ביקורת הספרים של טלי | ההיסטוריה הסודית

ביקורת הספרים של טלי | ההיסטוריה הסודית

ספר המתח עב הכרס הזה, בן שש-מאות וארבעים עמודים, דורש התחייבות ארוכת טווח, לפחות כמו ההתחייבות שנדרשת מסטודנט בן תשע-עשרה, שמגיע ללמוד בחוג של בני עשירים בלבד, ומוצא את עצמו במרכזה של פרשיית רצח. אבל בגלל שהספר כל כך סוחף, לא מרגישים שאורכו כמחצית מהרומן המפורסם והגדול ביותר בכל הזמנים, 'מלחמה ושלום'. "לקולה של טארט אין אח ורע… האנרגיה האינטלקטואלית שמלווה את 'ההיסטוריה הסודית' הופכת אותו לספר המעניין ביותר שנכתב על ידי בני דורה" נכתב ב'בוסטון גלוב'. נראה לי שהם צודקים.

כשריצ´רד פאפן הצעיר מגיע בשנות השמונים לקולג´ יוקרתי בוורמונט, הוא מתקבל לחוג הנחשק והאקסקלוסיבי ללימודים קלאסיים, שמספר התלמידים בו מוגבל לחמישה בלבד, ושאת כל השיעורים בו מעביר מרצה כריזמטי אחד, שהופך עבורם למעין גורו. החבורה האליטיסטית שמרכיבה את החוג מתנהלת על פי חוקים משלה ובבידוד מסביבתה, עד שאחד מהם נרצח. או אז נפרש סיפור רחב היקף שמסופר מפיו של ריצ'רד ומתגלגל לאחור, עד שנחשפות כל הסיבות למעשה הרצח. גם אז לא נגמר הסיפור, שממשיך לעסוק בחייהם של כל אחד מבאי הקורס האקסקלוסיבי, מבלי להחמיץ ולו פרט אחד. יש לכך סיבה. ריצ'רד לא מצליח להמשיך בחייו מאחר שהוא תקוע במקרה הנורא ההוא, שתקף אותו טרם מלאו לו עשרים שנה. הרהוריו קשורים למקרה. סמים, אלכוהול, סקס, קנאה, רמיזה לגילוי עריות ובני עשירים שמתנהגים כ'בני זונות' מרפדים את העושר הסיפורי של 'ההיסטוריה הסודית'.

אהבתי בספר

אהבתי שהסיפור מתחיל הפוך, ונפרש לאחור. אם משווים אותו לספרי מתח אחרים הוא יוצא דופן מהבחינה הזאת. אהבתי שהסופרת, דונה טארט, לא משחקת משחקים. היא מגיעה ישר לעניין והופכת אותו למעניין יותר ככל שהתקדמתי בקריאה. חוסר הוודאות מותח ומרתק יותר ויותר. אהבתי גם שהוא כתוב באווירה בריטית אקסקלוסיבית ובוטיקית. היה מעניין לגלות בין השורות ביקורת מרומזת על הניסיון של בני העשירים להיות מיוחדים ושונים מכולם, ושמתחת לערימות הכסף והפוזה הכל רקוב בממלכת העושר הבריטית.

אהבתי מאוד שהסיפור מתחיל עם אנשים צעירים ואז פורש בפני הקוראים מפה שמצביעה לאן מובילים אותם חייהם. טארט לא מסתירה כלום. הכל מפורט. בסוף הספר דבר לא נותר לפרשנות. כשסגרתי את 'ההיסטוריה הסודית' בפעם האחרונה ידעתי מה קרה לכל אחד מבני החבורה: מי מת, מי חי ואיך הוא חי. אהבתי לגלות שהרצח היה רק תירוץ לספר סיפור אחר לגמרי.

פחות אהבתי בספר

מעט מאוד ביקורת שלילית תצא ממני על ספר שכזה. אולי כלום, חוץ מאורכו. כן. זה אחד הספרים הארוכים שקראתי בחיי, ואני תוהה אם אפשר היה לרקוח עיסה טובה לא פחות כשהיא מהולה בפחות מים. קראתי ספר קודם של הסופרת, 'החוחית', שגם הוא היה ארוך מדי וגם הוא עסק בפרשת רצח. שם היא לא מצליחה להגיע לרמת העניין שהיא יוצרת בסיפור הזה. האם כמות עמודים בספר היא ביקורת ראויה על ספר? יש שיאמרו שלא. אבל כשאת קוראת כל כך הרבה כמוני, גם העובי משחק תפקיד…

רגע השיא שלי בספר

כשריצ׳רד מגלה בדיוק איך התרחש הרצח והבניה הנרטיבית שמובילה לשם מביאה לסיפוק של ממש, שמורכב מכמה עמודים מרתקים ביותר.

שורה תחתונה

הספר הזה מומלץ לכולם, אבל במיוחד למסוגלים להתחייב לספר ארוך שכזה. למרות שהוא לא משתייך לקטגוריית ספרי טיסה (לא קצר, לא קליל), לרגע אחד לא עלה בראשי להפסיק את הקריאה. ראו הוזהרתם. ציבור הנוסעים שינסה לקרוא את 'ההיסטוריה הסודית' במהלך טיסה הלוך ושוב ללוס אנג'לס, יגלה שבקושי הגיע לחצי, עם נחיתתו המחודשת בנתב"ג. עם זאת, זו חוויית קריאה מרתקת שנוברת בחיי האדם ובמוחו. התכוננו להתמודד עם שאלות כמו "מה את רוצה להיות?", "איך אתה נתפש בעיני אנשים?", ו"מה עובר בראשכם כשאתם פועלים באופן זה או אחר?".

ארבעה וחצי עם נטייה לחמישה כוכבים, של קריאה עשירה ואקסקלוסיבית לפחות כמו חייהם של בני החבורה הרצחנית שעומדת במרכז הסיפור.

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך