חציית קיץ | ביקורת הספרים של טלי | כותב טוב

ביקורת הספרים של טלי | חציית קיץ

טרומן קפוטה ז"ל (1924 – 1984) היה טיפוס מיוחד שסקרן אותי מאז ומעולם. מעבר לספרו המפורסם 'בדם קר' שכבר קראתי, רציתי לדעת עוד עליו ולקרוא יותר מכתביו של האיש המוזר והאמיץ הזה, שהיה הומוסקסואל מוצהר בתקופה שלא הצהירו דברים כאלה. אופיו האקסצנטרי, חברותו האמיצה עם הסופרת נל הרפר לי ('אל תיגע בזמיר' שזכה פה לביקורת אוהדת) נטייתו לאלכוהוליזם וצריכת סמים מוגברת מגנטו אליו סקרנים רבים. העובדה שגם נודע כסופר מוכשר פיתתה אותי לקרוא עוד מספריו.

והנה מצאתי את 'חציית קיץ', שיצא שנים אחרי מותו, בשנת 2011, במהדורה מחודשת. כשפתחתי את הספר והתחלתי ללגום משורותיו מצאתי סיפור שכתוב כמו יומן, לרבות סימניה פיזית ועטיפה תואמת. הוא מתרחש אי אז בשנות ה-40 ומספר על בחורה בגיל העשרה שמבקשת מהוריה העשירים, לראשונה בחייה, להישאר לבד בדירתם בשעה שהם יוצאים לחופשת קיץ מסורתית.

הספר מגולל את קורותיה בקיץ העצמאי הזה, כולל בילויים עם החבר הכי טוב שלה ש'חשוד' בעצמו כהומוסקסואל, ולרבות רומן עם בחור יהודי שמבוגר ממנה בכמה שנים. 'חציית קיץ' לא מחמיץ הזדמנות לגולל סיפור אהבה חוצה מעמדות, ולדון בדרכו המינורית בהתנהגות ההולמת, יותר או פחות, על פי הנורמות המקובלות בחברה.

אהבתי בספר

מעבר לבנליות היחסית של ההתרחשויות בספר אהבתי את העובדה שחולפים בו מסרים מעניינים, שעד רגעים אלה אני לא בטוחה אם הפנמתי אותם עד הסוף. אהבתי שהספר נגמר באופן מפתיע, תוך שהוא משאיר פתח לפרשנות, ולא סוגר את כל הקצוות כנהוג במחוזותינו. הסוף הזה הפתיע אותי לטובה והשאיר את מנוע המחשבות פועל.

פחות אהבתי

חיפשתי ספר של טרומן קפוטה בעברית שאולי ילמד אותי משהו עליו שלא ידעתי, ואני לא בטוחה שמצאתי. ציפיתי ליותר. בעצם ציפיתי להרבה יותר משמו הגדול של הסופר הנודע שהיה אמור להשאיר אותי במצב 'וואוו'. לא? כנראה שלא. מצאתי סיפור די בנאלי, הכל צפוי ונלעס, שום דבר שלא קראתי לפני כן, לא באופן הכתיבה, לא בהגשת הסיפור ולא בהפתעות (שהוא לא הכין) לאורך הדרך. כגודל הציפיה גודל האכזבה. אולי התרגום היה פחות טוב? גם בזה אני לא בטוחה. הרי המתרגמת, איריס ברעם, ידועה כמתורגמנית טובה ומנוסה שנהניתי לקרוא רבים מהספרים שתרגמה.

רגע שיא בקריאה

 'אחרית הדבר' של הספר, בה מתואר האיש מאחורי המילים והסיפורים, עולה על הספר עצמו. התיאור, כצפוי אצל קפוטה, מרתק והפך לרגע שיא בקריאה. רק עצם העובדה שהאיש מרתק יותר מהסיפור שברא בעייתית, ובוודאי שלא מעידה טוב על הספר.

שורה תחתונה

ספר קליל ונחמד כמו דודה שבאה לבקר ולא משאירה אחריה הרבה יותר מאשר שובל ריח. מומלץ למשועממים ולסקרנים כמותי שלא קראו מספיק מקפוטה, ולו רק כדי שיוכלו לגבש דעה משלהם אודות האיש שהיה.

שלושה וחצי מתוך חמישה כוכבים של ציפייה בלתי ממומשת לקצת יותר קפוטה מזה…

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך