ביקורת הספרים של טלי | נערה במעיל כחול

נערה במעיל כחול | כותב טוב

סיפורי מלחמת העולם השניה תמיד ריתקו אותי, וכשהם מתרחשים באמסטרדם החגיגה כפולה. הפעם זו בחורה צעירה בשם הנקה שעומדת במרכז העלילה. היא מתרחשת בעת כיבוש אמסטרדם בידי הנאצים הארורים, כשהנקה מבריחה מוצרים בשוק השחור כ'עבודת משרד אחורי'. בשר, עצים, אפילו ספרים הם בין המוצרים שקשה להשיג בעתות מלחמה ואנשים מוכנים לשלם הרבה כסף בעבורם.
הנקה שאיבדה את אהוב ליבה ממש כשיצא לקרב, עובדת בבית לוויות, שבעליו משמש לה כסוכן גם עבור פעולותיה הפחות חוקיות, ומתווך לה לקוחות. הודות לאחת מפעולות התיווך הללו פורצת עלילת הספר; אחת מהלקוחות הקבועות מבקשת ממנה לאתר בחורה צעירה ויהודייה שהוסתרה בביתה, אבל נעלמה באורח פלא.
הספר עוסק בחיפושיה של הנקה אחר אותה נערה, תוך שהיא נחשפת להתנהלות המחתרת ההולנדית ופועלה. הנקה מזדעזעת לגלות את זוועות מלחמת העולם השניה בכלל, ובתוכה את רשעותם של הגרמנים. הלכה למעשה עד שאנשי המחתרת ההולנדית לא חושפים בפניה את הזוועות שעוברים היהודים בידי הגרמנים היא לא יודעת ולא מבינה עד כמה חמור המצב.

מוניקה הסה | כותב טוב
מוניקה הסה

הסופרת מוניקה הסה האמריקאית זכתה בפרס 'אדגר' לתעלומה הטובה ביותר לצעירים, הודות לספרה זה. היא כותבת ב'וושינגטון פוסט' ובשנת 2018 מונתה לכותבת טורי המגדר, הראשונה בהיסטוריה בין דפי העיתון ומשרדיו.

אהבתי בספר

השילוב בין סיפורי מלחמת העולם השניה המרתקים תמיד ואמסטרדם הקסומה תמיד עושה רק טוב לספר. למרות שאפשר להניח שיש עוד הרבה כאלה, זו הפעם הראשונה בה אני נתקלת בספר ובסיפור שמספר על הכיבוש הנאצי בתוך אמסטרדם. מרתק לגלות עד כמה ההולנדים ידעו, עד כמה היו מעורבים, עד כמה שיתפו פעולה עם הגרמנים מחד גיסא, ועד כמה המחתרת ההולנדית עזרה ליהודים מאידך גיסא.
אבל אחד הדברים ש'נערה במעיל כחול' עושה הכי טוב הוא לשאוב אותך אל תוך חייה של היהודייה האומללה כמו ששואב אבק עוצמתי משכיל לעשות לגרגרי האבק. לא לכל הספרים יש את היכולת הזו. בשעה שכולם מנסים, לא כולם מצליחים להכניס אותך לתוך ורידיה של הדמות באופן טבעי כל כך.

פחות אהבתי

טיפה התאכזבתי מהעלילה לקראת הסוף. היא טיפה'לה מסתבכת ועושה זאת בשיטת :TMD Too much details – יותר מדי פרטים במעט מדי עמודים. באותם רגעים קל מאוד לאבד אחיזה בדמויות ובסיפור. העלילה שם יותר דומה לחבל שנפרם מאשר לעמודי ספר שעוזרים לסיימו בקול תרועה רמה.

רגע שיא בקריאה

למרות הדברים לעיל והביקורת המעודנת על אודות סופו, הטוויסט בסוף הספר שווה את המאמץ ופוקח עיניים באשר לסיפורה של המחתרת ההולנדית.

שורה תחתונה

זה ספר שמומלץ למתעניינים במלחמת העולם השניה. קראו אותו בלי להסס בכלל.

ארבעה וחצי כוכבים מתוך חמישה בשמי אמסטרדם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'