ההבדלים המרכזיים בין קופירייטינג לכתיבת תוכן פשוטה | כותב טוב

ההבדלים המרכזיים בין קופירייטינג לכתיבת תוכן פשוטה

האם זה רק עניין של סמנטיקה או שיש הבדל ממשי בין שני המושגים? בשעה שגם קופירייטרים וגם כותבי תוכן משתדלים להעלות רעיונות לניסוחים מקוריים, מהו בדיוק תפקידם של כל אחד מבעלי התפקידים ביצירת קמפיין שיווקי אפקטיבי? בפוסט הזה נחקור את ההבדלים העיקריים בין שני המרכיבים החשובים הללו, מעולמות שיווק התוכן המקוון.

המטרה

קופירייטינג הוא שם קוד לחשיבה ולכתיבה קריאטיביות, ומשמש לפרסום, לשיווק ולקידום מוצרים או שירותים. לעומתו כתיבת תוכן עוסקת יותר בשיתוף הידע עם הקוראים. אם את תוהה מהי מטרת הקופירייטינג – התשובה היא למכור נטו, בעוד שהמטרה הראשונה של כתיבת תוכן היא ליידע או 'לחנך' אנשים בנושאים מסוימים. אם כן, אחד ההבדלים העיקריים בין קופירייטינג לכתיבת תוכן יהיה המטרה הבסיסית בכל הנוגע למכירה לעומת הסברה/חינוך קהל.
לדוגמה, אם מישהי מחפשת מצלמה חדשה היא עשויה לראות פרסומת שבמקרה תכיל חומר שיווקי טהור (קופירייטינג), עם סלוגן מגניב, כותרת מושכת וטקסט קצר וקולע, אבל לאחר רכישת המוצר האמור היא יכולה לחפש מידע נוסף באינטרנט, כגון סרטוני הדרכה וטיפים באמצעות פוסטים בבלוג. סוגים אלה של תכנים נכתבים בעיקר באמצעות עקרונות כתיבת התוכן. בקיצור, קופירייטינג מתמקד יותר בשיווק וביצירת לידים, בעוד כתיבת תוכן נועדה לספק ערך אמיתי לקוראים ולעזור להם לקבל החלטות מושכלות.

אורך התוכן

קופירייטינג הוא לרוב גישה וטכניקת כתיבה קצרה יותר מכתיבת תוכן. הסיבה לכך היא שהקופירייטינג נועד להעביר את הפואנטה במהירות וביעילות, מבלי להיכנס ליותר מדי לפרטים. כתיבת תוכן, לעומת זאת, נועדה להיות יסודית ולספק לקוראים את כל המידע שהם צריכים.
עם זאת, אין כלל מוגדר לגבי אורך התוכן הנדרש, אם כי באחד הפוסטים שהעליתי בבלוג הזה עמדתי על כך בדיוק. בקצרה ניתן לומר שאורך הטקסט וכמות המילים הנדרשות תלויים בקהל היעד ובנושא שדנים בו. כהנחיה כללית, כווני לכ-1000 מילים או יותר אם את רוצה לכסות נושאים יותר לעומק. עם זאת, אם את מנסה למשוך תשומת לב במהירות או פשוט רוצה לתת לקוראים לטעום מהצפוי, הרבה פחות מילים אמורות לעשות את העבודה.

מחקר

בעת כתיבת טקסט שיווקי נטו המחקר הנדרש לא תמיד קל להשגה, אבל העיקרון הוא די פשוט: את מביטה באתר האינטרנט של הלקוח שלך ואז עושה ניתוח שוק כדי לראות מה עושות חברות אחרות בתעשייה זהה או דומה. לפעמים זה קל כמו שזה נשמע ולפעמים אין הרבה חומר שם בחוץ, שאת יכולה להפיק ממנו תועלת, כי כולם משתמשים בתמונות, בשפה דלה ובסגנון זניח לשם קידום מכירות (מה שאומר שהם לא מציעים שום דבר ייחודי או שונה מכל אחד אחר).
במקרים כאלה ייתכן שתצטרכי להמציא חומר חדש לחלוטין כדי לייצר את הקופירייטינג שלך. עם זאת, בעת כתיבת תוכן פחות שיווקי, עליך לערוך מחקר מקיף על כל נושא שאת מציגה בפני הקוראים, הרבה לפני הצמדת העט לנייר או האצבעות למקלדת, כך שכל המידע שלך יהיה מדויק ומחושב היטב. אולי תתפלאי לגלות כמה אנשים חושבים שהם יכולים לעשות מחקר דל ואז פשוט להעתיק אותו לפריט תוכן שהם כותבים עליו. אם את מתכוונת לכתוב על משהו ברצינות, וודאי שאת יודעת על מה את מדברת כדי שהקוראים שלך לא יצטרכו לעשות זאת.

טון והנימה

גם הטון של כתיבת התוכן שונה במקצת מקופירייטינג. המילים תהיינה דומות בשני סוגי התקשורת הכתובה, אבל כדאי לזכור שהן לא אמורות להיות זהות. לדוגמה, אם אדם רוצה לכתוב משהו מעניין בפוסט בבלוג על מוצר כלשהו, עדיף להשתמש בשפה לא רשמית, כדי לא להישמע מרוחקים מדי מהקהל.
מצד שני, אם מישהו צריך להסביר איך מוצר מסוים עובד בפועל, כך שאנשים יוכלו לקרוא את ההוראות וההסברים תוך כדי הנאה מהטקסט עצמו, אז שימוש בניסוח רשמי יותר עשוי להגדיל את שיעורי ההבנה בקרב הקוראים. גם עם כל הדברים הללו נלקחים בחשבון, כלל אצבע טוב קובע שעדיף לבעלי עסקים להשתמש בטון אופטימי ובנימה ידידותית בעת יצירת התוכן שלהם (ע"ע כתיבה שיחתית).

קהל

קופירייטינג נוטה לכוון לקהל מסוים עבור מוצר מסוים. כתיבת תוכן יכולה לשמש לקהלים מרובים, אבל היא נכתבת מתוך תפיסה שהכול מתאים לכולם. זו תיאוריה שלא תמיד עובדת, במיוחד כשמדובר בחומרים שיווקיים. הקופירייטרים ירצו להתמקד בשווקי היעד שלהם ולהבטיח שהם פונים אליהם באופן ייחודי, בעוד שכותבי התוכן עשויים למצוא את עצמם כותבים על נושאים שונים, עבור כולם או עבור מי שצריך את המידע באותו רגע.

עיצוב

למרות שעולם העיצוב אינו האחריות העיקרית של כותבי התוכן או של הקופירייטרים, הוא ממלא לעתים קרובות תפקיד חשוב. לדוגמה, אם את כותבת טקסט מוצר עבור אתר האינטרנט של העסק שלך, הפורמט הויזואלי חייב להיות ברור להבנה, אחרת הניסוחים הטובים ביותר לא שווים את הנייר ש… באופן דומה, כאשר את רוצה לכתוב פוסטים בבלוג, שתפקידם, בין היתר, לעודד את הקוראים לחזור לבלוג שוב ושוב, יש צורך בעיצוב נכון של הטקסט וסביבתו. עיצוב טוב רק יעזור להגדיל את מידת המעורבות במסמך, תוך שהוא מוודא שהמבקרים יקבלו את כל המידע שהם צריכים בעמוד אחד בודד, וללא קשיים.

סיכום

קופירייטינג וכתיבת תוכן הם שתי דיסציפלינות שונות מאוד, אך שתיהן חשובות לשיווק מקוון ויעיל. קופירייטרים מתמקדים במילים עצמן ובמסרים החבויים בהן על מנת להעביר מסרים גלויים או סמויים על מוצרים או שירותים, והם משתדלים לעשות זאת עם כמה שפחות מילים, בעוד שכותבי תוכן אמורים ליצור תוכן בעל ערך מרתק, הודות לעומקו ולעושרו, שמעסיק את הקהל, בדרך כלל עם יותר מילים ופחות התחכמויות.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך