לא צריך להיות "סופר" כדי לכתוב ספר מקצוע

פרסום ספר מקצוע תמיד היה סימן למומחיות מקצועית או אישית. כך זה עד היום. יש לכך סיבה הגיונית – מאחר שכולנו יודעים שכתיבת ספר היא עבודה מורכבת שאורכת זמן רב, יש לנו נטייה להאמין שהמוציאים ספרים הם אומנם מומחים בתחומם. אבל האם זה באמת צריך להיות כל כך קשה? לא בהכרח. אספתי לכאן שלושה מרכיבים אסטרטגיים שיאפשרו לך לכתוב את ספר המקצוע שלך, באופן רציף, עד הוצאתו לאור.

  1. להפוך את הכתיבה לטקס דתי ולהקדיש לה 15 דקות ביום:

בואו ננסה לשוות בדמיוננו שתי אפשרויות לבחירה: להשקיע יום אחד בשבוע לכתיבת הספר שלנו, או להשקיע 15 דקות בכל יום לכתיבתו. מה תהיה בחירתך? יש כל כך הרבה סיבות טובות לפתח את הרגל 15 הדקות הזה. ראשית הוא מבטל כל תחושת פחד בנוגע לכתיבה. אחרי הכל, 15 דקות זה כל מה שנדרש לך כדי להעלות איזה פוסט לרשת, לכתוב משהו בבלוג, או לטפל בכמה מיילים. לא רק שזה לא מפחיד – המבקר שחיי בתוכך ולא נותן לך מנוח על כך שהכתיבה לא מתקדמת, יצא להפסקה מתודית ויאפשר לקול היצירתי שבך לקבל מנת חמצן.

15 דקות ההרגל הנהדר הזה גם יחסכו ממך דחיינות. הרי יש לך רק 15 דקות, לא יותר, אז אם המידע עומד לרשותך ניתן לצלול ישר לתוך הכתיבה (אם המידע לא עומד לרשותך כדאי לקרוא את סעיף 2). אנשי מקצוע וסופרים בפוטנציה רבים שאני פוגש, מרגישים אשמה על כך שהם לא מוצאים די זמן לכתוב את הספרים שלהם. זה הפתרון. רבע השעה הזו, שהקצית לעצמך בקנאות דתית, תמיד תיתן לך תחושה של התקדמות.

  1. לאגור ידע עם בני משפחה וחברים:

לא צריך להיות נעולים במערה כדי להוציא ספר מקצוע. ה"שבט" שמקיף אותך הוא צוות התמיכה שלך. הצוות הזה יכול לעשות הבדל עצום בכל הקשור למהירות בה הספר שלך יראה אור. לרשת האנושית שמקיפה אותך אין תחליף בכל הנוגע לרכישת ידע, להעלאת רעיונות ולחקירת נושאים שדורשים העמקה.

על רקע כמות הנתונים שהעולם מייצר בכל יום וכמות הידע שרק מחכה לחשיפה ברשת, אפשר בקלות להישאב לתוך מחקר כלשהו ולאבד כיוון. גרוע מכך – כמות הידע הזו עלולה לגרום לתחושת בורות, גם אם חקירתך תמשך לנצח. זה לא מצב בריא כשכותבים ספר. הוא לא יתקדם ככה.

לעומת זאת, ארוחת צהריים עם חבר, בן משפחה או קולגה, שיכול להעמיק את הידע שלך בתחומים שחסרים לך, עשויה לחסוך לך ימים של ספק ושבועות של "תקיעות". נאבקת עם פרק? שיחה עם הקרובים לך תאפשר לך "לדבר את הבעיה" בקול רם ויכולה לעשות עבורך ניסים. כך יהיה לך קל יותר לבנות דעות, לעצב מחשבות ולרכז מידע חסר שיהפוך, במהלך 15 דקות הכתיבה היומיות שלך, לטקסט משמעותי בספר.

  1. להבין מה עומד בדרכך:

יש לי משהו חשוב להבהיר לך: יש לך מספיק זמן לכתוב. כן. יש לך. השאלה היא איך ארגנת אותו וכמה מהזמן שלך מוקצה לכתיבה. עוד דבר חשוב להבין: יש לך מספיק ידע כדי להפוך בפעם הראשונה בחייך לסופר (או בפעם השלישית). כל ה"אין לי זמן" ו"אין לי מספיק ידע" הם לא יותר מאשר תירוצים נפוצים. עדיין לא פרסמת את הספר שלך כי יש משהו, שנדמה לך שהוא גדול יותר ממך, שעומד בדרכך. זה יכול להיות פחד, זו יכולה להיות אמונה מגבילה וזה יכול להיות חוסר ביטחון. לכל איש ואשת מקצוע יש ידע מספיק או מומחיות ייחודית ששווה הוצאה לאור. השאלה היא רק אם יש די רצון וכושר ארגון כדי להפוך את הידע הזה לספר.

כתיבת ספר היא פרויקט גדול, באמת גדול, אבל כל מה שאני מציע לך לעשות הוא להתחיל בקטן. ראשית לארגן את הידע שלך, אחר כך לארגן את לוח הזמנים שלך ולבסוף להסיר כמה מחסומי ידע עם חברים, בני משפחה וקולגות. עשית את זה? יש מוכנות לכתיבה. רק 15 דקות ביום – כל יום. צעד אחר צעד. ועוד דבר, יש היתכנות לא רעה שהמקפידים על כך ירגישו צורך להודות לי בסוף התהליך על הפוסט הזה. פשוט כי יהיה להם ספר.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

תשעה ביטויים משכנעים לשימוש במקום "לדוגמה" או "למשל"

כל כותב אמור להיות רגיש מאוד לשימוש חוזר באותן מילים, שוב ושוב. הרי אם כתבתי "זה נשמע נהדר" במשפט הראשון של הפסקה, לא אחתום אותה עם "והיה סוף שבוע נהדר", אמצא מילה אחרת, או דרך שונה לומר את אותו דבר.

עם זאת, גם אם אינך בין אלה שבוחנים את קוצו של י' כמוני (ואני מקווה שאינך כמוני), בחירת מילים וביטויים שונים עבור אותו רעיון, באותה פסקה (או אפילו פרק), הוא רעיון טוב, משום שהרגל כזה מאפשר לך להישמע ולהיקרא מעניין ומשכנע יותר. בין אם בפגישה, בניסוח הודעת מייל או בטקסט שיווקי אחר, שימוש בשפה עשירה ומגוונת, מאפשר העברת מסרים חזקים הרבה יותר.

למען מטרה קדושה זו, הפעם אתמקד במילה הנפוצה "למשל", שחוזרת על עצמה יותר מדי פעמים ביותר מדי פסקאות. אז הנה כמה דרכים משכנעות לומר "למשל" או "לדוגמה", בלי לומר אותן שוב ושוב ועדיין לשמור על עניין ועל קונטקסט (הקשר).

"לתת לך מושג …": בביטוי זה משתמשים על מנת להציג מקרה שימושי, שמשמש כדוגמה בטיעון. כדי לתת לך מושג על מה אני מדבר… מגיע הציטוט הבא: "תוכנית ההכשרה הנכונה תייעל את העבודה למשך חודשים. כדי לתת לך מושג עד כמה יעילה השיטה (לשעבר "לדוגמה") די להביט בשיעור הפריון הממוצע של צוות המכירות שגדל ב -30% ברבעון הראשון".

"הוכחה לכך …": אחרי שהעברת מסר כלשהו, להשתמש ב"הוכחה לכך" ואז להוסיף אנקדוטה או נתון סטטיסטי כלשהו, עושים מלאכה לא פחות טובה מאשר "לדוגמה". הוכחה לכך… מופיעה בקטע הבא: "חטיפים לא בריאים עלולים לפגוע בשביעות רצון העובדים יותר ממה שידוע לך. הוכחה לכך ניתן לראות בתוצאות מחקר שהצביע על עליה של 10 נקודות במדד השמחה והיעילות של העובדים, לאחר שחודש המזווה במזון בריא".

"נניח ש …": ביטוי זה הופך את הקוראים לכוכבים של הסיפור, ובכך הוא מסייע לתפוס את תשומת ליבם ולשמור עליה, הרבה יותר מאשר שימוש ב"לדוגמה", נניח ש…נפגשת במשפט הבא: "באופן מפתיע, רוב אנשי המכירות מבלים את רוב יומם במשימות שאינן הכרחיות. נניח שאת כל הזמן שאתה משקיע בניהול העובדים שלך יכולת להשקיע במיילים חשובים, בשיחות ובפגישות עם לקוחות פוטנציאליים. האם לא היית מעדיף…".

"כדי להמחיש זאת …": כשרוצים להוכיח פואנטה, כדאי לנסות את הביטוי הזה. כדי להמחיש זאת… די לקרוא את המשפט הבא: "כל אחד צריך אסטרטגיה טובה, גם אם אינו חלק מהתעשייה הצבאית. כדי להמחיש זאת, נגן על הלקוח בתחום צריכת חיות המחמד, כחלק מאסטרטגיה מתוחכמת יותר. כך נוכל…".

"תארו לעצמכם …": לבקש מאדם אחר לדמיין את עצמו במצב רלוונטי לטיעון שלנו, גורם לו להאמין לנו, או לפחות מגדיל את הסיכוי שכך יקרה. תארו לעצמכם… את המשפט הבא: "תארו לעצמכם שכל בעל זיכיון מכפיל את הכנסותיו החודשיות כבר בשבוע הראשון לעצמאותו. איזו השפעה תהיה לכך על החיים שלכם, אם גם אתם תהיו בעלי זיכיון? ". מן הסתם את אתו הדבר אפשר היה לכתוב עם "לדוגמה": "לדוגמה, אם כל בעל זיכיון היה מכפיל את מכירותיו החודשיות מיד עם יציאתו לעצמאות, היתה לכך השפעה כבירה על חייו".

"דמיינו בנפשכם…": באופן דומה ל"תארו לעצמכם", גם "דמיינו בנפשכם" עושה עבודה פלאית בהחלפת ה"למשל" או "לדוגמה" הנדושים: "לפעילות ספורטיבית יש השפעה עצומה על מידת הערנות שלכם. דמיינו בנפשכם שעובדים במפעל היו יכולים לבלות 10 ימים בכל חודש בחדר כושר, כחלק מעבודתם. מה לדעתכם תהיה ההשפעה על ביצועיהם?".

"כדי להראות לך למה אני מתכוון …": בתוכן שיווקי, במיוחד כשמשתמשים בהמלצת לקוח (טסטימוניאל), בסרטון או במחקר, זו צורת ביטוי שעושה דרך ארוכה כדי להוכיח את דבריך. שימושיותה של צורה זו היא רבה. כדי להראות לך למה אני מתכוון (…דה!) נא להתרכז במשפט הבא: "אנשים עובדים קשה יותר כאשר הם מרגישים שהם תורמים למטרה גדולה יותר. כדי להראות לך למה אני מתכוון, הנה מאמר שמסביר את מה שקורה כשאנחנו מבינים את משמעותה האדירה של עבודתנו…".

"בוא נגיד ש…": "נניח" או "בוא נגיד ש" הן אלטרנטיבות עממיות ל"לדוגמה" או "למשל". בוא נגיד ש… נתקלת במשפט הבא: "בוא נגיד שאתה יכול למשוך פי חמישה יותר אנשים לאתר שלך אם תשתמש בשיטת הכתיבה הזו". ראית כמה יעיל? הרבה יותר יעיל מאשר "לדוגמה, אם תשתמש בשיטה הזו, תוכל למשוך פי חמישה יותר אנשים לאתר שלך".

"המקרה הבא…": שיטה נהדרת שניתן לעשות בה שימוש יעיל במשפטים בהם טענה נועזת צריכה להיות מגובה בדוגמה מושלמת, כמו במקרה הבא…: "זה אולי נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, אבל על ידי הוספת פחי מחזור המסעדה שלך יכולה לייצר הרבה פחות זבל. המקרה הבא מדבר בעד עצמו: לפני שבוע הצבנו שלושה פחי מחזור במסעדה, ופינוי הפסולת ירד בסוף אותו שבוע ב -13.9%".

ת'אמת עכשיו, עם כל הדוגמאות לעיל, שמשמשות כדרכים להימנעות משימוש חוזר ונדוש ב"לדוגמה" או ב"למשל", ועדיין להשיג אפקטיביות מקסימלית בשלל טיעונים, אין עוד צורך להשתמש ב"לדוגמה" לעולם.

טוב, אני קצת מגזים. זה כיף להגזים, אבל זה לא מדויק. הרעיון האמיתי הוא לגוון את השפה שלך בשלל ביטויים שיכניסו אסטרואידים לשריריך השיווקיים. והרי לשם כך התכנסנו כאן. לא?!

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

ביקורת הספרים של טלי | אבי ואמי

אהרון אפלפלד ז"ל, שנפטר אך לפני כחודשיים בגיל 85, היה אחד הסופרים הישראלים הנחשבים והמוערכים ביותר בעולם. בספרו "אבי ואמי" הוא אוסף את קוראיו אל עוד מסע מופלא, הפעם אל ילדותו בסמוך לנהר ולהרי הקרפטים, שם הוא נופש עם הוריו על סף פריצתה של מלחמת העולם השנייה. זה רומן שכתוב במסורת הרומנים האירופיים הגדולים, וזה מורגש היטב בין מילה לשכנתה. דרך עיניו של ילד חד הבחנה, אפלפלד עוזר לקוראיו להביט בפלאי הטבע וביחסים שבין בני אדם, על שלל גילוייהם. המעוּות נחשף, המנוון נגלה והמרושע מראה את פניו הרעות, רגע לפני שהפשע הגדול בהיסטוריה מאיים להחריב את חיי היהודים ואת מורשתם באירופה. זה רומן אישי מאוד, גדוש מראות מילדותו של הסופר, שנכתב בצלילות מהפנטת וממכרת שמאפיינת את ספריו של הסופר הנפלא הזה.

זו לא הפעם הראשונה שהרקע "השואתי" של אפלפלד חודר לספריו. בכל הספרים שלו, שאני קראתי ואהבתי מאוד, יש שואה שלפעמים רק מבצבצת ולפעמים ממש זוקפת את ראשה. איכשהו זה אף פעם לא מפריע לו ליצור ספרים נפלאים שכאילו ממחישים עד כמה לא משנה גודל האירוע והיקפו, ולא משנה מהי אמונתך, אלוהים נמצא בפרטים הקטנים.

אז "אבי ואמי" מספר על תקופה שמקדימה ולו במעט את פרוץ מלחמת העולם השנייה, במהלך חופשה נעימה שמתנהלת על גדת נהר אירופאי. סיפור נרקם בתוך סיפור. אווירת טרום המלחמה טבולה בניחוחות אירופיים שעוטפים אותך במהלך הקריאה עד שאת ממש שם, שוחה במקווה הטבעי, צופה במערכות היחסים מנקודת מבטו של ילד צעיר, לומדת מי בוגד במי וטועמת את ארוחות הצהריים הקלילות שמורכבות מסנדביץ' (לא כשר) עם נקניק וגבינה.

באוויר מורגשת המלחמה. באווירה מורגשת אי ההלימה. המתח לא גולש מעל קדרת הסיפור עתיר הפרטים, אבל מטעימה ארומה של נופש משפחתי סטנדרטי רגע לפני שצונמי מלא שנאה שוטף כל חלקה טובה. במהלך הקריאה נדמה היה לי שדרך סיפורם של הוריו נגלית המצוקה האמתית של היהדות בת התקופה. הוריו הם אנשים משכילים, רגישים, אך שונים באופיים לחלוטין. האב רציונאלי. האם אינטואיטיבית. האב סולד מהיהדות. האם מתרפקת על המסורת היהודית בבית אביה.

אי אז מקובל היה שמשפחות שלמות נוסעות מדי קיץ לבית הנופש שלהם ושוהות בו לאורך רוב העונה. זו שגרה של לקום בבוקר, לרדת לבריכה ולחוות את החיים עם אותם אנשים שפוגשים שם, כחלק ממנטליות אירופית קלסית. אז איך יתכן שחמש דקות אחר כך הנורמליות מאבדת כל פרופורציה והופכת לאחת התקופות הנוראיות ביותר שחווה המין האנושי? נדמה לי שהתשובות מחכות בין השורות של "אבי ואמי".

אהבתי בספר: את האווירה, את העניין, את הכתיבה הבהירה, את הרגש, את כל הפרטים שמסופרים בטעם. התאהבתי ביפהפייה שחבר של גיבור הספר מתאהב בה על שפת הבריכה, ונשימתי נעצרה מכך שכל הטוב הזה מתרחש על רקע השואה הממשמשת ובאה. המתח באוויר ניכר כשהמשפחה שומעת על קרוב משפחה יהודי שנעצר. בדיעבד ברור שמשהו רע מתרחש סביבם. אבל שום דבר מזה עדיין לא הגיע אליהם. הידיעה הזו טוענת את כל הספר ואת כל המסופר בו במתח חשמלי גבוה. מבלי להסגיר פרטים, הספר מסתיים עם הקיץ וטובל בטעם של התפכחות מאוטופיית החיים המושלמים. קצו כל הקיצים – כי למשפחתו של אפלפלד כבר לא יהיו קיצים כאלה יותר. התרגשתי.

פחות אהבתי בספר: מצטערת. לא מצאתי. כנראה שפשוט אהבתי את הספר מתחילתו ועד סופו.

שורה תחתונה: מומלץ לכולם, אבל במיוחד לאוהבי הספרים שנכנסים למקום האישי ויוצאים ממנו עם טעם של עוד. זה רומן מרתק בלי להרקיע שחקים, וספר מתח במובן הפסיכולוגי, בלי גופות שמפוזרות בחיוורונן על גדת הנהר. אהרון אפלפלד יצר פה עוד ספר עדין וחד אבחנה כפי שרק עיני הנץ ונפש המשורר שלו מסוגלים לייצר. הוא יחסר לי. לפחות יש עוד רשימה ארוכה של ספרים שכתב וטרם קראתי.

5 מתוך 5 בסולם הספרים שאסור להחמיץ של טלי

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית