ביקורת הספרים של טלי | ניצוץ של אור

ביקורת הספרים של טלי | ניצוץ של אור

ניצוץ של אור מופיע במרפאה לבריאות האישה שעומדת במרכז הספר. אולי מפני שמבוצעות שם, בין היתר, הפלות שנויות במחלוקת, יש לפעמים שהניצוץ כבה, מפציע ושוב נעלם. מגוון הדמויות בתוך המרפאה ומחוץ לה דואגות להבהוב הזה שבין אור לחושך; חלקן עובדות במרפאה, חלקן רק באו לקבל יעוץ או טיפול, אבל לא כולן באו להפיל את עובריהן.

מנגד עומדת עיקשת עדת מפגינים שמנסה להציל חיי אדם על ידי פסילת ההפלות לאלתר. אבל איזה חיי אדם מצילים ועל חשבון מי? האם המתנגדים להפלות מצילים תינוקות שטרם נולדו? או שאולי הם מקריבים את חייהן ונפשן של נשים שיש להן מאה אחוז זכות על גופן אבל אפס רצון להפוך לאימהות? 'ניצוץ של אור' מקפיד להתעכב על השאלות המוסריות הללו ולא מחמיץ את שאלת השאלות: מתי הפלה היא לגיטימית ומתי היא כבר נחשבת לרצח של תינוק?

רק שהעלילה ב'ניצוץ של אור' הרבה יותר מסובכת מהחיים

הסיפור מסופר לאחור ומתחיל ברגע השיא, בו אדם חמוש נכנס למרפאה על מנת להרוג ולנקום בכולם, כי ביתו נזקקה לשירותי הפלה, אבל חוקי המדינה לא אפשרו זאת כי עברה את השבוע ה-16 להריונה. כל פרק מזיז את השעון עוד קצת אחורה, ואז עוד קצת, עד שהסיפור מגיע לבוקרו של אותו יום כדי ללבן את שורש סיפורן של הדמויות, כל אחת מהן הגיעה מסיבות שונות לחלוטין לאותה מרפאה.

אהבתי בספר

ההתחבטות שעומדת במרכז הפרשה היא מעניינת. הדיון מרתק והאלמנט הדרמטי שחושף כי מי שמנהל את המו"מ מול החמוש הוא איש משטרה שביתו נמצאת במרכז לקבלת מרשם, ואחותו מלווה אותה, רק תורם למתח. גם הצגת הצדדים השונים של סוגיית ההפלות, חוקיותה ומוסריותה היא מעניינת ונוגעת בלב ההתלבטות המוסרית. גם ההיכרות המעמיקה עם הצדדים השונים של המטבע, כפי שהספר מיטיב לעשות, בהחלט תורמים לעניין בספר.

פחות אהבתי

הספר נשען על משענת קנה רצוץ שבנוי מרצף קלישאות אמריקאיות נבובות. חמור מכך – המעבר בין מה שקורה במרפאה לסיפורו של החמוש מאבד את המוקד, כי המעברים הללו לא חלקים ולכן הקריאה לא רציפה. השימוש בהצגת הסיפור לאחור אולי מעניין מבחינה קונספטואלית, אבל הביצוע פחות. הספר לא מצליח לרקום את חלקיו הרבים לידי יצירה מחוברת ומרתקת. להתחיל בשיא ולפסוע לאחור, אט-אט, לאורך השתלשלות המקרים לא מצדיק את הבלבול שנוצר בעלילה ואת מחיר הבלגן שהספר משלם.

רגע השיא בקריאה

הזום על כל אחת מהדמויות, מיהן, מהן, איך הגיעו לשם, הופך את הקריאה ב'ניצוץ של אור' לעמוקה הרבה יותר. רצף הסיפורים העלילתיים והאנושיים היה עבורי לשיא של ממש.

שורות תחתונות

קראתי את הספר הזה כי כי זכרתי שאחד הספרים של ג'ודי פיקו, "שומרת אחותי", שקראתי בשקיקה פעם, היה כל כך מוצלח עד שהייתי חייבת לנסות עוד אחד. התאכזבתי. יכול להיות שחובבי ג'ודי פיקו יאהבו גם את ספרה זה. לא אני. זאת אומרת תמיד אהבתי שספרים עוזרים לי לשאול שאלות מוסריות על החיים, אבל לא כשהם קיטשיים, צפויים ומלאים בטייפ-קסט מתבקש ולכן לא מלהיב.

שניים וחצי כוכבים בזכות בחירת הנושא והניסיון לטפל בו כראוי, אבל שניים וחצי פחות כי זה לא ממש הצליח…

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך