ביקורת הספרים של טלי | חיה רעה

ביקורת הספרים של טלי | חיה רעה

ההצלחה של 'תא 8', הלא הוא ספר הקומבינציה הקודם של צמד הסופרים השבדי, לא הותירה בי ספק שגם הפעם, בספרם 'חיה רעה' אהנה מחוויה דומה. ואמנם מצאתי את עצמי שוקעת בסיפור על פדופיל שפל שמתוכנן לעבור לתא חדש בכלא אחר של פדופילים מורשעים, מנצל את נפתולי הלוגיסטיקה על מנת לזהות פרצה בשמירה עליו, בורח מרכב ההסעות והנה דרך האופל נפרשת בפניו מחדש, כמו גם התחבטויותיו איך ומה לעשות הלאה כדי להשחיר עוד קצת את העולם בו הוא חי.

ואכן הוא מוצא דרך לפגוע בילדה נוספת, רק שהפעם אביה מחליט לקחת את החוק לידיים ולסגור איתו חשבון. 'חיה רעה' מצליח יותר מאשר רק לזעזע את קוראיו עם תיאורי פשע פדופילים בלתי נסבלים וחשיפת רגשותיהם של קורבנות הפשעים, הוא יורד אל מצולות השאלה המוסרית שכרוכה בסוגיית נטילת החוק לידיים, על מנת לספק את הנקמה שהלב כל כך רוצה להגשימה, במיוחד כשמדובר בפשעים נגד ילדים חסרי ישע.

אהבתי בספר

כמו בשאר הספרים של אנדרס רוסלנד וביורג הלסטרום, הספר עלילתי, אבל עלילתו הבדויה מבוססת במציאות מבלי להיות תלושה ממנה. 'חיה רעה' נוגע במקום הכי רגיש בבטן – בשאלה מה את או אתה הייתם עושים לו היתה ניתנת לכם ההזדמנות לסגור חשבון עם זבל אנושי שפגע בילדיך. אוקיי, אני יודעת שרובכם הייתם מצהירים בגאווה על התעללות בפושע השפל עד שהיה נושם את נשימתו האחרונה, וזו תשובה אינסטינקטיבית מתבקשת במציאות חיינו, אבל מהן ההשלכות של מעשים כאלה? זו בדיוק ההתחבטות שהופכת את הספר הזה לאיכות.

ועם כל אהבתי כלפי 'חיה רעה' עלי להודות שהוא לא ספר קל. במיוחד ההתחלה שלו היתה לי קשה מאוד. הבטן התהפכה אל מול תיאורי הפשעים הפדופיליים, ואל מול התובנה שכל ילד וילדה עלולים להיות חשופים למעשים שכאלה. אבל הדרך שבה הכותבים הללו מוהלים את המציאות הקרה למילים והדרך בה משתלבים סיפוריהם במציאות הספר מצליחים להקל על הכאב ולתת לקוראים תחושת סיפוק מגורמה ספרותי.

זה ספר טוב גם במובן הבא – הוא לא מטיף מוסר אלא מביא את העובדות אל מול עיני קוראיו תוך שהוא ממשיך להיבנות, אט-אט, בדרך לשיא המתח. והוא נבנה יופי, כי סוף הספר הצליח להפתיע אפילו קוראת ותיקה ומנוסה כמוני. עבודה יפה הלסטרום (ז"ל) ורוסלנד!

פחות אהבתי בספר

לא רלוונטי, כי לא מצאתי.

רגע השיא בקריאה 

הרגעים המאוד קשים בהתחלה, במהלכם נחשפתי לזוועות הפדופיליה, הפכו לרגעי שיא עבורי בקריאה. ברגע שצלחתי אותם מבלי לדלג קדימה, וברגע שעיכלתי את מה שקראתי, הרגשתי תחושת הישג מוזרה שמזכירה את תחושותיה של קופצת לגובה, רגע אחרי שדילגה בהצלחה מעל 2 מטר לראשונה בחייה האתלטיים.

שורה תחתונה

ספרים כאלה, שמעלים בי תהיות ומותירים אותי במחשבות עם עצמי לאחר סיום הקריאה, הן אירוע נדיר שמאפיין יצירות מופת, וזאת אני כותבת מבלי להשוות את 'חיה רעה' לספרי מופת אחרים שזכו לפחות מחמישה כוכבים… אני ממליצה לקרוא ולסיים את 'חיה רעה' לכל חובבי הקריאה ובמיוחד לאלה שמעריכים סיפורים שלא רק מותחים אותם, אלא גם מעשירים אותם כקוראים וכבני אדם.

חמישה כוכבים שבדיים מתוך חמישה אפשריים בשמי ספרות המתח הסקנדינבית, עתירת הכוכבים

 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך