ביקורת הספרים של טלי | מסע אל החיים

אני אוהבת את גיום מוסו, ולא בגלל שהוא סיפור הצלחה צרפתי-עולמי אלא בגלל הכתיבה המסתורית והמסקרנת שלו ובגלל הקלילות הכמעט קיטשית, שמתאימה לרגעים בהם לא בא לך להתעמק בספר, וגיוס מוסו מספק לך בדיוק את מה שאת צריכה – ספרים קלילים שכאלה. זו לא פעם ראשונה שאני כותבת את זה. על הסופר המצליח ביותר בצרפת כבר כתבתי ב-2017, ועל הנערה מברוקלין הנהדרת שלו.

אז אין צורך להוסיף מים לכוס מלאה, רק לספר שהעלילה בספר הזה מתרכזת בנתן, ילד בן 8 שמנסה להציל את חברתו הטובה מטביעה, מצליח בכך אבל אז טובע בעצמו. האור הלבן שהוא רואה במפגש עם המוות מעביר אותנו לפרק השני. או-אז הסיפור קופץ כמה שנים קדימה. כעת נתן הוא עורך דין מצליח, שנמצא בעיצומה של פרשת גירושין מאשתו, שעה שהיא והוא מגדלים את ביתם המשותפת, כל אחד לחוד. נתן צריך את העזרה הזאת, הרי הוא עסוק מעל הצוואר בתהילתו האישית שהולכת ותופחת, במוניטין שלו, בכספו ובמעמדו הודות להצלחתו המרשימה בתחום עריכת הדין.

אבל הסיפור האמיתי מתחיל רק כשהוא פוגש רופא שרואה דברים מעבר לנראה בעיניים בלתי מזויינות, כמו למשל מי הולך למות גם אם הסימנים לא מצביעים על כך… והנה מתעבה לך המסתורין ה'גיום מוסומי' הנהדר, ממש אל מול עיניך המשייטות על המילים וכמו בכל משלוח ממקדונלדס את יודעת מה הזמנת ומה תקבלי.

אהבתי בספר: התחברתי באופן אישי ליכולת המיתית של הרופא ולניתוח יכולותיו המסתמנת בספר, תוך הכרה שהמדובר בכישרון מולד. איך אני יודעת? מי שמכיר אותי יודע. ולא רק בגללי, הסיפור על הרופא מעניין, מסקרן כמו רוב הספר שמתואר ומסופר בעניין רב, סוחף ומרתק כמו שמוסו יודע. הוא תמיד ממלא את סיפוריו באירועים רלוונטיים, בפרטים ובאנשים כמו ששף קונדיטור ממלא עוגה במילוי נימוח שמסעיר את החושים. וחשוב לא פחות – אהבתי את המסר של הספר שמותיר אותך עם השיעור הבא, במילים כאלה או אחרות: "בחרו בחיים! זכרו לשים בסדר העדיפות הגבוה את האנשים שאוהבים אתכם ואת אלה שאתם אוהבים, כי החיים קצרים מידי".

פחות אהבתי בספר: שהכל על גבול הקיטש הקלשאתי והצפוי. אם נדמה שאני סותרת את עצמי זה כי אלה החיים – מלאי סתירות – וכאלה הם גם ספריו של גיומוש שלי – בזמן שהוא מקל עלי ועל קוראיו העצלים באמצעות תבניות צפויות מראש, לעתים מתעוררת תחושה של סיפור שמנוני, מתקתק וצפוי מדי, במיוחד כשזה מופרז. כשהוא עושה את זה בדרך מושלמת כמו ב'נערה מברוקלין', או כשקוראים בפעם ראשונה ספר שלו, הדבר נסלח, אבל כשמגיעים לשלישי, לשני או אפילו לזה… אז פחות.

רגע השיא בקריאה: המהות האמיתית שלשמה הופיע הרופא בחייו של הגיבור העניקה לי את תחושת ההשלמה והכרת התודה על כך שאני קוראת גם את הספר הזה.

שורה תחתונה: ממליצה על 'מסע אל החיים' לכל מי שאוהב את גיוס מוסו, כי אהבה כלפיו תשכיח את כל היתר ותצייד את האוהבים בעוד ספר טוב שלו, גם אם צפוי להחריד. מי שמחפש מאסטר-פיס לא ימצא אותו במסע הזה אל החיים, שכן המדובר ב'ספר קיצי' – ותו לא.

שלושה וחצי כוכבים מתוך חמישה של ציפייה ממומשת לקצת אהבה קיצית בטעם צרפתי-מוכר

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך