ביקורת הספרים של טלי | חיי השקר של המבוגרים

ביקורת הספרים של טלי | חיי השקר של המבוגרים

את אלנה פרנטה הכרת? אולי בשם, בטח שלא מעבר, מפני שהגברת פרנטה היא למעשה שמה/שמו הבדוי של סופר/ת איטלקי/ה-אלמוני/ת, שמעטים יודעים את זהותם האמיתית. יתכן שהיא בכלל סופר, אולי הוא סופרת, ואולי המדובר בצבר סופרי צללים שפועלים תחת שם עט בדוי, מי יודע, אבל היא/הוא/הם יודעים לכתוב יופי של ספרים.

מצד שני קשה להאמין שהמדובר בקבוצת כותבים שהתאגדה תחת שם עט בדוי, מפני שבין כל הספרים של פרנטה רקום חוט שני דמיוני ודק המחבר בין העלילות בעדינות שמתאימה רק לבודדים, לא לקבוצות: כל הספרים של פרנטה מתרחשים בנפולי, באיטליה, וכולם כתובים באופן הכי אישי שיכול להיות, מנקודת מבט שנראית אמיתית לחלוטין, עד שאני הקוראת לגמרי שם, עם הדמות, בפסים אישיים, כמעט מרימה לה טלפון לדרוש בשלומה ולקבוע לקפה בשישי בבוקר.

ב'חיי השקר של המבוגרים' נע הסיפור סביב גיל ההתבגרות ודש בהבנה ובהארות הקשורות ב'מהי המשמעות של חיי המבוגרים'? השאלה הזו מעסיקה את ג'ובנה המתבגרת, שללא הרף הופכת גם בשאלות איך מתנהל העולם האמיתי של המבוגרים? מהם כללי המשחק? ומציגה התחבטויות משלה האם להצטרף למשחק הזה או להימנע ממנו לחלוטין? שכן מבחינת עולם המבוגרים כשם הספר כן הוא – חיי שקר.

הספר עשיר בגילויים שונים אודות חייה, אודות חיי הוריה, גירושיהם והתמודדותה מולם, ובגילוי צד שלם במשפחתו של אביה שלא הכירה. חשיפתה לחיי המבוגרים, להעמדות הפנים ולכך שישנם אך מבוגרים בודדים שלא מעמידים פנים, מביאים את הקוראים בספר להתמודד עם תפישתם האישית את חייהם.

אהבתי בספר:

זה ספר שיש בו המון מה לאהוב. למשל נהניתי מאוד מהביקור בנפולי, עיר שלא מופיעה פה כסתם רקע או תפאורה, אלא נדבך משמעותי בחיי הגיבורה והסיפור, לרבות תיאור מפורט של חיי העיר, של שכונות העוני ושל מגרשי היוקרה. המעמדות, הניחוחות והתחושה שהסיפור מתנהל בתקופה היסטורית כדוגמת הימים שאחרי מלחמת העולם, נמהלים באווירה שנוטפת מהספר. נפולי זו, כמו גם בספרים הקודמים של אלנה פרנטה, עמוסה בדמויות ובגוונים שמשפרים את הספר במקום להעמיס עליו.

אהבתי גם שהשאלות המוסריות שעולות פה איחדו את זיכרונותיי עם עצמי. גם אני שאלתי את עצמי בימי התום עד כמה עלי להיות נאמנה לעצמי ומתי עלי להתחיל לשחק משחקי בלוף, שבהתחלה לפחות נראו לי זרים לחלוטין. אני זוכרת את עצמי בדיוק כך בגיל ההתבגרות, מתלבטת באותן שאלות וכותבת בחיי עמודים מתוך הספר. אם זו לא עדות לספר טוב, איני יודעת מה כן.

עד כה נמנעתי למתוח ביקורת משבחת או ההפך בנוגע לספרים קודמים ורציניים יותר של אלנה פרנטה, מפני שהיה קשה לשים את האצבע על הסיבה בגללה הם היו טובים. לא מצאתי את המילים להסביר מה בספרים הללו עניין אותי? למה הם סחפו אותי? עד שהגעתי ל'חיי השקר של המבוגרים' והבנתי שאין בספרים הללו בדל של שקר, אלא אך ורק אמת צרופה כבמעין דו"ח אנליטי-ספרותי-אנתרופולגי על החיים ועל החיים אותם.

לסיום, חייבת לציין שאי אפשר להתעלם מהכתיבה הבהירה בספרים של פרנטה, ואי אפשר שלא להתמוגג מהארומה האיטלקית בין המילים המתורגמות היטב.

פחות אהבתי בספר:

אביה של הנערה הוא פילוסוף, ואולי בגלל חיי השקר שלו גם ג'ובנה נאלצת להיכנס להסברים טרחניים מדי אודות החיים בכלל, עד כדי כך שגרמו לי לדלג כמה עמודים קדימה. הדברים אמנם מסופרים כרצונה של הילדה להרשים את אביה ואת אחד הבחורים שפגשה, אבל אולי כי גם בספר וגם בחיים הדבר לא נעשה מתוך כוונה אמיתית – השקר הורגש וה'ייבוש' התחיל.

אחד מרגעי השיא בקריאה:

כשהיא נחשפת לדמויות מ'הצד האסור' של משפחת אביה מתגלים פרטים שלא הכירה על העולם. אלה רגעים בהם העלילה מקבלת טקסטורה נוספת וגובר העניין בספר.

שורה תחתונה:

כל המאוהבים באלנה פרנטה ימשיכו להיות מאוהבים בכתיבתה גם פה. ניסיוני מלמד שזה לא תמיד כך – נדמה שקוראי הספרים מתחלקים לאלה שממש לא אוהבים אותה ולכאלה שסוגדים לה. גילוי נאות – אני חוששת שאני בצד האחרון. לצד זאת, אלו שטרם נתקלו בה ורוצים לגלות אמת דרך עיניים של סופר/ת אינטליגנטי/ת ונערה מתבגרת אחת ימצאו פה אוצר.

ארבעה וחצי כוכבים נפוליטניים מתוך חמישה בשמי הספרות שמעניקה לעולם מנה של אמת

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך