טעויות הכתיבה השיווקית שמדללות ומחלישות את המסרים שלך

טעויות הכתיבה השיווקית שמדללות ומחלישות את המסרים שלך | כותב טוב

כדי להימנע מחבלה עצמית במאמצי השיווק שלך כדאי לבדוק אם גם את נופלת בטעויות האלה, שמחלישות משמעותית את המסרים שלך.
"את מקבלת רק הזדמנות אחת לרושם ראשוני" היא אמירה שלא יכולה להיות נכונה יותר מאשר בכתיבה שיווקית, שבה יש לך שניות בודדות להעביר את המסר שלך ולשכנע את הקוראים לנקוט בפעולה.
הרי אף אחד מהם לא יחזור מאוחר יותר כדי להשתכנע בפעם השניה. הגולשים גם לא יתנדבו ויבקשו ממך להבהיר למה באמת התכוונת במילים שלך.
פרסום טקסט שיווקי חלש ברשת הוא לא יותר מבזבוז של זמן ואנרגיה, שהשקעת ביצירתו. גרוע מכך, זה יכול להיות רע יותר מ'רק' לא פרודוקטיבי, אלא עלול להטמיע בקרב הקוראים והקוראות תדמית שלילית שמוקרנת על המותג שלך.
אנחנו לא רוצים את זה.
שימוש מושכל ברשימה הזו יסייע לך לבדוק את דף הנחיתה, את הניוזלטר, את המייל, את דף הבית באתר או כל עותק אחר של מילים, כדי לוודא שלא נפלת לאחד מהבורות הנפוצים, שמרצפים את האוטוסטרדה השיווקית.
הימנעי משגיאות הקופירייטינג / כתיבה שיווקית הנפוצות האלה כדי לחזק את המסרים שלך ולעודד המרות:

1. מרק מילים קשות

בשנת 2021 פורסמו נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הבאים: 71 אחוזים מבני ה-20 ומעלה שולטים בשפה העברית טוב מאוד, מה שאומר ש-29% לא… כלומר, כישורי הקריאה של כשליש מהמדינה נחשבים כפחות מטובים מאוד. שאר הנתונים מצביעים על עומק הבעיה: 14% שולטים בעברית ברמה 'טובה', 8.0% מדברים ברמה בינונית, ול-7.2% רמת שליטה חלשה או שאינם יודעים עברית בכלל…
מילא המתקשים – אפילו אותם 71% בעלי כישורי אוריינות (קריאה וכתיבה) ברמה גבוהה מתעצבנים משפה מורכבת שלא לצורך. אם אני צריך להוציא מילון או להתייעץ עם ויקיפדיה כדי להבין על מה את מדברת בדף המכירה שלך, כנראה שסיימנו את יחסינו בדיוק שם.
בכל מקום שבו הקהל 'לא נמצא איתך על אותו עמוד' את עלולה להרחיק, בלי כוונה, כמות נכבדת של לקוחות פוטנציאליים מהמטרה לשמה התכנסנו כאן.
[המעוניינים בבדיקה מהירה של האתר שלהם, דף, ניוזלטר או כל מסר, כדי לוודא שהם לא מדברים מעל לראשים של הלקוחות, מוזמנים לכתוב אלי בקשה פה, ואבצע את הבדיקה עבורך בחינם]

2. כתיבה מנקודת מבט לא נכונה

אני משווה את טעות הכתיבה הזאת לבחור הזה במסיבה שאף אחת לא רוצה להיתקע לידו, אפילו לשיחה קצרה, כי הוא מדבר הרבה ובעיקר על עצמו.
כתיבה שיווקית מעולה באמת משלבת שני מרכיבים חשובים מאוד, שגם הבחור המעצבן מהמסיבה היה רוצה ללמוד:
היא מביעה את מה שהכותב/ת רוצה לומר.
היא מביעה גם את מה שהקורא/ת רוצה לשמוע.
את בהחלט צריכה להכיר היטב את המוצר או את השירות שלך כדי לשלוט באמנות הזאת.
ואת לגמרי מפספסת את המטרה אם מה שהעסק שלך רוצה לומר לא מתובל במינון בריא של מה שהקוראים רוצים לדעת.

3. רשימת מכולת של תכונות

כן, זה בהחלט חיוני להבהיר את היתרונות של המוצר או השירות שלך.
אבל את מפספסת את המטרה אם את רק מדקלמת אותם בלי התחשבות במשמעות של כל אחד מהם עבור הקוראים. קוראים לזה 'תועלת', והיא (כמעט) תמיד עדיפה על 'תכונה'.
"למכונה שלנו יש שמונה להבים מתכווננים!" (תכונה)
למי איכפת? איך שמונה להבים טובים יותר משישה? שמונה להבים זה לא קצת מוגזם במילא? אני לא משלם אקסטרה על משהו שאני לא צריך?
תני לתועלות דגש בטקסט, כדי שידבר ישירות לצרכי המשתמשים.
"שמונה הלהבים המתכווננים של המכונה שלנו עושים עבודה מהירה של חיתוך כל פרי לקוביות, וחוסכים לך זמן הכנה יקר לסלט פירות מושלם."
מדהים… יופי של תועלת. לא יודע מה אתך אבל אני אוהב לחסוך זמן ושונא לחתוך סתם אם אני יכול ללחוץ על כפתור שיעשה את זה במקומי. קחו את כספי והביאו לי את המכונה המדהימה שלכם.

4. 'לטחון' שוב את תיאור המוצר

זה עובד באותו אופן כמו המסר לעיל.
אל תגידי לי רק מה התכונה הבולטת של המכשיר. תגידי לי למה זה חשוב לי!
בהנחה שהוא כתוב היטב, תיאור המוצר עושה עבודה מצוינת (וחשובה) בחשיפת החומרים מהם עשוי המוצר או השירות; הצבעים שלו, הגודל ומפרטים אחרים.
אבל אל תבזבזי מקום יקר בטקסט ותספרי לי את כל זה שוב. כבר קראתי את זה בתיאור המוצר, תודה…
אני כבר יודע שהקורס שלך מכסה את 12 הנושאים המדהימים האלה. אבל אני פחות יודע אם זה יעזור לי בחיים.
כתיבה שיווקית לדף נחיתה, למשל, או לחנות מסחר אלקטרוני, צריכה לשאוף רחוק יותר מאשר לתת תיאור מוצר. היא צריכה לעזור ללקוחות להבין את ההבדל שהידע שלך הולך לעשות בחייהם. איך חייהם הפרטיים או המקצועיים ישתפרו בעקבות למידת הידע שלך? איך יפיקו מזה תועלת הודות לקורס שלך?

5. שימוש בטריגרים רגשיים מרושעים

מעולם לא הייתי מעריץ של שימוש בתגובות רגשיות שליליות ככלי מכירה.
למרות שהמון עושים את זה וזה אפילו עובד. בטח… זה יכול להיות יעיל להפליא… את יודעת, לנצל את הפחד של אדם לאבד את ביתו כדי למכור לו הלוואות, או לגרום לגברת להרגיש חסרת ביטחון לגבי דימוי הגוף שלה כדי למכור לה מוצר יופי.
אבל בזמן שיצירת פחד, אי ודאות וספק, יכולים להזיז מוצרים קרוב יותר אל כיסם של הלקוחות, זה לא בסיס ליחסים מתמשכים ובריאים.
למשל, מוצרי בגדי ים לנשים נולדו לסגנון מרושע שכזה; את יכולה להתמקד בטקסט המכירתי בתכונות שיסתירו את ה'נפח' של הלקוחה, יסוו את הבטן שלה ויטשטשו את שאר הפגמים…
ואין ויכוח כן? סגנון כזה של כתיבה שיווקית אכן מוכר.
אבל את יודעת מה יותר משכנע וגורם ללקוחות לאהוב את המותג?
פרסום כזה:

טעויות הכתיבה השיווקית שמדללות ומחלישות את המסרים שלך | כותב טוב
פרסום וכתיבה שיווקית של המותג Summersalt, אפריל 2022.

במקום לגרום לקוראות להרגיש נורא לגבי הגוף שלהן, 'סאמרסולט' מתמקדים בהרפתקאות המהנות שעומדות להתרחש על הלקוחה בתוך בגד הים הזה. למתקשים לקרוא את הטקסט, כי הוא קטן ובאנגלית, הנה תרגום חופשי: "הסגנון העוטף של בגד הים המהמם הזה מחמיא לכולן אוניברסלית, והבד האלסטי מבטיח שהכול יישאר במקום בשעה שאת מזנקת אל ההרפתקה הבאה שלך"
ברצינות… קחו את הכסף שלי, ואני אפילו לא אישה.

וזה לא הכל, יש עוד טעויות נפוצות, אבל זה מספיק לפעם הזאת. נכון, אין כאן סודות מרעישי עולמות שאף אחת לא הכירה לפני כן, אבל יש פה כמה הרגלים רעים שמומלץ להימנע מהם, ולצידם כמה הרגלים טובים שכדאי לפתח כשאת הופכת את הסגנון הטוב לחלק משגרת הכתיבה השיווקית שלך.
מבטיח שהקוראים והקוראות שלך, כמו גם שיעורי ההמרה, יאמרו לך תודה.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'