כך כותבים פתיחה טובה לטקסטים שיווקיים (ובכלל)

כך כותבים פתיחה טובה לטקסטים שיווקיים (ובכלל)

כשהתיישבתי לכתוב את הפוסט הזה לא הופתעתי לגלות שגם לי קשה לכתוב פתיחה טובה לפוסט שעוסק באיך לכתוב פתיחה טובה… אם גם לך זה קורה מדי פעם בפעם, או כל הזמן, אנחנו לא לבד; כותבים ותיקים מכנים בצדק את כתיבת הפתיחות לכל טקסט כייסורים של תחילת הדרך, ואמנם אנחנו כבר יודעים שכל ההתחלות קשות.

כותבים לא מתייסרים סביב הדילמה הזו לחינם, במיוחד כותבים שיווקיים שפונים אל כל הפרעות הקשב והריכוז וחסרי הסבלנות שנחשפים למסריהם בְּעַל-כָּרְחם – הם יודעים שהרבה תלוי בטקסט ההובלה שלהם, הם יודעים שקוראיהם יחליטו אם להמשיך ולהשקיע זמן וכוח מוחי בתוכן שלהם או לברוח כל עוד נפשם בם, הרבה בזכות או בגלל פתיחה טובה יותר או פחות.

אעז לומר, אם לא כבר אמרתי, שהפתיחה הזו חייבת להיות משכנעת אפילו עוד יותר בעולם הדיגיטלי המהיר של ימינו, שם 'סבלנות' נחשבת למותרות. אם התוכן שלך לא מחבר את קוראיך כבר בהתחלה, רוב הסיכויים שאיבדת אותם.

זו הסיבה שכולנו מחפשים, ובצדק, פתיחה טובה. היא מפתה, היא קורצת, היא מבטיחה לקוראים שזמנם יושקע היטב בקריאת הטקסט הזה ואף קובעת את הטון ואת הכיוון של הכתיבה כולה. במילים אחרות – תוכן מעולה (בדרך כלל) מתחיל בהובלה נהדרת (וגם בסוף טוב, אבל בזה יעסוק פוסט אחר)

ישנם שני סוגים עיקריים של לידים/פתיחות

ההובלה/פתיחה המסכמת

לרוב נמצא את הז'אנר הזה בדיווחי חדשות. זו הובלה בסגנון 'הפירמידה ההפוכה' אודותיה הסברתי בבלוג הזה בעבר, ויותר מפעם אחת. זו פתיחה שמסכמת את עיקרי הדברים בקצרה, ומעניקה לקוראים את העובדות החשובות ביותר כבר בפתיחה. בסוג כזה של פתיחה אנחנו רוצים לקבע את יתדות הסיפור כולו: מי, מה, מתי, איפה, למה ואיך – עובדות חשובות בכל כתיבה אינפורמטיבית.

אלה פתיחות שמתאימות יותר לכתיבה שיווקית יותר מכל פתיחה אחרת.

הובלה/פתיחה יצירתית או תיאורית

אלה יכולות להיות בין היתר אנקדוטות, תצפיות מסוגים שונים, עובדות משונות או סיפורים מצחיקים. פתיחות כאלה מתאימות יותר לטקסטים נרטיביים (סיפורים קצרים או ארוכים) או לבלוגים. אלה פתיחות שנועדות לעורר את סקרנות הקוראים ולמשוך אותם לסיפור הארוך, או לטור הדעה שמחכה להם בהמשך.

פתיחות מהסוג הזה מתאימות פחות לכתיבה שיווקית חסרת סבלנות, אבל אם שולטים בטכניקה הזו אפשר לעשות בה שימוש מקוצר גם בז'אנר הקצר, העצבני וחסר המנוחה של עולם הפרסום.

איזה סוג של פתיחה עליך לכתוב?

התשובה תלויה בכמה גורמים. לקבלת התשובה המלאה יש לשאול את עצמך כמה שאלות, אחת מהן היא "מיהו הקהל שלי?"

למשל, עורכי דין שמתעניינים בשינויים האחרונים בחוק לא רוצים לדשדש בפתיחות שנונות אודות מס הכנסה, כשם שהמחפשים מתכוני בירה לא רוצים לקרוא פתיחה שכולה שיח טכני על תהליכי תסיסה, וכשם שקהל שמעוניין בשירותי כתיבה לא ירצה לקרוא פתיחה שעוסקת בכותב במקום בפתרונות שהוא מציע. יש להתאים את הדברים, כמו גם את הפתיחות, לקוראים. אסור ליגע אותם בדרך לעיקר החדשות.

שאלה חשובה נוספת שתקבע איך תראה הפתיחה שלך היא "להיכן מיועד הטקסט הזה?" יש להתאים את הטון ואת השפה למיקום. האם זה אתר? אפליקציה? דף מכירה? פוסט לבלוג מקצועי? פלייר? כל אלה דורשים פתיחות שונות וגישות שונות.

"על מה אני כותבת?" היא עוד שאלה שתשפיע על הפתיחה שלך. נושאים מסוימים מעניקים מקום ליצירתיות, באופן טבעי, בעוד שנושאים אחרים מתחננים להצגת העובדות בלבד. כתיבה על ארומתרפיה לבלוג יוגה נותנת לך קצת יותר מרחב מאשר כתיבת טיפים להשקעה, בבלוג שעוסק בפנסיה.

מאחר שלחסרי ניסיון עדיין קשה לדעת איזו פתיחה להתאים לטקסטים שלהם, הנה עשרה כללים כלליים ומומלצים ליישום בבואך לכתוב פתיחה טובה לטקסט שלך:

כתיבת משפטים מובילים או פיסקת פתיחה מוצלחת – עשרת הכללים המובילים

1. לקבוע את הקו שלך מראש

מדוע הקוראים שלך הגיעו בכלל לקריאת התוכן הזה? איזו בעיה הם מנסים לפתור? מה חדש או שונה במה שיש לך להציע? חשוב לקבוע מראש אילו היבטים הם הרלוונטיים והחשובים ביותר לקהל שלך, ולהוביל לשם כבר בפתיחה.

2. להיות ברורים ותמציתיים

שפה פשוטה היא המתכון הטוב ביותר גם בפסקת פתיחה. בהקשר זה מארק טוויין אמר פעם: "אל תשתמשו במילה של חמישה דולר כאשר מילה של חמישים סנט תעשה את אותה עבודה".

3. לכתוב בקול פעיל

חשוב להשתמש בפעלים פעילים ולהימנע מניסוחים סבילים. למשל אם נשווה "כלב נשך אדם" פעיל ל"אדם ננשך על ידי כלב" סביל, אז הקול הפסיבי נתפס כביישן ותפל בזמן שהקול הפעיל, איך נאמר, נושך יותר. כתיבה פעילה הופכת פתיחות משמימות למרתקות יותר.

4. לפנות לקוראים בגוף ראשון

זו המקבילה של הכתיבה למה שמכונה בעולם הקולנוע והתיאטרון כ'שבירת הקיר הרביעי', הלא היא פניה ישירה אל הקהל על הבמה או מבט אל תוך המצלמה בקולנוע. בזמן שיתכן שחלק מהעורכים לא יסכימו איתי בנושא הזה, אעמוד על דעתי ואומר שאנשים יודעים שכותבים להם, ושהם לא נתקלו במקרה בטקסט הזה, שבכלל יועד למישהי אחרת. לא רק שזה בסדר להתייחס אליהם כאל אנשים שמודעים לכך, אני חושב שזה עוזר ליצור איתם קשר אישי יותר.

5. אפילו בפתיחה חשוב שהעיקר יופיע בהתחלה

במילים אחרות גם הפתיחה של הפתיחה חשובה. מומלץ להפריד את המוץ מהתבן כבר במילים הראשונות. למשל, "הלבנת שיניים ב-30 שניות אפשרית" היא פיסת מידע חשובה יותר, איתה צריך לפתוח, ביחס ל: "לדעתם של רוב רופאי השיניים". אז בבקשה לא לפתוח אם "לדעתם של" כשעיקר החדשות, או עיקר המכירה, מחכה לפתיחה הרבה יותר סוערת.

6. משפטים קצרים וחדים

כוח עצום טמון במשפטים קצרים, חדים וקולעים למטרה. הם מעוררים סקרנות ותורמים המון לפסקאות פתיחה טובות. "סופרים עצמאיים אוהבים לעבוד איתי. ברצינות, הם ממש אוהבים את זה" הוא משפט די קצר ודי מסקרן שגורם לרוב הקוראים לרצות לדעת למה אני מתכוון בדיוק ולאן אני לוקח את זה הלאה. אם משפט כזה הייתי רוצה לפתוח את ההובלה שלי.

7. אם נתקעת כדאי להשתמש בנתונים

המנסים להיות חכמים או מבריקים או שנונים בפסקאות הפתיחה שלהם, אבל זה פשוט לא קורה, מתבקשים לחפש נתון מעניין שקשור לנושא ולהשתמש בו כהובלה. זה יעיל במיוחד אם הנתון הוא חריג או לא צפוי, כמו למשל "80 אחוז מהאמריקאים נמצאים בחובות", שיכול להפוך כל פתיחה שעוסקת בכסף, בכלכלה או בהלוואות לפתיחה מרתקת.

8. להתחיל בסיפור

אם נתון או עובדה לא עובדים לך משום מה, אפשר לנסות להוביל פתיחה עם אנקדוטה סיפורית מעניינת. הרי אומרים שאנשים סופגים נתונים, אבל חשים סיפורים. אם נניח שאנקדוטות סיפוריות מייצרות רגש, הנה דוגמה להובלה אנקדוטית שעובדת נהדר בטקסט שמיועד לטקסטים על ירידה או שמירה על משקל: "השעה היתה אחרי 23:00 ומיכל מצאה את עצמה מתלבטת מול מקרר פתוח מה לאכול. 'מה אני יכולה לעשות בשבילך?' שאלה אותה בת זוגה, "ארוחה שמתאימה לאכילה רגשית?' ענתה מיכל בשאלה". יופי של פתיחה להובלה בתחום האכילה, הדיאטות והשמירה על משקל.

9. טקטיקה ספרותית

לכל סיפור טוב יש את שלושת היסודות הבאים: גיבור שאליו מתייחסים, אתגר (או נבל) ממנו חוששים, ומאבק שנוצר בשל כך. אם מוצאים את האלמנטים האלה בסיפור הפתיחה שכותבים ומובילים אליו עם המרכיבים הללו, מבטיחים פתיחה טובה ומרתקת.

10. לכתוב גם כשאין מה

זה כלל חשוב במיוחד כשבוהים במסך הריק מעל 15 דקות ברציפות ולא יודעים איזו פתיחה לכתוב. במקרה כזה פשוט מתחילים לכתוב משהו, כל דבר. את התיקונים עושים אחר כך. מתחילים באמצע אם אין ברירה. מתחילים בסוף. אבל חשוב להתחיל, כי ברגע שמתחילים בדרך כלל מוצאים את הפתיחה או ההובלה שחיפשת קבורה, אי שם, כמה משפטים או פסקאות למטה, במורד הטקסט. כל כותבת בעלת ניסיון תגיד לך שלפעמים כדי להגיע לזהב שחיפשת צריך לכתוב כמה שטויות לפני כן. אז פשוט לכתוב גם כשאין מה, בסדר?

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

ביקורת הספרים של טלי | ויקטור ומאשה

ביקורת הספרים של טלי | ויקטור ומאשה

בסוף שנות השבעים בישראל הפריפרית מתרחש סיפור כתוב היטב על קליטה קשה של עולים עם חיים קשים  שנאלצים ללמוד שפה קשה ולהתמודד עם קשיים מסוג התנפצות חלומות חייהם על סלעי המציאות הקשה. אם זה נשמע קשה אז לא כך הם פני הדברים, כשמדובר בספרים של אלונה קמחי. גם ספרה זה לא מחמיץ הזדמנות לתאר בכישרון ולפרטי פרטים (משמעותיים) את כל ההיבטים של המציאות הזו, אליה נקלעו שני האחים ובני הנוער ויקטור ומאשה. הוא לא מחמיץ הזדמנות להדגיש, אולי כמטאפורה, את הפער בין העיר הגדולה חיפה אל מול פרבריה שבקריות, להמחיש במילים את השיכונים הדלים ואת מציאות החיים הבסיסיים והכמעט ריקים עבור העולים החדשים, שמנסים להקים בארץ ישראל את חייהם מחדש.

זה סיפור מרתק על משפחה

בעלת תפיסת עולם ציונית שהחליטה לעלות ארצה מרצונה החופשי, ובמקביל סיפור על החיבור המאוד טבעי בין אח ואחות שבמילא לא מכירים אף אחד אחר. הם אוחזים זו בזה בחוזקה, תוך שחברות אמיצה הולכת ומתהדקת ביניהם בשל נסיבות כאלה ואחרות. זה גם סיפור על בוקרו של יום טרגי במיוחד בחייהם בו הם מתעוררים למציאות בה הם יתומים מאב ומאם, דרכיהם נפרדות וכל אחד מהם נשלח למקום אחר להמשך התפתחותו האישית.

זה סיפור מרתק על הדרך בה עליהם לצעוד למציאת זהותם מחדש

על התמודדותם האנושית והאישית עם גיל ההתבגרות מול הצברים הקשוחים והגזענים (חלקם) של ישראל ועם מציאות מרה שלא מותירה להם מקום אלא להתפתח למקומות שלא ממש תכננו.

אהבתי בספר

קשה שלא לאהוב את אלונה קמחי ואת הדרך שבה היא כותבת את סיפוריה. משהו מעצמה חודר לכל ספריה ובמיוחד לספר הזה… הרי היא היתה עולה חדשה שהגיעה לפה מאוקראינה בגיל 18, וסיפוריה מושתתים על קורות המציאות שהיא חוותה פה על בשרה ונשמתה. הניחוח ה'קמחיי' הזה שחודר לספריה מילא אותי בניחוחות של אותנטיות מרתקת. יש לה את היכולת לתאר את הסביבה ואת התחושות של גיבוריה עד שנקטר של אותנטיות נוטף מבין מילותיה. כל דמות מובאת גם בספר הזה במלואה, על כל ממדיה, שיקוליה, קשיה, אהבותיה והשלכותיהם.

הסיפור מצליח להפתיע בכמה מישורים, ביניהם בתיאור עומק המצולות אליהם אנשים יכולים לצלול במהלך חייהם על פני האדמה. העוצמה שהדמויות שלה מגלות כאן על מנת לעמוד באתגרים הרבים מעוררת התפעלות של ממש. 'ויקטור ומאשה' היה סיפור מעניין בעיני הקוראות, בספר שאין לי דרך להגדיר אותו אלא כמרתק.

פחות אהבתי

לא רלוונטי.

רגע השיא בקריאה

כשויקטור ומאשה מתאחדים מחדש אחרי שנאלצו להיקרע זה מזו מתרחש רגע עוצמתי של הקלה, חום אנושי וטוב שמזכיר קצת מנה של מורפיום לגוף דואב. אבל בינתיים, עצם העובדה שכל אחד מהם נאלץ להתקדם למקום אחר בהתפתחותו האנושית והעובדה שכעת הם נאלצים להשלים עם זה, הוא רגע חזק בחיים ובקריאה.

שורה התחתונה

מי שמתעניינת במה שקרה פה בקליטה אי אז, בואך שנות השמונים, ובמה האנשים שהגיעו לפה מצאו, ומה היה עליהם לעבור כדי להכריז על עצמם כ'ישראלים', תמצא פה עניין רב המתואר לפרטי פרטים. גם האוהבים את אלונה קמחי חייבים לקרוא גם את ספרה זה. מי שעדיין לא קראו אף פעם את האישה האינטליגנטית והרהוטה הזו, עשו עם עצמכם חסד והתחילו לקרוא את 'ויקטור ומאשה', כי היא מביאה פה עוד סיפור אנושי מצוין בכלל, ואת אחד מ'סיפורי קיבוץ הגלויות' הטובים ביותר שקראתי אי פעם.

חמישה כוכבים מתוך חמישה בסולם האיכות שמעמידה אלונה קמחי כמעט בכל אחד מספריה

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

לא, זה לא עוד אחד מאותן כתבות קיץ' על 'איזה יופי ילדים מצליחים בעולם של מבוגרים'. כמעט ולא. זו בעיקר דוגמה למה צריך לעשות כדי להגיע לשם. עצם העובדה שבמרכז הסיפור עומדת ילדה בת תשע שהפכה לסופרת/ילדה שפרסמה את ספרה לאחר שכתבה אותו במהלך תקופת בידוד הקורונה, רק מסייעת לסיפור להפוך ליותר מעניין – אבל בבסיסו זה אותו סיפור ישן על הדרך הוותיקה להגשמה עצמית בעולם הספרים…

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

אז זה הולך ככה

אלה לואיז רמזי החמודה התאהבה בכתיבה עוד לפני שפגשה את הסופר האהוב עליה, פרנק אינגליש, שנאם והופיע בפני בית ספרה, לאחר שכבר פרסם 23 ספרים משלו. תלמידת בית הספר הצעירה כתבה לפרנק בפייסבוק ושלחה לו את הפרקים הראשונים של הרומן שכתבה: 'משרוקית הקסם ותיק המשאלות הזעיר'.

הסופר בן ה-75 כל כך אהב את הסיפור שלה עד ששאל אם יוכל לעזור לה לחבר את מה שנותר ממנו, ולהוציא אותו ביחד לאור. ואמנם, אם לקצר סיפור ארוך, מזה חמישה חודשים ספרה מוצע למכירה אונליין, בין היתר ב'אמזון', ונמכר עד כה במאות עותקים.

כשראיינו את אלה הקטנה מצפון יורקשייר על ההישג יוצא הדופן היא אמרה:

"אני מרגישה ממש גאה בספר ואני מטפלת בו ממש טוב… אשמור אותו לנצח ואני חושבת שגם אכתוב לנצח".

הסופרת הצעירה אלה לואיז רמזי והסופר הוותיק פרנק אינגליש

הסופרת הצעירה אלה לואיז רמזי והסופר הוותיק פרנק אינגליש

להגשים חלום לפני גיל 10

אימה, ויקי בת ה-33, מורה בבית ספר יסודי, הוסיפה: "אנחנו כל כך כל כך גאים בה על כך שהיא מגשימה את החלומות שלה. המסירות והעבודה הקשה שלה מדהימים… היא מהווה השראה לכולנו… היא השקיעה כל כך הרבה עבודה בזה, ממש כמו במשרה מלאה, ובזכות הפרויקט הזה היא הפכה לכל כך מאושרת… היא הכינה קיר כתיבה מכוסה בפתקי פוסט-איט, והניחה על דלת חדרה שלט שאומר: 'הקישו על הדלת אם אתם צריכים אותי, אבל אם לא הניחו לי, כי אני עובדת'".

התוצאה היא שאלה היא כיום אחת הסופרות הצעירות בעולם

כאמור, המורה לשעבר וסופר הילדים, פרנק אינגליש, ביקר בבית ספרה במרץ 2017 לרגל 'יום הספר העולמי'. אלה, שכבר כתבה סיפורים קצרים וכמה שירים, קיבלה ממש שם, מולו, את ההשראה להתחיל ולכתוב רעיונות למה שיהפוך לרומן הראשון שלה, אותו הקלידה על הלפטופ שקיבלה במתנה לרגל חג המולד… וגם הודות לפרסומת שראתה, במהלך שעות הנעילה הרבות של קוביד-19, שעודדה אנשים לעשות משהו חיובי בזמן שהותם בבית.

לשתול חיוכים עם מילים

ואז קרה הדבר הבא, לדבריה: "אז התחלתי לחלום להיות סופרת של ממש. פרנק דיבר על זה שהוא מעלה מילים ותמונות במוחם של הקוראים וכל מה שהוא רוצה אחר כך זה לראות אותם מחייכים כשהם קוראים את זה  – זה מה שגרם לי לרצות לכתוב את 'משרוקית הקסם ותיק המשאלות הזעיר', סיפור על לוגן, ילד שמציקים לו בבית הספר".

בחודש מאי של השנה החולפת היא שלחה הודעה לפרנק, מהטלפון של אמא שלה

היא שאלה אם הוא זוכר אותה ואם הוא רוצה לקרוא את שלושת הפרקים הראשונים בספר שכתבה. "לא ידעתי אם הוא בכלל יענה וחשבתי שגם אם כן יעבור הרבה זמן כי הוא בטח עסוק מאוד" היא סיפרה. להפתעתה הרבה הוא ענה במהירות והיא שלחה לו את הסיפור.

כישרון שיגיע רחוק

"זכרתי את אלה כילדה היחידה ששאלה אותי שאלה באספה מול בית הספר שלה. כשקראתי את מה ששלחה אהבתי מאוד ורציתי להוציא את הספר שלה לאור" נזכר פרנק, "כבר עבדתי בעבר עם כמה סופרים צעירים, אבל הנה איתרתי סופרת צעירה שברור שיש לה הרבה כישרון. עם התמיכה הנכונה ידעתי שהיא יכולה להגיע רחוק.

"כששלחה את הסיפור לראשונה היא הספיקה לכתוב רק שלושה פרקים, כל אחד מהם בן שישה עמודים, אבל זה הרבה בשביל מישהי בגילה… אהבתי במיוחד את התיאורים שלה, ואת הדמויות שהקימה לחיים ואת קו הסיפור שבאמת כולם מרכיבים יוצאי דופן לבני גילה".

פינג פונג במייל

הילדה הקטנה והסופר המקצועי העבירו את שלושת החודשים הבאים בהתכתבויות אימייל, הלוך ושוב, עם פרקים ועריכות עד שהטיוטה הראשונה הייתה מוכנה באוגוסט. לאורך הדרך פרנק לימד את אלה תחבולות מקצועיות, ושניהם תרמו לספר הצעות, רעיונות ומילים.

העורכת הצעירה בעולם

"זו לא רק הכתיבה שלה אלא משהו באישיותה שקסם לי. אכפת לה והיא מזדהה עם הסביבה. זה נדיר אצל ילדים צעירים, והיא לומדת מאוד-מאוד מהר. בעבודה איתה חשבתי 'האם היא הפכה לעורכת שלי?', זה הניע בי משהו, הבנתי שקורה כאן משהו קסום… בדרך כלל אני כותב לצד סופרים צעירים, שמפרסמים ספרים עליהם מתנוסס שמי ולצידו שמם, אבל במקרה הזה אלה ואני מחברים ושותפים מלאים בסיפור שלה".

מוציאים לאור הדפיסו ושחררו את הספר האלקטרוני ב-8 באוקטובר וב-10 בנובמבר את הגרסה עם הכריכה הקשה. אלה אמרה שהיא מרגישה "ממש שמחה" כשחזרה הביתה מבית הספר וראתה לראשונה את העותק הסופי, אותו היא שומרת על מדף מתחת למיטתה.

אחרית דבר

הסופרת הצעירה, שמתגוררת גם עם אביה ג'ייסון, בן 34, רתך במקצועו ועם אחיה הארווי, בן 11 במקצועו… כבר מכרה, נכון להיום, יותר מ -500 עותקים מספרה ברחבי העולם, בעלות של כ-9.99 פאונד לעותק…

אבל יותר מכל היא מוכיחה מה אפשר לעשות גם בעולם הספרים כשבין כך ובין כך תקועים בבית, בגלל איזו מגפה עולמית, עם קצת עזרה מלמעלה, מלמטה, עם הרבה מזל אבל בעיקר עם כוח רצון גדול ושאיפה גדולה לצאת לאור.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך