירה

אם נאבקת בהמרת מבקרים בדף הנחיתה ללקוחות משלמים, הכתיבה שלך בהחלט עשויה להיות אשמה בכך.

קופירייטינג טוב וכתיבה משכנעת בחומרי השיווק שלך הם מרכיבים מכריעים בשיווק. גם כשמדובר בדפי הנחיתה שלך (מרכיב קריטי בשיווק כל מותג) ללא כתיבה משכנעת, כל תנועת המבקרים שהשגת בדף וכל הממון שהשקעת בפרסום לא יספיקו כדי לפצות על אובדן המכירות. למרבה המזל, כמעט רוב טעויות הכתיבה, שאני בדרך כלל רואה בדפי נחיתה, דורשים מאמץ לא גדול כדי לתקנם.

לפניך חמש שגיאות הקופירייטינג הנפוצות ביותר בדפי נחיתה, והדרך לתקן אותן:

  1. מנסים לדבר אל כולם

אם המותג שלך הוא לא 'אמזון' או 'וולמרט', שמקיפים קהל קונים שמורכב מ"כולם", כל ניסיון לדבר עם כולם בכתיבה שיווקית הוא טעות נפוצה מדי. כשמנסים לפנות לכל אחד ואחת שם בחוץ, דרך טקסט שיווקי למוצר או מותג שבדרך כלל לא מתאים לכולם, הטקסט שלך נראה ונקרא מעופש ולא מקורי.

במקום זאת, יש לדבר רק עם קהל היעד שלך. איך עושים זאת? על ידי שימוש במילים שלקוחות הליבה שלך נוטים להשתמש בהן. כדי למצוא את המילים הללו עליך לחשוב כמו שהם חושבים, לדבר את שפתם ובכך להרוויח נטייה גדולה יותר כלפי המוצר שלך, שתגדיל את סיכויי הקנייה.

  1. שגיאות כתיב

בסיסית ככל שהנקודה הזו עשויה להיראות לך, היא נפוצה. הרי בשוק של ימינו יש, לכאורה, מספר אינסופי של ספקים ומשווקים של מוצרים, שניתן לבחור מתוכם את ההוא או ההיא שמתאימים לך יותר. כתוצאה מכך, אם טקסט המותג שלך יוצא 'זול', לא מאורגן, לא מקצועי ומלא בשגיאות ניסוח או איות, מן הסתם אנשים יחשבו שכך נראים גם החברה, העסק, המוצר או המיזם שלך. והאמת היא שאין שום דבר פחות מקצועי מאשר שגיאות כתיב וניסוח בטקסטים מכירתיים. אם אין לך בטחון באיות מילה מסוימת, או בדרך הניסוח שלך, לא רק שווה אלא הכרחי להיעזר באנשי מקצוע.

  1. בלוקים גדולים מדי של טקסט

בשוק של ימינו, שעה שמשווקים נלחמים בהכל, החל מ'קנדי קראש', עבור דרך רשתות חברתיות, טלפונים ושעונים חכמים, וכלה בתמונות הזויות של חתולים… תשומת הלב של האדם הממוצע יורדת באופן משמעותי. אי לכך, אם הטקסט השיווקי שלך הוא לא יותר מאשר בלוקים גדולים ומאיימים של טקסט, אבדת ערימות של קונים פוטנציאליים.

אם יש לך הרבה מה לומר, יש 'לשבור' את הטקסט לקטעים קצרים או לפסקאות קצרות. פעולה פשוטה כזו תהפוך את החיים להרבה יותר קלים עבור המבקרים בדף שלך. יהיה להם קל יותר לגלול ולרפרף בטקסט שלך, וכשקל להם יותר, הסיכוי שיקנו גדול יותר.

אבל האמת היא שאפילו זה לא מספיק אם הכתיבה שלך לא יודעת מתי לעצור. שמירה על טקסט קצר, מדויק ומתוק, היא גם אופטימלית לקריאה בניידים, ומגדילה את הסיכוי לבצע מכירה בכל מקרה.

  1. לא ענית על כל השאלות של הלקוחות שלך

לא משנה מה המוצר או השירות שלך, ללקוחות פוטנציאליים תמיד יש רשימה של שאלות בחלק האחורי של הראש שלהם, שהם מתחננים לקבל עליהן מענה.

למה לא להקל על הלקוחות על ידי מתן תשובות לשאלות שלהם? אחרי שעשית זאת, ניתן לבנות אמון גדול יותר בין המותג לבין הלקוחות, וזאת בנוסף לחיסכון בזמן, שכן המבקרים שלא יקבלו תשובות לשאלותיהם יעשו אחד משני דברים: או שהם יצאו מדף הנחיתה ויגיעו אל מתחריך, או, במקרה הטוב, יצרו אתך קשר על מנת לקבל מענה לשאלות הללו. כדאי לתת תשובות לשאלות הנפוצות כבר בטקסט השיווקי של דף המכירה.

  1. לוקח לך יותר מדי זמן להגיע לפואנטה

הידעת שתוחלת תשומת הלב האנושית היא פחותה מזו של דג זהב? זו כבר עובדה מדעית. אם נוסיף לכך את הכמות המטורפת של תוכן שזמין לכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט, נשאר עם מציאות שדורשת מאתנו פעולה עיקרית אחת: אנחנו חייבים ליצוק טעם לכל הטקסט השיווקי הזה במהירות הכי גדולה שאפשר. זאת אומרת להגיע לפואנטה במהירות.

עכשיו… זה בהחלט לא אומר שעליך להקריב את איכות הכתיבה, או את בניית הציפייה, או להקריב את קולו של המותג שלך למען אותה מהירות חיונית. עם זאת, זה אומר שעליך להניח כבר בהתחלה את המרכיבים הקריטיים למכירת המותג שלך, החל מתועלות עיקריות וכלה בתשובות לשאלות נפוצות, בראש הטקסט ובכמה שפחות מילים. טקסט שיווקי קצר ומשכנע הוא לעתים קרובות הטקסט היעיל ביותר למכירה, שמאפשר לאנשים ממש לקרוא את מה שכתבת. ובהנחה שמה שכתבת הוא טוב הרווחת מכירות טובות יותר.

Classic Ferrari Mondial T coupe 1990

£10,100.00 (4 Bids)
End Date: Monday Nov-26-2018 20:07:15 GMT
Bid now | Add to watch list

כי לא משנה איזה סוג של עסק יש לך, דפי הנחיתה הם ככל הנראה חתיכת הפאזל השיווקי הקריטית והחשובה ביותר שלך ברשת, ובתוך דפי הנחיתה האלה, כתיבה טובה, נכונה וחזקה הם המרכיבים החשובים בהצלחתם.

כשמדובר בטקסטים שיווקיים לדפי נחיתה, יש קומץ של טעויות פשוטות שאני רואה לעתים קרובות, והן פשוט הורגות לחלוטין את שיעורי ההמרה. העצות שהעליתי בפוסט הזה תציידנה אותך בכלים הדרושים לתיקון טעויות הטירונים הללו, ויאפשרו לך לעשות את זה במהירות ובקלות.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך