ביקורת הספרים של טלי | אל תסתובבי לאחור

ביקורת הספרים של טלי | אל תסתובבי לאחור

זו לא הפעם הראשונה שטֻוּבֶּה אלסטרדאל השבדית מחברת ספר מתח טוב וחוצה יבשות. הרי תמיד חשוב לי לשוב לקרוא ולגלות סופרים חדשים שקראתי בהנאה רק ספר אחד שלהם. תמיד מעניין אותי לבדוק אם יש הבדל. כך מצאתי את הספר הזה ואת הסופרת הנהדרת שהיא. יש אצל טֻוּבֶּה אלסטרדאל משהו פחות קר שלא מוריד כהוא זה מהמתח. החום והחמלה שבוקעים כמעט מכל שורה בספריה מורגשים היטב.

בסיס העלילה אמנם נרקם בשבדיה הצוננת, אבל הגיבורה הראשית, אווה לבנדר, יוצאת משם לביקור מורט עצבים בעוד כמה וכמה ארצות אירופאיות בניסיון לאתר פיסות של אמת אודות הרצח המזעזע של בעלה לשעבר. שלא כמו בספרה הקודם, 'תני לי לאחוז בידך', שזכה פה לביקורת אוהדת, 'אל תסתובבי לאחור' הוא ספר מתח טהור. ההתייחסות המעניינת להיסטוריה ולתיאור רדיפת העם הצועני, כשהגברת לבנדר מחפשת בנרות אחר עדת הראיה הצוענייה (והיחידה) שחזתה בהתרחשות הרצח, כמעט ולא גורעת מיצירת המתח ההולכת ונבנית, ושמורגשת היטב בין קווי העלילה מורטי העצבים… בקטע טוב.

אהבתי בספר

בניית המתח ההדרגתית עובדת. הספר מעניין, מרתק ושואב אותך אל תוכו. גם כשמדי פעם 'המוזיקה' מרגיעה המתח לא מרפה. הוא הולך ומתעצם עד מציאת הפתרון. בכל פעם שהם יורדים הטונים שוב עולים לידי צרימת מתח תרפויטית.

לאורך הקריאה כולה מתקבלת התחושה שאני בידיים טובות, שלוקחים אותי למקומות שכדאי לי לבקר בהם ושאני שם, רואה, חיה וחוקרת את המציאות לצד הדמות הראשית. גם העובדות ההיסטוריות אודות העם הצועני וחייהם הבלתי נתפסים לצד פחד קיומי (בדומה לעם היהודי) פקחו את עיני בנוגע למציאות גורלם, ורק הוסיפו לספר עומק.

ולסיום סיומת, העובדה שהשילוב בין כמה סיפורים לא פוגם בסוף הספר ומוצא פתרון הגיוני, שרק עושה שכל על איך הכל מתחבר להכל בסיפוק של מרכיבי פזלים, הוא לא פחות מאשר גאוני בעיני.

פחות אהבתי בספר

עם כל הנאמר לעיל, ואור לתודתי לטֻוּבֶּה על רובדים של העמקה אודות העם הצועני, תיאוריה המפורטים מדי על החיפוש הבלתי נלאה אחר עדת הראיה, אינספור הלוקיישנים והפרטים המוגזמים, פגמו בזרימה של הספר. במקום לתאר חיפוש בשניים או בשלושה מקומות ולעבור הלאה, היא מתארת עשרות לוקיישנים, מסבירה אודות השוחד שהם חייבים לקבל כדי לדבר, כי הם הרי במצוקה, ואז שוב ושוב, עד עייפות שוחקת, וחבל, כי הספר היה ממש קרוב ל'מושלם'.

רגעי השיא בקריאה

השכונה שנבנתה על חורבות בית החולים לחולי נפש הפכה לא רק לאתר רצח אלא לבסיס המעניין של הסיפור כולו. ילדים משחקים בחצר ביתם, ביער, ומוצאים גולגולת שמובילה לחקירה נרחבת באזור, והכל איכשהו קשור לבית החולים שעמד שם פעם. כל מה שמתואר סביבו, לרבות התובנה שבניית שכונה חדשה על חורבות אחרת לא בהכרח קוברת את העבר, הפכו לרגעי השיא בקריאה.

שורה תחתונה

ספר מתח מעולה מכל בחינה. התרגום, הכתיבה, הסיפור… לא יכולתי להניח אותו מהיד. בכל הזדמנות פנויה קראתי, ומה יכול להיות עדות טובה יותר להצלחה של ספר? מתאים בהחלט ומומלץ בחום לכל חובבי הז'אנר ואוהבי ספרי מתח איכותיים.

            ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה בשמי המתח המשובח שיוצא תדיר ממדינות סקנדינביה

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך