ארוחת בוקר בטיפני'ס | ביקורת הספרים של טלי | כותב טוב

ארוחת בוקר בטיפני'ס | ביקורת הספרים של טלי

היום לפני 63 שנים (בערך) יצאה לאור הנובלה הקלאסית הזאת על ידי מי שהיה אלמוני אז – אבל מאז צאת ספרו הפך ל'סלב' ברחבי ארה"ב – הלא הוא טרומן קפוטה ז"ל. את הצלחתו עליו לזקוף לזכות אותו סיפור אהבה שרקם, שמתרחש בשנות הארבעים, כעשור או שניים לפני צאת הספר, ובעיקר לפרי דמיונו, הולי, בחורה קוקטית, מוקפדת ומאופרת למשעי, שכל שערה משערותיה נמצאת במקום, והיא חיה את חיי הזוהר של העיר הגדולה כמו אף אחת אחרת.

אבל היא לא תמיד חיה ככה. היא גדלה בעיירה קטנה בארה"ב בה תמיד דמיינה את חיי הזוהר של ניו יורק ההוללת, חלמה לדהור על קטר הבילויים ולבלוע את החיים כמו שאפשר רק בתפוח הגדול. "…לא היה אכפת לי להיות עשירה ומפורסמת. בעצם זה ממש בתכנון שלי, ויום יבוא ואני באמת אנסה להגיע לזה. אבל אם זה יקרה, אני רוצה שהאגו שלי יבוא איתי. אני עדיין רוצה להיות אני כשאני אתעורר באיזה בוקר יפה אחד, ואוכל ארוחת בוקר בטיפני'ס…" היא משוררת בספר את בסיס הפנטזיה שלה. באיזה מחיר? הדבר לא נאמר במפורש אם כי יש רמיזות לכך שהיא מממנת את חיי הזוהר שלה בדרכים פתלתלות.

הסיפור של הולי מתגלה דרך עיניו של בחור צעיר, סופר בתחילת דרכו (טרומן קפוטה בעצמו?) שמתאר את מה שקורה לה כמספר, לרבות מערכות היחסים שלה ואת האנשים שהיא פוגשת, והכל נכתב דרך מבט מפוקח ומעניין לאחור. הסיפור מתחיל מהסוף ואט-אט נחשפת תחילתו.

אהבתי בספר

אני נמשכת לסוג ספרים שכאלה, שנותנים טעימה עשירה של מקום ביריעת זמן אחרת ובאופן ייחודי. קפוטה מיטיב לתאר את הריחות והטעמים, את המאכלים והמסעדות, ובעיקר את ה-show והפוזה של האנשים ששלטו באווירה הניו יורקית בשנות הארבעים, לצד הדמויות המרכזיות.

אהבתי גם שהסיפור (העשיר ברגש גם ככה) מסופר לאחור, ובכך מוסיף רגש לרגש, מעניק נקודת מבט מאוד אישית ונמנע מלגולל עלילה באופן רגיל. ככל שהסופר הצעיר הולך ומתחקה אחרי הולי, מתגלים עוד ועוד פרטים מעניינים על אודותיה, מהסוף להתחלה, ומצטיירת תמונה שלמה הרבה יותר, שמאפשרת פרשנויות חדשות.

פחות אהבתי בספר

מצאתי כמה רגעים לאורך הקריאה שהיו מכבידים משהו. הסיפור קצת דעך לאורכם. אפשר לומר שב'ארוחת בוקר בטיפני'ס' מצאתי עמודים בהם היה יותר מדי מידע – פחות מדי מעניין, ומאחר שזו קלאסיקה בעלת שם לא הרשיתי לעצמי לדלג על עמודים שלמים, כמו שלעתים אני 'חוטאת' ועושה בספרים אחרים, שקצת מתרחקים ממני.

רגעי שיא בקריאה 

הגילויים של הסופר הצעיר על מי היא הולי באמת, מאחורי האיפור והתחפושת.

שורה תחתונה

זה ספר מקסים מבחינת הכנות שבו והאמת שבוקעת ממנו לנוכח חיי הבלוף שמתוארים לאורכו ולרוחבו. הפשטות שבה הכל נאמר משתלבת עם סיפור אהבה מקסים. הספר מומלץ לכל מי שנמשכים לתקופה הזו של קצת אחרי מלחמת העולם, ולמי שמעוניינים לקרוא את אחת מיצירות המופת של הספרות העולמית, שנחשבת לקלאסיקה עד היום, ובצדק.

ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה – אי שם בשמי ה'אפר איסט סייד' היוקרתיים של ניו יורק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך