חומר למחשבה לשוקלים לכתוב ספר להצמחת העסק

חומר למחשבה לשוקלים לכתוב ספר להצמחת העסק

בתוקף מקצועי (סופר צללים) יזמים שואלים אותי אם הוצאת ספר משלהם תעזור להעלות את עסקיהם לשלב הבא? רובם מקווים שזה פרויקט שימשוך עבורם הזדמנויות עסקיות חדשות ואילו אחרים מקווים שספרם יהפוך לבסיס עבור מוצרים חדשים, כמו למשל קורס שהם מעבירים.

בדרך כלל אני עונה להם שזה תלוי.

על פי רוב ספר יכול להועיל מאוד בגידול כל עסק, אבל לא תמיד. לפני שאתם צוללים פנימה אל עומקיו של פרויקט שכזה, חשוב להקדיש לו מחשבה מעמיקה. כתיבה וליטוש ספר דורשים יותר זמן ומאמץ ממה שרוב האנשים חושבים, בין אם עובדים עם מו"ל מסחרי ובין אם מעסיקים לשם כך סופר צללים. הרי על יזמים לאזן את כל הנדרש מפרויקט כתיבת ספר עם דרישות אחרות שנוגשות בזמנם הלא כל כך פנוי, כמו למשל ניהול העסק…

אז ללא ספק – כתיבת ספר יכולה לעזור לכם, בעלי העסקים, לבנות את העסק שלכם ולהגדיל אותו, אבל עליכם להיות מוכנים לקראת הפרויקט. לפניכם חמש שאלות שיש לקחת בחשבון כשרוצים לצאת למרתון הזה שנקרא 'לכתוב ספר ולהוציא אותו לאור'.

  1. למה אתם כותבים את הספר?

הכותבים המצליחים ביותר הם בדרך כלל בעלי הנעה עצמית. גם אם בן/בת הזוג, החברים, העובדים, המשקיעים או המנטורים שלכם התחננו שתכתבו משהו, הם לא אלה שיתעוררו בשעה 5 בבוקר כדי להצליח לדחוס את כתיבת הספר לצד כל המשימות האחרות בתוך יום אחד. לכן ודאו שאתם באמת מוכנים לעשות את העבודה הזו לפני שהיא תתחיל. גם אם לא הוצאת הספרים ולא אתם תכתבו את הספר, אלא סופר צללים, עדיין תצטרכו לפנות זמן לשיתוף הפעולה הנדרש בתחילת הפרויקט ובסופו, כנראה במשך שעה וחצי לפחות פעם בשבוע. מה שמביא אותנו לשאלה חשובה נוספת…

  1. כמה זמן יש לכם להקדיש לפרויקט?

באופן כללי, לוקח לפחות תשעה חודשים לכתוב ספר ובדרך כלל יותר משנה עד לסיום הפרויקט. בין אם אתם כותבים את הספר בעצמכם או עם סופר צללים מקצועי שיבצע את רוב העבודה עבורכם, רוב היזמים ובעלי העסקים, מניסיוני, לא עובדים על ספר במשרה מלאה. עליהם לשלב את זה בין עבודה, משפחה ופעילויות אחרות, וזה יכול להפוך לעניין מאתגר, במיוחד במציאות הכלכלית בה אנו חיים.

אם יש לכם פרויקטים גדולים אחרים שמתרחשים במקביל, כמו השקת מוצר, או שאתם נמצאים בעיצומם של שינויים גדולים בחיים, כמו חתונה או לידה, עדיף לחכות עד שתוכלו להפוך את הספר לאחד המוקדים המרכזיים בעבודתכם לאורך השנה. כתיבת ספר והוצאתו לאור הוא פרויקט עוצמתי שעומד לתפוס הרבה 'מקום בראש' שלכם – בדרך כלל יותר ממה שאנשים חושבים – וקשה ללהטט בו במקביל להתחייבויות גדולות אחרות, במיוחד אם המדובר בספרכם הראשון.

  1. האם אתם מכירים מחברים אחרים שכותבים על הנושא שאתם רוצים להוציא אודותיו ספר? האם תוכלו להציע משהו חדש?

רובנו (שכותבים ספרים) רוצים שאחרים יקראו את הספרים שלנו. רק שצריך לזכור שהרבה יותר קל למשוך קוראים באמצעות ספר שמכסה נושא חדש מאשר עם ספר שסוקר את מה שכבר נכתב עשרות פעמים קודם. סימן נהדר לכך שאתם מוכנים לכתוב את ספרכם מתקבל כשאפשר להסביר במה הוא שונה מכל הספרים האחרים במשפט או שניים. זה יכול לקחת קצת זמן להבין את זה, אבל הספר שלכם יצליח יותר אם רק תאפשרו לעצמכם לענות על השאלה הזו, שמובילה לתובנה חשובה.

  1. עד כמה הספר יעניין את הקוראים שלכם?

להיות סופרים זה קצת כמו להיות אורחים חדשים במסיבה של חברים. הקוראים שלכם ייהנו הרבה יותר מהחוויה אם הספר יהיה מרוכז בהם ורלוונטי עבורם. ככל שתוכלו למצוא איזון בין ביטוי עצמכם לבין בידור ואינפורמציה חדשה עבור הקוראים, כך ספרכם יצליח יותר. גם אם אתם כותבים את סיפור חייכם, חשבו על הספר כעל שיחה, לא כעל מונולוג, כי מעטים הכותבים שיכולים לנסח מונולוגים מעניינים לאורך ספר שלם בהצלחה.

  1. האם אתם מוכנים לקדם אותו?

כיף לכתוב ספר שגורם לאנשים לדבר עליו, לקבל מכתבים בזכותו, לפרסם בעקבותיו בלוגים ושבגינו יזמינו אתכם לככב בפודקאסטים… הרבה יותר כיף מאשר לפרסם ספר שאף אחד מלבד אמא לא יקרא.

כדי לגרום לזה להתרחש נדרש מאמץ מסוים, בדרך כלל על ידי בניית הנוכחות שלכם ברשתות החברתיות, פיתוח רשימת דוא"ל או באמצעים אחרים, כמו שכירת יחצ"ן. ככל שתתחילו לקדם את הספר מוקדם יותר, כן ייטב, מכיוון שזה יכול לקחת זמן עד שהספר 'ימריא'.

לפעמים מחברים מעכבים את הפעולה הזו מכיוון שהם חוששים משיווק, כמו רבים אחרים שחוששים מקידום עצמי נועז, לא נעים ואפילו מביך. למעשה עליהם לדעת שאין צורך לנקוט בגישת "אני, אני, אני" גם בקידום הספר שלהם. שיתוף מידע מועיל ורלוונטי לקהל שלהם, תוך פרסום העובדה שהספר בדרך או מודפס בימים אלה, עשוי בהחלט להספיק. פרסמו מאמרים או סרטונים שקשורים בנושא הספר ותקלו על עצמכם לבנות רשימת עוקבים, במיוחד אם אתם מתחייבים לעשות את פעולות השיווק לעיל פעם ביום.

תתפלאו כיצד מאמץ קטן ומצטבר יכול להשתלם, אבל כמו כל היבט אחר של כתיבת ספר, עליכם להיות מוכנים לעשות זאת בפועל. אם אתם ממושמעים יהיה לכם סיכוי טוב להגיע בהצלחה אל קו הסיום – ואם יש לכם מזל אתם עלולים לגלות שהספר שלכם מקבל חיים משל עצמו, ומביא אתכם להרבה יותר הזדמנויות עסקיות ואנשים חדשים מאשר אי פעם, לפני שכתבתם את ספרכם.

רק לפני שתצאו לדרך וודאו איזה תשובות אתם נותנים לחמש השאלות מעלה…

 

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם