ביקורת הספרים של טלי | פיאוני | כותב טוב

ביקורת הספרים של טלי | פיאוני

פיאוני הוא סיפור קסום על קורותיה של משפחת עזרא היהודית, שחיה בסין של המאה ה-19, ומסופר דרך עיניה של פיאוני, המשרתת שנרכשה על ידי המשפחה כשהיתה ילדה. פיאוני מובילה את הקוראים בנפתולי הספר כצופים מהצד, בשעה שהיא חלק בלתי נפרד מהמשפחה, על אף היותה משרתת, ובזמן שהיא מטפחת במסתרי ליבה אהבה גדולה לדויד, בנם היחיד.

פיאוני גדלה לא רק לצד דויד ומשפחתו, היא משמשת גם כמשרתת האישית של האמא נעמי, אישה דתיה וקפדנית שמקיימת את מסורת העם היהודי עד לרמת הפסיק, ונמצאת בקשר תמידי עם רב הקהילה. הדיון והמאבק בין סכנת ההתבוללות, שתמיד איימה על יהודים בתפוצות, לבין פתיחות קשרי המסחר של אבי המשפחה לעולם הגדול, נמצאת בלב ליבו של הסיפור.

את הספר מעטרים מרכיבים רבים ומעניינים הקשורים ליחסי אהבה, חברה ותרבות, ועניין לא מבוטל נוצר סביב הסחר בין יבשות ושיירות מטעם הקיסר הסיני, שמסמלות גם את התקשורת בין סין לשאר העולם.

אגב, פירוש השם 'פיאוני' בעברית הוא 'אדמונית החורש'. הספר תורגם לראשונה לעברית ופורסם בשם 'נורית' בשנות החמישים וזכה לתרגום ולהוצאה מחודשת בשנת 2013, וטוב שכך.

אהבתי בספר

כאילו לא די בכך שהסיפור מתרחש במאה האהובה עלי, הלא היא המאה ה-19, התיאורים של הבית על גניו, עציו המיוחדים והגינון המזרח אסייתי חדרו אלי דרך דפי הספר. שיירות המסחר והריגוש שהן מביאות לבני המשפחה עם הגעתן, גם בגלל הסחורות החדשות שמגיעות וגם הודות לחדשות העדכניות שאנשי השיירה מביאים עימם, ריגשו ועניינו אותי. האוויר והאווירה של הקיסרות הסינית הפיחו בי סקרנות ועניין, והסיפור כולו, כמו כריך עסיסי ועשיר במרכיבי תזונה וטעם, השביע את רעב הספרות שבי עד בלי די.

את הסיפור העשיר הזה אפשר לזקוף לזכות הסופרת פרל סיידנסטריקר בַּק ולזכות ניסיון חייה. חודשים אחדים לאחר שנולדה במאה ה-19, בווירג'יניה המערבית שבארצות הברית, לקחו אותה הוריה המיסיונרים לסין, שם היא גדלה והתוודעה לשפה ולמנהגים הסיניים. מאז ועד מותה בשנת 1973 הספיקה לכתוב ספרים רבים נוספים, שאת אחד מהם – 'האדמה הטובה' – העשיר בתיאורים מחמיאים על אורחות חייהם של הסינים, קראתי ונהניתי באותה מידה.

הסופרת בק מיטיבה לתאר תקופות חיים, וגם כאן בפיאוני היא מעבירה את קוראיה למאה ה-19 במעלית הזמן, כפי שמעטים מצליחים. למרות כל פרטי החיים, התרבות והסיפור העשיר, לא נרשם עומס על הקוראים. עושר סיפוריה רק תורם לעניין, מרתק וסוחף אותך פנימה.

פחות אהבתי בספר

לא רלוונטי.

רגע שיא בקריאה

בסופו של הסיפור נמהל רגש עז ואותנטי שמביא לקיצה תקופה ומתחיל עידן חדש, שהעתיד מקופל בו היטב. זה אחד הסופים המרגשים שקראתי בשנים האחרונות.

שורה תחתונה

פיאוני מומלץ לכל מי שמחזיקים ספר חדש בידיהם אחת לתקופה, או כל הזמן. קשה שלא למצוא בו עניין. התרגום המצוין של שרון פרמינגר מתיידד עם הקוראים, והופך את הקריאה לבהירה ולמרתקת. יצירה מושלמת.

חמישה כוכבים מתוך חמישה אפשריים בשמי קאיפנג, סין

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך