סופרי צללים יוצאים לאור - כמה הם מרוויחים ולמה? | כותב טוב

סופרי צללים יוצאים לאור – כמה הם מרוויחים ולמה?

כשפורסם לאחרונה שבקרוב עומדת לצאת ביוגרפיה מאת הנסיך הארי, שם אחד נותר מחוץ לאור הזרקורים. שמו של סופר הצללים שיכתוב את הספר עבור הנסיך הארי לא הופיע בשום מקום. אבל המעורים בתעשיית ספרי הסלבריטאים יודעים שאדם בשם מורינגר, אחד מסופרי הצללים בעלי הפרופיל הגבוה ביותר כיום, עומד להיות המרכיב החיוני באמת בכתיבת ספרו של בן המלוכה – גם אם שמו לעולם לא יופיע במוצר הסופי.

סופר צללים ותיק שכמותי מכיר את זה היטב. עבודתם של סופרי צללים מתבצעת מאחורי הקלעים ובתוך הצללים. כל עוד סלבריטאים כותבים ספרים, תמיד יהיו סופרי צללים שיעזרו להם לעשות את זה, בשקט, בלי לעשות מזה רעש. זו עבודה מיוחדת מאוד שדורשת שילוב של מיומנויות לצד הכתיבה עצמה, ביניהן עריכה, ליקוט חומרים וכושר ארגון לא מבוטל.
ובתעשייה של היום, שבה בעלי אתרים מסתמכים יותר ויותר על סופרי צללים (או כמו שהם נקראים בעולם הכתיבה השיווקית – קופירייטרים או כותבי תוכן שיווקי) כותבים מיומנים לצרכים שונים מבוקשים יותר מאי פעם. זה סוג של עבודה שמשתלמת מאוד כשנמצאים בקצה הפירמידה של סופרי הצללים, ובה אוכלוסייה הולכת וגדלה של ידוענים ובעלי אמצעים זקוקים לעזרתם האדיבה של סופרים, עיתונאים ועורכים.

מדלן מורל, סוכנת ספרותית שלאורך רוב הקריירה שלה ייצגה סופרי צללים אמרה שבעבר "לדבר על סופרי צללים היה קצת כמו להודות בבושה שיצאת לדייטים דרך האינטרנט." אז זהו, שזה כבר מזמן לא ככה. הביקוש ההולך וגובר לספרי סלבריטאים יצר צורך הולך וגובר בסופרי צללים. מורל מאמינה שזו תופעה שהובילה לנקודת מפנה: "אני תמיד אומרת שזה טוב מאי פעם ורע מאי פעם. זה טוב כי יש יותר עבודה מאי פעם, וזה רע כי התחרות של סופרי הצללים גדולה מאי פעם". היא ספרה אפילו על כמה כותבים שעטם יבשה ובחמש עד עשר השנים האחרונות פנו לסופרי צללים חיצוניים. כך צצו והופיעו במקצוע סופרים לשעבר שלא הצליחו להתפרנס מספריהם, עיתונאים שעיתוניהם נסגרו ועורכים שהפסידו את משרותיהם בדרכים שונות.

אז כמה סופרי צללים ברמה גבוהה יש?

כשנשאלה על כמה סופרי צללים כמו מורינגר פועלים שם בחוץ (לפי השמועות הוא נהנה משכר בן שבע ספרות לכל פרויקט כתיבה, וגם כתב שני ספרי עיון שזכו לשבחים, ויש לו כמה פוליצרים בארון), מורל ציינה שכמעט ואין מתחרים בליגה שלו. זאת אומרת יש את אריאל לוי שכתבה את ספר זיכרונותיה של השחקנית דמי מור, ויש את באז ביסינגר שכתב את ספר הזיכרונות של קייטלין ג'נר, אבל השניים האלה לא הוזכרו בשום מקום בספרים עצמם, אם כי עבודתם תועדה בקומץ של סיפורים שפורסמו לאחר הספרים.

סופרי צללים יוצאים לאור | כותב טוב

אריאל לוי, כתבה את ספר הזיכרונות של דמי מור

מתחת לאותו דרג עליון ואקסקלוסיבי של סופרי צללים שמגרדים את השחקים, יש קומץ סופרים נחשבים שמתפרנסים יפה מאוד כסופרי צללים. מורל העריכה ש"הטובים שבטובים", כלומר סופרי צללים עם כמה רבי מכר תחת כנפיהם הספרותיות, שכתבו ספרים של דמויות בעלות פרופיל גבוה, מרכיב קבוצה של עשרים עד שלושים אנשים, מקסימום חמישים בעולם כולו.
איש מקצוע ברמה גבוהה בתעשייה הזו, שצוטט בעילום שם, אמר שסופרי צללים טובים יכולים להרוויח בין 100,000 ל-300,000 דולר בשנה (בארץ ישראל הרבה פחות – ט.מ). עוד מורל ספרה מניסיונה העשיר שפרויקט כתיבת ספר ממוצע עבור לקוחות מתגמל את סופרו בין $75,000–100,000$ (שוב… בישראל הרבה פחות – ט.מ) ובדרך כלל נמשך כשישה חודשים. רוב סופרי הצללים נוטים לקבל תשלום קבוע בגין עבודתם, למרות שהעבודה משתנה, לפעמים באופן קיצוני, מפרויקט לפרויקט. חלקם יכולים, וחלקם אף דורשים אחוז מהמקדמה או ממכירות הספרים, אבל זה לא כל כך נפוץ.

במדינת ישראל סופרי צללים מבקשים תשלום על פי ניסיונם

הצעירים שבהם מתוגמלים בכחמש-עשרה עד עשרים אלף שקלים לספר והוותיקים יותר מתוגמלים בכשלושים אלף ומעלה פר-ספר. אם זה נשמע למישהי כסכום גבוה, שתחשוב כמה חודשים עובדים על ספר ממוצע (כשנה לכל הפחות) ותבין שהסכום החודשי נמוך באופן יחסי.

גייל רוס, סוכנת ספרותית ותיקה מוושינגטון הבירה, העריכה שמחצית מהספרים שהיא מוכרת דורשים סופר צללים לכתיבתם. היא לא מסכימה כל כך עם דבריה של מורל. לדבריה השפעתם של סופרי הצללים לא גדלה בהכרח בשנים האחרונות. היא טוענת שהם תמיד היו "מאוד מאוד חשובים", אבל מה שבאמת השתנה בשנים האחרונות היא העובדה שעבודתם כבר לא כל כך סודית. "בימים ההם אף אחד לא רצה לומר שהשתמש בסופר צללים לכתיבת ספרו – עכשיו זה לגמרי מכובד לדבר על זה" הוסיפה רוס. "רבים אף מודים שסופרי צללים הפכו לדרך היחידה בה הם יכולים 'לכתוב' ספר בכלל או ספר על אודות חייהם בפרט".

וויל ליפינקוט, סוכן ספרות בכיר, צוטט לאחרונה כאומר שבשלוש השנים האחרונות הוא עשה יותר עסקים עם לקוחות שהגיעו עם סופרי צללים מאשר בכל עשר השנים האחרונות. להערכתו ב-25%-30% מהפרויקטים שלו מעורב סופר צללים בשלב מסוים, וכי ההערכה שסופרי צללים זוכים לה בשנים האחרונות גבוהה מאי פעם.

המונח 'סופר צללים' בהוצאות לאור עלה לאחרונה והכבוד שרוכשים לטובים שבהם מורגש

"אני אוהב סופרי צללים", אמר אנתוני מאטרו, סוכן ספרות ותיק. להערכתו יש 50-100 סופרי צללים מובילים שיוצרים שניים עד שלושה ספרים בשנה ו"עובדים תמיד עם השמות הגדולים ביותר". הוא אמר שיש שיפור בהבנת המשמעות של סופרי צללים בפועל. "בעבר שררה גישה של 'אני אדבר ואתה תכתוב'. עכשיו מדברים על סופרי צללים כמשתפי פעולה מלאים ובעלי מעורבות גבוהה הרבה יותר בתהליך ובהפקת הפרויקט כולו". הוא הוסיף כי כסוכן הוא יודע שהוא צריך משתפי פעולה טובים שכאלה, שמושקעים במלוא אונם בפרויקטים ספרותיים ואחראים להוצאתם מהכוח לפועל.

ועדיין, עד כמה שסופרי צללים הפכו חשובים ומכובדים, עבודתם נותרה… בצללים. במידה רבה היא עדיין נסתרת מעין הציבור. מעטים מהם מקבלים קרדיט ראוי בגין עבודתם ובודדים מופיעים על כריכות הספרים שכתבו עבור גיבוריהם. חלקם הקטן אף זוכה למילים "נכתב עם…" על הכריכה. לפעמים זה יכול להיות מאבק של ממש לזכות בקרדיט על עמוד השער, וחלק מסופרי הצללים אף מתמודד עם התנגדות לקבלת קרדיט ולו רק בעמוד התודות.

מורל אמרה שלעתים קרובות היא צריכה להתעקש על סעיף שמאפשר לסופרי הצללים שלה רק להזכיר את העובדה שכתבו ספר כזה או אחר בקורות החיים שלהם. מכיוון שלעתים קרובות סופרי צללים מודעים לפרטי פרטים מחייהם של מפורסמים, הסכמי סודיות הם חלק סטנדרטי בחוזיהם. יש סופרי צללים שאומרים שעבודתם מרגישה קצת כמו הזיה – הם יכולים רק לעתים נדירות לומר עם מי עבדו, ועוד הרבה פחות מזה הם רשאים לחשוף על מה דנו עם גיבורי ספריהם.

רבים יסכימו (אם כי לא כולם) שזה מה שיש וככה נראית עבודתם של סופרי צללים… אחרים יוסיפו שככה היא צריכה להיראות. יחד עם זאת יש ביניהם סופרים שהיו רוצים שעבודתם תהיה גלויה ושהתמורה למאמציהם תהיה הוגנת יותר.

סופרי הצללים יוצאים לאור | כותב טוב

באז ביסינגר, כתב את ספר הזיכרונות של קייטלין ג'נר

אני, למשל, סופר צללים ותיק, עם כ-45 ספרים תחת עטי וניסיוני, בדרך כלל מבקש קרדיט בעמוד התודות של הספר, אבל לעתים נתקל בסירוב או בדרישה לשנות את הקרדיט בגין הכתיבה. יש שמסכימים שינתן קרדיט רק בגין עריכה, ולפעמים אין לך ברירה אלא להסכים.

קולין דיקרמן, עורך ותיק, מספר שב-20 השנים האחרונות הוא ראה את עלייתם של סופרי הצללים המפורסמים בארצם, כמו מישל בורפורד, שהוזכרה ב'ניו יורק טיימס' תחת כותרת מקצועה, דבר שהיה בלתי אפשרי רק לפני חמש שנים. כשנשאל מדוע, אם כן, סופרי צללים הם מצד אחד כל כך חשובים לתעשיית הספרים, ומצד שני נדחפים לשוליים, אמר דיקרמן כי המדובר בשמירה על סוג של אידיאל רומנטי. "אני לא אומר שזה צריך להיות ככה, אבל יש את האשליה הרומנטית הזו של לקרוא סיפור של מישהו ידוע שאתה חושב שאתה מכיר, אבל בעצם אתה לא מכיר. זה דורש רמה של אינטימיות. החשש הוא שהצבת שמו של סופר הצללים על הכריכה עלולה לשבש את זה".

עם זאת, עבור סופרי הצללים יש עדיין רגעים מרגיזים במקצוע. "אשתי עמדה בתור לעלות על מטוס ולפניה עמד בחור שקרא את ספר הזיכרונות של אנדרה אגסי", נזכר סופר הצללים שכתב אותו, "הבחור אמר למי שעמד לידו 'זה לא הוגן שאגסי היה גם שחקן טניס כל כך גדול ומוכשר וגם סופר מוכשר'… הלוואי שיותר אנשים יבינו שזה שטויות, ושרוב המפורסמים נעזרים בסופרי צללים כדי לכתוב את הספרים שלהם. למה זה חייב להיות כזה סוד שאף אחד לא צריך לדעת עליו?".

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך