ביקורת הספרים של טלי | מוות על הדנה

ביקורת הספרים של טלי | מוות על הדנה | כותב טוב

אנה מקדונלד היא תושבת סקוטלנד שחייה נחשפים בפתח הספר. זו הצצה לא מאיימת על שגרה של עקרת בית שנשואה לעורך דין מצליח ואמיד, שמגדלת שתי בנות חמודות, ושחיה את ה'חלום הסקוטי'. אבל אז זה קורה. הספר מממקד את הקוראים במהירות בעיר בה היא חיה, ברחוב בו היא מתגוררת, בבית ובסיטואציה בה היא נמצאת, במעין זום-אין מטורף מהסרטים.
'מוות על הדנה' מתחיל ככה, אבל לא עוצר. הוא שואב אותך לתוך שגרת יומה של אנה, שעוד לא יודעת כי חייה עומדים להשתנות. היא עדיין קמה רק כדי לארגן את הילדים לבית ספר, שותה קפה ומאזינה לפודקאסט האהוב עליה, שעוסק בפשעים אמיתיים. בדרך כלל במהלך ההאזנה היא נחשפת לסיפורי פשע מרתקים, אבל הפעם היא שומעת משהו אחר. אוזניה מזדקרות לשמע שמו של הקורבן התורן… היא מכירה אותו! בהמשך הספר גם יתגלה מהו טיבו של הקשר בין אנה למנוח, אבל עוד לא, כי בתוך הסיטואציה המאוד ביתית-שגרתית-בנאלית של הבוקר שלה מופיע בעלה, בהפתעה גמורה, ומודיע לה הודעה דרמטית שהיא לא מספיקה לעכל. באחת אנה עוברת משבר שמוביל אותה להחלטה לוותר על חיי השגרה, אבל להמשיך להאזין לפודקאסט ולו רק כדי לקבל עוד מידע על הקורבן, שכן חייה הרגילים הסתיימו.
כמו אנה הספר 'מוות על הדנה' עוסק בחקירת המקרה המוזר שמקשר אותה לחייה הקודמים, תוך אינספור פיתולים מסתוריים ותהפוכות חושפניות.

אהבתי בספר

אלמנטים של מתח טוב לא חסרים ב'מוות על הדנה'. הכתיבה זורמת ולא שוכחת לשאוב אותך פנימה. העדות הטובה ביותר לכך היא שסיימתי את הספר הזה במהירות כל כך גבוהה עד שלא האמנתי שכבר גמעתי 320 עמודים. נו מה הפלא? לא הצלחתי להניח אותו מהיד, וגם אם הצלחתי, זה קרה לאורך פרקים ארוכים יותר, תוך תחושת החמצה בעת הנחתו על מפתן המיטה.
העלילה נבנית טוב, מרתקת ומפותלת. בסיפורי המתח והמסתורין הפחות מוצלחים נחשף סוף לא מרגש במיוחד ולפעמים הוא מוסיף חטא על פשע ומופיע מוקדם מדי. 'מוות על הדנה' לא לוקה בתקלות מסוג אלה ומצליח לשמור על המתח והמסתורין עד הסוף המעניין.

פחות אהבתי בספר

ואמנם הסוף היה מעניין אבל… ספרים ממש מעולים לא נמרחים ולו לרגע. בשעה שהספר הזה הוא ספר באמת טוב, הוא לא מעולה. למה? בעיקר משום שהוא לא מצליח לסחוב את משא המתח והמסתורין לאורך כל הדרך, שנסללה עבורו בידיה האמונות של הסופרת והמחזאית הסקוטית המוכשרת, דניז מינה. גם אם הסוף מגיע לפני הסוף והוא מעניין, הדרך אליו לא היתה מרתקת לכל אורכה, וחבל.

רגע שיא בקריאה

הרגע בו מתגלה למה אנה היתה חייבת לעזוב את חייה הקודמים כדי להתחיל מחדש, ועוד בחיפזון שכזה, הפך גם לרגע השיא בקריאה מותחת ומרתקת במילא.

שורה תחתונה

אחלה ספר מתח, ולא רק לטיסות. זה ספר שמכיל את כל המרכיבים הטובים של ספר מתח (ע"ע אגתה כריסטי) למעט ניחוחות עצי הרהיטים המזדקנים של תחילת המאה העשרים. הסיפור אולי מודרני באיבריו, אבל קלאסי בפיתוליו ועל כך לא ניתן אלא לברך, ולקרוא.

ארבעה כוכבי מתח בשמי סקוטלנד המסוכסכת מתוך חמישה אפשריים

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'