הסודות המפתיעים מאחורי הספרים הידועים | כותב טוב

הסודות המפתיעים מאחורי הספרים הידועים

הטיוטה הראשונה של פרנקנשטיין הראתה כיצד ה'מפלצת' התפתחה בדמיונה של המחברת לאחר שחלמה אותה בלילה, כתב היד המקורי של "גטסבי הגדול" חושף פרטים מסקרנים על כוונתו ושיטתו של פיצג'רלד, הגרסה המוקדמת של "תמונתו של דוריאן גריי" (אוסקר ויילד) חושפת את הצנזורה העצמית של המחבר והעורך, והמחברת של הסופרת וירג'יניה וולף חשפה כיצד חישבה מסלול מחדש לעלילתה של גברת דאלוויי, בזמן כתיבת הספר. לדברי המשורר פיליפ לרקין, לאותם כתבי יד ספרותיים-ראשוניים*** יש ערך "קסום" ו"משמעותי" יותר ממה שנראה לעין לא מיומנת.

ואמנם, לאורך ההיסטוריה מתגלים סיפורים מצמיתים מאחורי כתבי יד מקוריים של יצירות ספרות בעלות שם. החל מהריגוש שבריגול אחר משהו פרטי מאוד שהסופרים חוו, ראו או עשו בעת יצירתם, עבור דרך התענוג שבעצם הידיעה כי ידו של סופר/ת אגדי/ת היתה מונחת על הנייר שלפניך, ועד לאור ששופכים דרפטים מוקדמים כאלה על תהליך היצירה כולו ועל מה שהפך להיות – התוצאה היא מרתקת.

לידת סיפורים דומה ללידתם של ילדים

לפעמים נראה שעצם המהות של מה שהסופרים ניסו להביע מרחפת באופן מסקרן בפער שבין המילה שנמחקה למילה אחרת שנוספה במקומה. במקומות אחרים, הבדלים בעלי משמעות יכולים לעורר בקרב הקוראים רעיונות חדשים, אפילו בטקסטים המשובחים ביותר. כי מתברר שהפתיחות והסיומות של כמה מהיצירות הספרותיות המפורסמות בתבל היו שונות בתכלית בגרסאות המוקדמות שלהן, ודמויות אהובות עשו את צעדיהן הראשונים עם שמות שונים בתכלית משמותיהן המפורסמים. למשל, סקרלט אוהרה מ'חלף עם הרוח' נקראה במקור פנסי, שרלוק הולמס, הבלש המפורסם והמוזר של ארתור קונאן דויל, ענה בתחילה לשם שרינפורד הופ, ובני הזוג דייזי וניק מ'גטסבי הגדול' היו בהתחלה עדה ודאד.

שינויים קטנים לכאורה יכולים לעשות הבדל עצום, אבל כשסופרים כותבים את דרכם אל סיפוריהם, לפעמים הם מוצאים את עצמם חושבים מחדש לא רק על שמות הדמויות, אלא באופן קיצוני גם על העלילות. כשווירג'יניה וולף 'הרתה' לראשונה את ספרה 'גברת דאלוויי', היה זה רומן שבו הגיבורה המפורסמת (דמות שכבר הופיעה בספרה "המסע אל החוץ')  היתה אמורה להתאבד. במקום זאת החליטה שספטימוס סמית', אותו בוגר מלחמת העולם הראשונה והלום קרב, הוא יהיה זה שיקפוץ אל מותו. במחברות שבהן ניסחה את הרומן ניתן ממש לראות את דמותו מפתחת באופן שחותם את גורלו. בינתיים, שם הרומן עצמו נע בין זה שאנו מכירים כיום לשם אחר לגמרי, שהושאל מאוחר יותר על ידי הסופר מייקל קנינגהם, עבור הרומן שלו, שמבוסס על חייה ויצירותיה של וולף: 'השעות'…

הסודות המפתיעים מאחורי הספרים הידועים | כותב טוב

המחברת שבה כתב מרסל פרוסט את יצירת המופת שלו 'בעקבות הזמן האבוד' מלאה בהערות חושפניות של המחבר

כשיורדים לפרטים כמו כתב יד וצבע דיו מגלים פרטים מוזרים, כמו למשל שוולף כתבה במחברות סיפוריה בדיו סגולה. היא סימנה בשולי מחברותיה בעיפרון כחול והשתמשה בו לא רק להחדרת פרטים והערות חדשות אלא גם כדי לבצע את ספירת המילים היומית שלה, דרך מעשית מאוד לעודד את עצמה במהלך שבועות וחודשים של כתיבה מייגעת. גם חלק מהערותיה המפורשות מסקרנות כשלעצמן: "בא לי רעיון מעולה – אכתוב כל מה שאני רוצה לכתוב", הצהירה בראש אחד העמודים, וזאת בניגוד לספקות העצמיים שהטרידו אותה ואיימו לעכל אותה מבפנים, באותו זמן. כך כתבה ביומנה באותו יום בו הגיעה לעמוד ה-100 של הטיוטה: "ייתכן שהסיפור נוקשה מדי, נוצץ מדי ומפחיד". ובכל זאת, היא לא עצרה או נבהלה אלא המשיכה לכתוב ולשנות עד שפחות משנה לאחר מכן, ב-1924, היא שינתה את השקפתה. "הנה אני עכשיו סוף סוף במסיבה… וחושבת שזה עשוי להיות הסוף הטוב ביותר שלי". הרומן יצא לאור בשנת 1925.

קסם ומשמעות

כשפרנקנשטיין הופיע לראשונה בדפוס בשנת 1818, בעילום שם אך עם הקדמה מאת המשורר הבריטי 'פרסי בישה שלי', רבים מהקוראים הניחו שהוא גם חיבר את הספר. אבל בהקדמה למהדורה של שנת 1831 של הסופרת האמיתית – מרי שלי – היא סיפרה ששאלו אותה "איך ילדה צעירה כמוך העלתה על דעתה רעיון כל כך נורא? ועוד הרחיבה אותו?". מדבריה עולה שבהתאם לסיפור, היא הפכה את עצמה למבקרת פעילה בעולם האימתי שבראה, באותם לילות סוערים של חורף ובימי קיץ מעוננים ליד אגם ז'נבה, תוצאה של "דמיון בלתי נסבל, מעין דיבוק" לדבריה.

למרבה הצער, הסירוב להאמין שאישה צעירה בת 18, שבקושי נפרדה מנערותה, כתבה אגדת אימה דרמטית, מפחידה וטרנסצנדנטית שלא מהעולם הזה, רק מדגישה את הערותיה על דפי כתב היד המקורי, שבפועל חיזקו את התיאוריה – היה לה שותף לכתיבת הרומן, אם לא יותר מזה. בזמן שכתב היד המקורי העיד שהמדובר בעורך נבון, הגילוי העיקרי מאחורי הדפים הוא רומנטי, ונראה שהעורך היה למעשה שותפה לעוד כמה שעשועים.

הסודות המפתיעים מאחורי הספרים הידועים | כותב טוב

הסודות המפתיעים מאחורי הספרים הידועים | כותב טוב

הסופרת, המשוררת, העיתונאית והתסריטאית דורותי פרקר סיפרה: "כתבתי ספרים, או סיפורים קצרים, לפחות שלוש פעמים – פעם אחת כדי להבין אותם, פעם שנייה כדי לשפר את הפרוזה, ופעם שלישית כדי לאלץ אותם לומר את מה שהייתי מוכרחה לומר".

אבל העולם אינו פתוח לשמוע את כל מה שרוצים להשמיע לו, כפי שאוסקר ויילד הרגיש היטב. 'תמונתו של דוריאן גריי', יצירתו הידועה ביותר, החלה את חייה כסיפור קצר ומצונזר. כתב היד המקורי מרמז על שינויים רבים ומחיקות לרוב, שהעידו על צנזורה עצמית לא מבוטלת. ההתייחסויות שם למערכת היחסים של באזיל האלווארד עם דוריאן מגוונות מאוד. בתחילה בזיל מדבר על "המראה הטוב" של דוריאן במקום על "יופיו", בעוד שה"תשוקה" שלו הופכת ל"תחושה", ובקטעים אחרים, כמעט מחוקים לחלוטין, מופיע ווידוי של בזיל כי "העולם הופך צעיר כשאני אוחז בידו [של דוריאן]". העורך של ויילד, ג'יימס סטודארט, צינזר אותו אפילו עוד יותר ממה שצנזר את עצמו, ועל אף כל החיתוכים הדרסטיים פרסומו של הספר ביולי 1890 הצליח לעורר סערה. המבקרים השמיצו וכתבו החל מ"מגעיל" ועד לסיפור ש"מעלה ריחות של ריקבון רוחני ומוסרי".

ביקור בכיאוס היצירתי של הסופרים

טיוטות המחברת של ויילד, יחד עם אלה של שלי, וולף ואחרים, מדגישה שהחיוניות האמיתית של הספרות טמונה ביכולתה לעוף מהדף אל עולמות משלה, וספרים טובים יותר או פחות, בסופו של דבר שייכים לקוראיהם. למרות זאת קשה לעמוד בפני הדינמיות הוויזואלית של הדפים המקוריים של כתבי היד האלה, כמו הטיוטה הראשונה של ולדימיר נבוקוב עם הזמנה לעריפת ראש, לרבות חיצים מסתלסלים וכוכביות ליד… מחזה כזה, בוודאי, נתפש כקרוב ככל האפשר לביקור בתוך ראשם של המחברים.

זה לא שהידיעה כי כל כך הרבה סופרים שעומדים מאחורי יצירות קלסיות של הספרות העולמית, נתקלו בכל כך הרבה מאבקים וקשיים במהלך בריאתם, זו ההבנה שצליחת הקרבות הללו בשלום, היא הדרך לחיות כסופרים פוריים.  

*** טיוטות המחברות המקוריות שמצוטטות וזוכות ליחס ברשימות לעיל, הופיעו בהוצאת ספרים צרפתית קטנה, שמבקשת "לשמר את מפגש החושים בין החזותי לממשש, ושמספקת רק טיוטות ספרותיות קדומות וחשובות כאלה". SP Books  נוסדה בפריז בשנת 2012, ועדיין מפרסמת מהדורות מוגבלות של ספרים נדירים ובהם רפרודוקציות של כתבי יד ספרותיים בגרסתם המקורית.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך