ביקורת הספרים של טלי | לֶס | כותב טוב

ביקורת הספרים של טלי | לֶס

אתם יודעים… לפעמים "לֶס אִיז מוֹר". כך קורה בספר הנפלא הזה, העונה לשם 'לֶס' ומגולל סיפור אהבה במרכזו עומד הסופר ארתור לס, הדמות הראשית. זה סיפור של אהבה חד מינית, סיפור של אהבה עצמית, סיפור על אהבה אפלטונית, ותמונת רנטגן מפלחת של מערכות יחסים, שהאהבה עומדת במרכזן. האהבה הזו, על פניה השונים, נבחנת לאורך הספר כולו. הספר נפתח בשאלה "מיהו ארתור לס?" ולא מרפה ממנה עד השורות האחרונות, תוך שהוא משחק על משמעות המילה 'לס' ('פחות' באנגלית) תוך קיום קשר ישיר לערך העצמי של הסופר… 'מור אור לס'.

והנה יום אחד ארתור לס מוזמן לדבר בכנס על בן זוגו לשעבר, משורר. גם הוא לא מבין למה… הרי ארתור לס הוא סופר ידוע ובר ניסיון בזכות עצמו, והרי לאורך 50 שנות חייו הוא כתב כל כך הרבה ויש האומרים שגם כל כך טוב, והנה הוא מוזמן לדבר דווקא על מישהו אחר? "האם אני רק המאהב שלו בעיניהם?" הוא שואל את עצמו. כך, לאורך הספר נגלים פרטים מעניינים אודות הקשר הזה, מה ואיך היה ביניהם, איך זה התחיל? פער הגילים ביניהם מקבל סימן שאלה משלו. אולי בחר לעצמו מאהב צעיר מדי?

בכל פעם נשמע קול אחר שבוחן את הדברים. פעם זה קולו של המספר (הסופר אנדרו שון גריר) ופעם הדמות הראשית עושה זאת. מדי פעם בפעם נכנסות לדיון גם דמויות המשנה, שלוקחות חלק פעיל בחייו של לס. הכל והקול משתלבים זה בזה שתי וערב.

זה אמנם ספר על מערכות יחסים חד מיניות, אבל ממש לא רק. הוא עוסק גם בהשוואות שאנחנו עורכים בחיינו בין מה שהצלחנו והספקנו אל מול הסביבה הקרובה, וכל זאת אור לעובדה שארתור לס המתבגר עומד לחגוג 50 שנות פעילות ענפה, אהבה חמימה וכתיבה תמה.

אהבתי מאוד בספר

'לס' הוא ספר עשיר בכנות טהורה וביכולת להביט על המצב האנושי שכולנו מתעוררים אליו בכל בוקר מבולבלים משהו. הכנות הזו באה לביטוי באמיתות החיים שבוהקות כאן כמו מגדלור בלילה חשוך.

לא יכולתי שלא לאהוב את העובדה שלאורך עמודי הספר 'לס' מעמיד אותי מול מראה, באמצעות מילותיו, ומסייע לי לבחון גם את עצמי מכל כיוון אפשרי, עד שלא נותרת לי ברירה אלא לראות אותי באופן חושפני ובלי כל פילטר אינסטגרמי מזויף. מאמינה שזה בדיוק מה שיקרה לכם כשתקראו את הספר.

אהבתי גם שהסיפור מאוד דינמי, כל הזמן קורים לגיבור דברים, ודברים מעניינים. הוא יוצא להרפתקאות, הוא מביא את עצמו למקומות חדשים וללא הרף לוקח סיכונים, אולי כסוג של בריחה מהשגרה, אולי כי אינו יודע מנוחה. הדברים שקורים לו מגוונים את הסיפור ומפלפלים אותו עד לבלילה ספרותית עשירה בכל טוב.

זה ספר כל כך טוב שלא מותיר סיכוי לקוראיו להישאר אדישים אל מול המתרחש בו. הוא עשיר במגוון כה רחב של רגשות ועדיין מצליח לטשטש כל סיכוי לתהייה או לספק, כי כל הפרטים ניתנים ואין לך אלא לחרוץ דין ודעה על פי מיטב ניסיונך ותפישת עולמך.

יתרה מזאת. איכשהו 'לס' מצליח לעשות את כל זה באופן לא בנאלי. הוא מצליח להגיש לקוראיו סיפור עשיר, מרתק, מעניין וטעים שמחבר את כל קצוות הספר כבידיו האֲמוּנוֹת של שף.

פחות אהבתי

אהבתי הכל.

רגע השיא בקריאה

בסוף הספר מתגלה מיהו סופר העל באמת. זה טוויסט נחמד ולא צפוי שמעלה חיוך לפני הסוף. לא אוכל לפרט יותר אודות הסוף הזה בלי להרוס לך אותו, אז אסכם בכך שמדובר ביופי של פרידה, כמו לסיים ארוחה טובה עם סוכריה טעימה ומתוקה, שלא מותירה אחריה טעמי לוואי.

שורה תחתונה

הספר הנהדר הזה, שזיכה את סופרו בפרס פוליצר בשנת 2018, שמועשר בהמון תובנות שנונות, מחשבות, ספקות, חרטות ורגשות אשם שיש לכולנו אודות חיינו והשותפים להם, הוא מקרה קלאסי של "שלם העולה על סך חלקיו". זה ספר כל כך עשיר עד שנדמה כאילו קראת 750 עמודים למרות שלא הגעת ל-300, ובכך מוכיח שלפעמים לֶס אִיז מוֹר… מאץ' מור.

חמישה כוכבים מתוך חמישה של יצירת מופת ספרותית

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך