ביקורת הספרים של טלי | בנים ואוהבים

ביקורת הספרים של טלי | בנים ואוהבים | כותב טוב

מערכות יחסים סבוכות ורבודות במשפחות מורכבות אינו רעיון חדש בספרים, אבל על אודות כמה מהם שקראת את יכולה לומר בביטחון שלקחת חלק בקריאתה של קלאסיקה אמיתית?

גם ב'בנים ואוהבים' של ד.ה. לורנס יש מערכת יחסים רבודה בין הגיבור פול מורל לבין אימו העורגת. הסיפור מתרחש באנגליה של תחילת המאה ה-20, בעיירת כורים שכוחת אל, במשפחה עניה בה האבא משמש ככורה פחם, שמכלה את מעט כספו בפאב המקומי, ואמא שמעריצה את בנה השני, אחרי שאיבדה את הבכור בשל מחלה קשה.

בן טיפוחיה שנותר בחיים מקבל את מלוא תשומת ליבה ועוד קצת. היא עושה הכל כדי שיזכה להצלחה לה היא לא זכתה ושלא יסבול מהחיים המרים שהיא סבלה מהם. פול הוא פסל וצייר, אמן בנשמתו, שהיא מעודדת לממש את אמנותו אבל מצד שני דואגת להזכיר לו שמעטים הם האמנים שנהנים מפירותיה החומריים של אמנותם, לכן חשוב שימצא עבודה אמיתית.

במקביל מתפתחת מערכת יחסים עם מרים, אחותו של חבר שלו, שמתוארת כבחורה מיושנת, בתולית ומהוססת. חייו מתחילים לתסוס כשהוא פוגש בחורה נוספת, קלרה, שהספיקה להינשא פעם אחת, ושומרת על רוח נעורים עירונית ומלאת חיים, והיא זו שגם מפתה אותו לבילויים ולהנאות החיים והגוף. הסיפור סובב את מערכות היחסים בין פול, חברותיו הצעירות ואימו.

אהבתי

התיאורים בספר הם עדינים, מרומזים ואנגליים מאוד. אהבתי במיוחד את התיאורים של אנגליה של פעם, זו שטבולה בעיירות קטנות, נופים ירוקים, פאבים ריחניים והוויה אנגלית במיטבה. אהבתי את עצם העובדה שזה ספר שנפתח בסיפור תמים על עוד משפחה, אבל מהר מאוד עובר לטיפול מעמיק במערכות היחסים המורכבות בתוכה ולידה. עמוס עוז אמר פעם שאין סיפורים מרתקים הרבה יותר מאשר סיפורים על משפחות, וד.ה. לורנס הוכיח את דבריו עוד לפני שעמוס הרהיב עוז.

אהבתי גם את האלמנט הצהוב שיש בספר, משום כך שהסיפור, לכאורה, הוא ביוגרפיה על אודות חייו של הסופר ד.ה. לורנס עצמו, לרבות מערכת היחסים המורכבת שלו עם אימו. התוספת הרכילותית שמפזרת אור מציצני-צהבהב מעל מי שהיה לאדם מפורסם ולסופר פורה בזכות עצמו, לא מזיקה לספר מרתק גם כך, בלי כל הרמיזות הללו.

פחות אהבתי

יש המון חזרות על מידע. למשל: הניסיון להמחיש את מערכת היחסים בין פול לבין בעלה לשעבר של קלרה, מאהבתו השניה, ושימת הדגש המייגעת והחזרתית על המערכת המוזרה, העוינת אך האוהדת, מופיע שוב ושוב עד שזה מעייף. בא לי לצעוק ללורנס "בסדר… הבנתי… תתקדם" אבל לורנס כבר לא איתנו.  

רגע שיא בקריאה

פול מבין שהוא לא יכול ליצור מערכות יחסים בריאות כל עוד אימו בחיים, והוא מבין זאת בעצמו. זו הארה ברורה שזועקת מהדף עבור הקוראים, אבל כשהוא בעצמו מודה בה, זו לא פחות מהתגלות עבורו, שיכולה לקדם אותו לשלב הבא בחיים.

שורה תחתונה

זה ספר "וואוו". מהקלאסיקות של פעם שאת שמחה שהנחת יד ופינית זמן לקרוא אותה. הספר הזה כל כך טוב מכל כך הרבה סיבות; כתיבה של פעם, כזו מעודנת אבל ישירה, שיודעת מה היא רוצה לומר; סיפור מרתק; תיאור דמויות תלת ממדיות וסוחפות; ובל נשכח את האווירה שעוטפת את התבשיל הזה. זה ספר 'וואוו' בין היתר כי הדמויות הרבות שמככבות בו אינן שטוחות. הן קמות לתחייה מתוך המילים, וכולן תורמות את חלקן העשיר למורכבות הסיפור.

עם זאת חשוב לי לציין שהספר לא מתאים לכל אחת ואחד: הוא דורש אורך רוח (בכל זאת יש בו יותר מ-500 עמודים), והוא מסופר בקצב איטי שמתאים לספרים של פעם. לרוב הקוראים של ימינו יהיה הרבה יותר קשה עם ספר שכזה, שיודע לקחת את הזמן שלו, וגם יודע למה.

4.5 כוכבים מתוך 5 אפשריים

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'