רוצה לצאת לדרך עם ספר משלך? 5 שאלות קריטיות שעליך לשאול את עצמך

עט ביד או מקלדת ליד, לעתים קרובות כתיבה מתחילה בתהייה: האם אנשים יקראו את מה שאכתוב? האם יש לי את מה שנדרש כדי לכתוב ספר? למה צריך לכתוב את הספר הזה כשקיימים הרים של ספרים באותו נושא בדיוק?

אלו שאלות 'אנטי כתיבה' שמתעוררות במטרה אחת בלבד – למנוע ממך לצאת לדרך. הנחושים חולפים על פניהן כאילו אינן קיימות, אבל יש כל כך מעט נחושים ביחס לכמות האדירה של אנשים שרוצים כבר להתחיל לכתוב את ספרם אבל תמיד יש משהו שעוצר אותם.

לאחר כתיבת אינספור ספרים עבור משפחות ואנשי עסקים גיליתי ששאלות כאלה משותפות לכל מי שאי פעם הרגיש דחף לכתוב ספר. איך אדם יודע, במצב כזה, אם באמת הגיע הזמן לכתוב סוף סוף את הסיפור האישי או המקצועי שמנקר בעצמותיו? לשם כך פיתחתי רשימה של חמש שאלות שמטרתן היא אחת: לקבוע אם באמת הגיע זמנך לכתוב את הספר שלך.

  1. האם אנשים כל הזמן אומרים לך שהסיפור שלך שווה ספר?

יש לך רעיון חדש, סיפור מעורר השראה או סיפור אישי מרתק, ושמת לב שחברים, שכנים או זרים גמורים אומרים לך "זה סיפור מדהים!" או "זה רעיון נהדר לספר". אם כן, צריך להפסיק לייצר תירוצים ולהתחיל לייצר מילים.

עם זאת, יש יוצא מן הכלל לחוק הזה: מי לא מכיר את זה כשאדם מספר סיפור ארוך ומפותל בלי סוף, וכל מה שבא לך לעשות הוא לשנות נושא או לצאת מהשיחה הזאת בתירוץ כלשהו… אבל פשוט לא נעים לך. "אתה צריך לכתוב ספר" יהיה מי שיאמר למספר המייגע ויעלם אט-אט אל חשכת הליל…

"אתה צריך לכתוב ספר" הוא משפט שהפך לתגובה קלישאתית בשיחות מייגעות רבות. לכן, אם שמעת את זה כמה פעמים, יש לעשות הערכה מחושבת: האם האנשים שאומרים לך את זה בסך הכל מבקשים לקצר שיחה מעייפת…? או שאולי הם באמת דוחקים בך לחלוק את הסיפור שלך עם העולם? אם האפשרות האחרונה היא הנכונה כדאי לפתוח מחברת או Word ולהתחיל לעבוד.

  1. האם ניתן 'לארוז' את הסיפור שלך בקיצור או שבאמת צריך בשבילו ספר שלם?

האם אי פעם יצא לך לקרוא ספר ואז לגלות שאחרי הפרק הראשון למחבר נגמר הסיפור? האם אי פעם קרה לך שגיליתי כבר בפרק השלישי שמה שמעניין קרה כבר בפרק וחצי הראשונים וכל השאר חוזר על עצמו, משעמם ודי מיותר? יתכן שהבעיה לא היתה בשליח (הסופר) אלא במדיום (הספר). לצערנו יש הרבה מקרים כאלה – אנחנו מכירים את זה גם בסרטים וגם בספרים שאפשר היה לסכם אותם בכתבה ב'יומן שישי', בפוסט או בבלוג. לפעמים "רעיון גדול" פשוט לא 'מחזיק מים', הוא לא מספיק גדול בשביל ספר. מצד שני, לפעמים רעיון טוב יכול להתפרש על פני סדרה של ספרים ('משחקי הכס', 'הארי פוטר').

כדי לדעת אם באמת יש לך רעיון גדול לספר גדול, כדאי לפתוח מסמך חדש במחשב ולהתחיל לרשום את הרעיונות שלך בשתי קטגוריות עיקריות: 'סיפורים שחייבים לספר' ו 'רעיונות גדולים אחרים'. משהו בין חצי שעה לשעה ביום לאורך כשבועיים יספיקו לך כדי למלא תוכן בכל קטגוריה. אם בסוף השבועיים הללו מצאת את עצמך בוהה בחצי עמוד של טקסט, הספר שלך יצטרך לחכות, פשוט מפני שאין בו מספיק חומר. אבל אם צברת כמה עמודים של רעיונות מעניינים, סיפורים מרתקים ולפחות תריסר תת-רעיונות לסיפורים המעניינים הראשיים אז הגיע הזמן לשנס מותניים ולהוציא את הכתיבה לדרך, כי הספר שלך מתחנן להיוולד.

  1. האם הסיפור שלך נוגע לא רק בך אלא גם בקהל הקוראים?

כל הסופרים הטובים נוטים לכתוב את מה שהם יודעים. הרעיונות והסיפורים הגדולים שלהם הם אישיים – הם קשורים לחוויות שלהם, לתגליות משלהם, לתבוסות, לכאבים, לסבל ולניצחונות שלהם. אבל, וזה באמת 'אבל' חשוב, הקוראים לא רוצים לקרוא על הסופרים הללו, הם רוצים למצוא את עצמם בתוך הסיפורים שלהם. הם לא רוצים להביט בסופר מהצד תוך שהולך ומתרחק אל האופק, הם רוצים 'לטייל' לצידו. למרות שכולנו 'אוהבים' תאונת רכבת טובה, כולנו רוצים לקרוא גם משהו על עצמנו. כולנו רוצים שהספר יעשה את חיינו קלים יותר, טובים יותר, מוצלחים יותר או מעניינים יותר.

ברור, הטיוטה הראשונה שלך תהיה ככל הנראה עליך, אבל הטיוטה הטובה ביותר שלך תהיה מודעת לקהל שלך. האם יש בך מוכנות להסתכל על כל סיפור שסיפרת, כל שיעור שלמדת וכל רעיון שהעלית דרך הפריזמה של: "איך זה משרת גם את הקוראים שלי?" אם כן, קדימה, להפסיק לקרוא ולהתחיל לכתוב!

  1. האם לרעיון או לסיפור שלך היה מספיק זמן להתבשל?

הסיפורים והרעיונות הטובים ביותר הם כמו האנשים הטובים ביותר. הם בוגרים והם טובלים בחוכמת הזמן. המילים שלך צריכות זמן להבשיל כדי להוכיח את האמת שבסיפור שלך וכדי לפתח רקורד טוב. אחרת? ברגע שאבדת אמון בסיפורך, אנשים יפסיקו לסמוך עליך, לא יאמינו לך ויאבדו אותך תוך כדי קריאה.

אני יודע… רובכם אבדתם אותי ממש כרגע, כי הנקודה הזו לא לגמרי ברורה. אנסה להבהיר אותה באופן הבא:

ראשית, זו שאלה שהכותבים ספרי מקצוע, או כאלה שמשלבים את סיפורם המקצועי עם סיפורם האישי צריכים לענות עליה. אם ירדת 100 ק"ג והחלטת לכתוב ספר על שיטת הדיאטה שלך או על מה שעבר עליך מהרגע שהיית הר ועד שהפכת לנהר, כדאי לחכות כמה שנים כדי לוודא שהשיטה שלך לירידה במשקל אכן עובדת לאורך זמן. אם הצלחת לשמור על הנישואין שלך, למרות מכשולים אדירים, כולנו שמחים בשבילך, אבל כדאי לחכות לפחות חמש שנים לפני שמפתחים על זה ספר. אם חווית צמיחה אדירה בעסקיך – כדאי לחכות כמה שנים כדי להבטיח שהטקטיקות שלך ברות קיימא גם בטווח הארוך.

קראתי הרבה יותר מדי ספרים עסקיים רק כדי ללמוד מאוחר יותר שהחברה של המחבר הגישה בקשה לפשיטת רגל. קראתי על כמה שיטות לדיאטה שהוכחו כמזיקות לבריאות וקראתי על לא מעט אנשים שהתפארו בדרכם לשמירה על חיי הנישואין ולו רק כדי לגלות שהם התגרשו חודשיים אחרי שהספר יצא.

ובמשפט אחד – אם מה שלמדת, או שגילית, עומד במבחן הזמן, אז הגיע הזמן להתחיל לכתוב את ספרך.

  1. מה מצב המוכנות שלך לכתיבה?

לכתוב ספר זו משימה שדורשת ריכוז והתמדה. ספר לא כותב את עצמו. גם אם קראת כתבות וראיונות עם סופרים שסיפרו בדיוק את זה, שספרם ממש כתב את עצמו ושהמילים נמרחו על המסך או על המחברת שלהם במהירות בלתי צפויה, בסופו של יום (או בתחילתו, ממש-ממש מוקדם) הם ישבו וכתבו, וכתבו, וכתבו, ואז מחקו, ואז כתבו מחדש, וערכו, ומחקו, ושכתבו. אם הם לא עשו זאת, הם נעזרו בסופר צללים.

לכתוב ספר זה כמו ללכת לחדר כושר. נותנים פוש מטורף במשך חודש או חודשיים, ונדמה לך שעלית על הסוס שדוהר לאולימפיאדה, אבל אז מתגלה לך שהעבודה רק התחילה. לכתוב ספר זה תרגיל במשמעת עצמית ובכוח רצון שאורך חודשים ארוכים ולעתים אפילו שנים. מהי רמת המוכנות שלך? האם היא גבוהה? אז צריך לצאת לדרך עכשיו, לא להמתין, פשוט להתחיל לכתוב. אם לא, אזי לא משנה כמה "כן" ענית על השאלות לעיל, הספר שלך יישאר בגדר פנטזיה.

ישנן שתי אפשרויות במקרה כזה. או שמחכים עד שהכול פורץ החוצה וכוח הרצון עושה את השאר, או שפונים לסופרי צללים שמומחיותם היא להפוך את הרעיונות והסיפורים שלך לספר. הם לא צריכים 'מוזה', הם אפילו לא צריכים זמן. זה מה שהם עושים בחיים, ככה הם מתפרנסים והם ישמחו להגשים את חלומותיך בצורת חלוקה לפרקים, הפרדה בין עיקר לתפל והשבחת רעיונות בנאליים לידי סיפורים פנומנליים.

שורה תחתונה? הנה היא באה – אם ענית כן אפילו רק לאחת מחמש השאלות לעיל – הספר שלך בדרך.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית