ביקורת הספרים של טלי | פליאה

ביקורת הספרים של טלי | פליאה

ה'פליאה' של צוריה שלו מתנהלת בשני רבדים – לפני קום המדינה ובימינו – בשעה שרחל, אידיאליסטית מדור ותיק שמתקשה למצוא את מקומה במדינה שעליה חלמה, פורשת את הסיפור של אביה של עטרה, אדריכלית בת ימינו, משום שרחל היתה אשתו הראשונה של אביה לפני שהתחתן עם אימה.

עטרה שמופתעת לגלות את הפרטים העסיסיים שלא הכירה לפני כן, מקיימת את זמן ההווה של הסיפור. העולמות השונים מתנהלים בקווים מקבילים, בין זה של עטרה לזה של רחל, ובטווח מתרחשים אי אילו פרשיות גם בחייהן העכשוויים של השתיים.

אהבתי

קיבלתי את הספר הזה כמתנה ומאוד שמחתי בו. שמחתי בעיקר מעצם קבלת ספר נוסף של צרויה שלו. אני כל כך אוהבת את ספריה, את כתיבתה ואת האדם שהיא. כל ספר שלה מביא אותה לביטוי עוצמתי ומעיר לחיים את המקומות שהיא כותבת עליהם ואת האווירה ששוררת שם.

גם הכתיבה של שלו היא מסוג 'ללקק את האצבעות'. היא לא כותבת כמו סופרים בני ימינו, ולא בקטע ארכאי. הטקסטים שלה עשירים בתוכן, לרבות קטעים רלוונטיים מהתנ"ך, מהיהדות ובמשלב שפה ועומק של ממש. אני קוראת אותה ומחייכת ולו רק בגלל המילים בהן היא משתמשת.

כל מי שאי פעם חוותה אובדן של אדם קרוב (מי לא?) תזדהה עם המתואר בספר הזה; ההלם של האובדן והעובדה שהמציאות לפעמים חותכת בבשר החי של רגעי האבל, כולל תיאור חי של ההמונים שמסתערים על חדרי השבעה עם כוונות טובות, אבל לפעמים הופכים רגעים אינטימיים של עצב עמוק להמולה מעיקה. זה ספר שנוגע בך, הופך אותך, משפיע עליך ומשאיר טעם של עוד.

פחות אהבתי

היו פרקים בהם הופיעו יותר מדי חזרות על אותו רעיון, למשל על מערכת היחסים של עטרה עם בעלה, או למשל ההתעסקות המוגזמת בפירוק המשפחה הקודמת לעומת זו החדשה. גם ההתחבטויות של הדמות הראשית קצת נסחבת לאורך הספר ומורידה, ולו רק קצת, מהיצירה שהוא.

רגע שיא בקריאה

יכולת הנחמה של האישה המבוגרת, זו שכבר איבדה כמה אנשים יקרים בחייה, ועצות הניחום הפרקטיות שלה חיזקו גם אותי באבלי הפרטי, שחוויתי ממש לאחרונה.

שורה תחתונה

מצד אחד צרויה שלו לא מאכזבת גם ב'פליאה', מצד שני, אם אינך מתחברת לעברית יפה ולעתים גבוהה, ואם את חובבת מושבעת של ספרות קלילה, אם בכלל יש קוראות כאלה מבין המעלעלות בביקורת הזו לאורך השנים, אז הספר הזה לא בשבילך. אבל הוא כן מתאים לכל השאר. מצאתי ב'פליאה' ממתק ספרותי מלא בסיפורים ומילים שעושים נעים בגוף ובנפש, ואני מאמינה שרובכם תמצאו את אותו דבר.

4.8 מתוך 5 כוכבים אפשריים, שמאפיינים את כישרונה המופלא של צרויה שלו

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך