גוגל הכריעה: הגישה לכתיבה שיווקית ברשת לא תשתנה לעולם

גוגל הכריעה: הגישה לכתיבה שיווקית ברשת לא תשתנה לעולם | כותב טוב

אם יש משהו שכותבים ותיקים כמוני לומדים לאורך השנים הוא שכל כתיבה טובה מתחילה בגישה טובה. כשאנשים שואלים "איך קידום אתרים עובד?" אני מסביר שהשאלה החשובה באמת היא – "למה לך בכלל להשקיע ב-SEO?" או "איך SEO אמיתי אמור להשפיע על הכתיבה השיווקית שלך?".
אז למה בימינו מישהי בכלל תרצה לבצע אופטימיזציה למנועי חיפוש של אתר האינטרנט או דף הנחיתה שלה? למה צריך להשקיע בזה כשכל כך הרבה תלוי בתנועה שמגיעה מהרשתות החברתיות, בין אם הדף כתוב טוב יותר או פחות? למה זה בכלל 'אישיו' כשכל כך הרבה יושב על כמות ואיכות הפעילות העסקית שלך באינסטוש, למשל?
כי גם כיום, בסופו של יום, הבנת הקונספט של SEO ושל גוגל, גורמת לאתר שלך להופיע יותר במנועי החיפוש כדי לקבל יותר תנועה. וכן, ברור שאת רוצה תנועה גוברת לאתר שלך, אבל לא רק – גם איכות התנועה חשובה.
כל הפתיחה הזו אמורה להכניס אותך להלך הרוח המתאים לכתיבת האתר שלך – מה שאת באמת רוצה לעשות הוא להפוך את האתר/דף המקוון שלך לפלטפורמה שמספקת את המענה הטוב ביותר בתחומך למנועי החיפוש, כך שיותר אנשים יגיעו אליך כדי לראות את השירותים, את המוצרים או את המידע שלך.

מהי בכלל הסיבה ליצירת אתר או דף אינטרנט?

השאלה הראשונה שיש לשאול לפני שניגשים לכתיבת האתר או הדף היא "למה בכלל אני צריכה אותו? אילו מטרות הוא אמור לשרת?". ישנן סיבות מגוונות להקמת אתרים ודפים באינטרנט ולתחזוקתם, ולא כולן זהות; יש שהסיבה מאחורי האתר שלהן יכולה להיות עזרה במכירות, יש שהמטרה העיקרית היא לקבל יותר לידים שיובילו ליותר שיחות מכירה ואחרים (כמוני) משתמשים בהפצת מידע כדרך לשווק את עצמם ואת עסקיהם דרך המידע ואיכותו.
בדרך כלל, אתרי אינטרנט לא נבנים ונכתבים כדי שיישבו בשקט ויראו יפים לאחר שהעבודה הסתיימה. זה לא התפקיד שלהם. התפקיד שלהם הוא לעשות משהו גדול יותר כמו לעזור לאנשים לקבל מידע, להשיג לידים, למכור דברים, לענות על שאלות, להציג את החדשות הטריות בתחום, להציג תמונות נהדרות שצילמת או ליחצן את הסרטונים המדהימים שלך. לאתרים ולדפים יש מטרה מעבר לסימון ה'וי' על "יש לי אתר/דף נחיתה, בואו נעבור לריהוט המשרד".

הכתיבה של האתר אמורה להיות אחד הכלים העיקריים שמחברים בין הגולשים האקראיים ברשת לפתרונות שאת מציעה בדף או באתר

ישנן המון סיבות להקמת דף או אתר אינטרנט, אבל תפקידך לאתר ולמצוא את הסיבה לאתר או לדף שלך. ברגע שיש לך סיבה מוצקה, וודאי שכל מי שעובדים למען האתר מבינים את הסיבה הזו, לרבות מי שכותבים אותו. בכתיבה מוכוונת מטרה הם יכולים לעזור לאתר להסביר בבירור את הסיבה הזו למבקרים בו, ולמנועי החיפוש שבוחנים את האתר שלך אחת לתקופה. אם את מנסה למכור משהו, הבהירי בכתיבתך מה הוא הדבר שאת מוכרת, איך המוצר שלך משפר את חיי הגולשים, אם יש למחיר משמעות במכירה יש להציג אותו, לפשט את תהליך הוספת המוצר לעגלת הקניות וכו'.

הפצת מידע

איך את כותבת אתר כשכל מה שאת עושה באתר או בדף האינטרנט שלך הוא להפיץ מידע, כאמצעי שיווק? כותבת תוך שזוכרת שיש מטרה למתן המידע הזה. את רוצה שכמה שיותר אנשים יראו את המידע שלך ויפיקו ממנו תועלת. למשל, אתר שעונה על שאלות בנושא בריאות ואיכות חיים, ומבקש בתמורה להירשם לניוזלטר, הוא אתר שכתיבתו צריכה לשרת את המטרה הסופית הזו. מכיוון שהמטרה באותו אתר היא מתן מידע נוסף, עליו לפנות לקהילה של אנשים בעלי כוונות דומות – לצרוך את אותו מידע. אם האתר שלך מבין את מטרתו ומשדר אותה גם בכתיבתו, הוא יכול להביא יותר מהאנשים הנכונים, לומר להם מה לעשות, ליהנות מיותר תפוקה ובכך להגדיל את קבוצת הלקוחות הפוטנציאליים ששומרים על קשר תמידי עם העסק שלך.

עדכוני גוגל והשפעתם על סגנון הכתיבה השיווקית

בשנת 2021 לא היתה רק קורונה, היה גם עדכון גוגל שהגביר את המשקל של הדרישות הטכניות מרמת השימושיות של האתרים. הדרישות התחילו להשפיע באופן מעשי על דירוגים מול אתרים אחרים. השימושיות (UX) הפכה לחלק גדול מאלגוריתם החיפוש של גוגל. את, כמו כולם, רוצה רמת שימושיות גבוהה באתר שלך. אנשים צריכים להיות מסוגלים להשתמש באתר/דף שלך בקלות ולעשות שם את מה שהגיעו לעשות שם, או לחילופין את מה שאת רוצה שיעשו. גוגל הבינה את זה מזמן ובחנה דרכים/אלגוריתמים שתפקידם לשפוט דפים ואתרים בשאלה האם הם עוזרים לגולשים או מתסכלים אותם? זו תמציתם של רוב עדכוני הגוגל שמשפיעים על ה-SEO. אם האתר שלך קשה לשימוש, גוגל לא רוצה לשלוח לשם אנשים כדי להגביר את התסכול שלהם. הכתיבה שלך צריכה לשקף את קלות השימוש באתר, לעודד ולהקל על הגולשים לבצע את הפעולות הרצויות.
כיום האתר/דף שלך חייב להתמקד באיכות השימושיות שלו לפני שגוגל תמצא אותו יעיל, לא להפך. גוגל בוחנת את השימושיות שלך לעומת האתרים של המתחרים בך. אם כל האתרים נהנים/סובלים מאותה רמה, ורק הדף שלך יעיל ושימושי יותר, התנועה תופנה אליך והוא ידורג גבוה יותר.
יש קושי להשתמש באתר שלך, בגלל שהוא נטען לאט או שפריסת התוכן בו לא ידידותית למשתמשים, או שהכתיבה רעה ומקשה על הגולשים להשיג את מבוקשם ? לכל אלה ועוד גוגל שמה לב ומדרגת אותך בהתאם.

כתיבה שיווקית שמבינה את מטרתה

כדי שהאתר שלך יהיה מותאם יותר למנועי החיפוש, כדאי לאמץ את הגישה המתאימה לעיצובו ולכתיבתו. השאלות "למה האתר שלי נמצא שם?", "מה הוא אמור לעשות טוב?" ו"מי צריך את המידע הזה?" יובילו לשאלה החשובה מכולן: "איך אני יכולה להקל על הגולשים להשיג את מה שהם צריכים?". כשתעני על השאלות האלה ותיישמי את התשובות האתר שלך יצוף ויעלה גבוה יותר.
כל זה יקרה באותו מנוע חיפוש שהשתלט על העולם ולימד אותנו 3 אותיות שהפכו מאיימות: S.E.O או Search Engine Optimization. ככל שתיושם האופטימיזציה באתר שלך (גם ברמת הכתיבה), מנועי החיפוש ירגישו בהבדל. וזה לא כי גוגל פתאום אוהב אותך, אלא פשוט כי הוא למד שתשובות מצוינת לשאילתות של גולשים ניתנות דווקא בדף שלך וכי יותר אנשים ייהנו ממה שכבר יש לך לתת.
חשוב לזכור שגוגל תמיד מנסה להיות טובה יותר במענה לשאלות. זה הלחם והחמאה של הקונגלומרט הזה.
אנשים שואלים: "רגע, אבל SEO זה עסק שתמיד משתנה… זה נראה כמטרה שזזה כל הזמן… אולי בכלל לא שווה להשקיע בזה מאמץ?" – ובכן, אם את עושה את זה נכון המאמץ לא כזה גדול. אם המטרה הסופית של גוגל היא להשתפר במתן מענה לשאלות תפקידך בכתיבת האתר היא לעזור לגוגל ולמשתמשים בו לקבל את התשובות הרלוונטיות לעסקיך ברשת ולפתרונות שאת מציעה.
זה ה'משתנה' הקבוע במשוואה. גוגל תמיד רוצה להיות הסמכות לתשובות המדויקות ביותר לשאלות של אנשים. אם את מייעלת את האתר שלך באופן הנכון, עם עבודה איכותית על גרפיקה, שימושיות בכלל וכתיבה שיווקית בפרט, את לא צריכה לדאוג יותר לגבי העדכון הבא של גוגל… שניכם כבר משדרים על אותו גל. כל עוד הדף והאתר שלך לא נלחמים בזרימתה של גוגל אל מטרתה הסופית – את בכיוון הנכון.

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'