חמש שיטות שיעזרו לך לסיים את ספרך במהירות | כותב טוב

חמש שיטות שיעזרו לך לסיים את ספרך במהירות

תכנון לקראת המכשולים שעומדים לפניך מבטיח שכתיבתך לא תפסק. הטיפים הבאים לכתיבת ספר ולסיומו יעזרו לך מראש לדעת איך לסיים את כתיבת הספר מהר יותר.

אם תמיד רצית לכתוב ספר ולא הצלחת להניע את המהלך, או שכבר התחלת, דבר אחד ברור לכל מי שאחז עט או מקלדת בחייו – צריך ממש לשבת כדי לעשות את זה. אולי הדבר נשמע מובן מאליו למנוסים שבינינו, אבל זה השלב ש'הירוקים' הכי מתעלמים מחשיבותו.

הטכניקות הבאות מבוססות על 'עקרון האוטומט', שמונע ממך כאבי ראש ושכנועים עצמיים לשבת ולכתוב, ונועד להקפיץ אותך היישר אל שלב הכתיבה. ברגע שכבר מתחילים לכתוב ספר ומתמודדים עם מכשולי הכתיבה בפועל, ועם ניקורו הבוטה של הספק העצמי, זה כבר חלק מתהליך נורמלי. אבל (!) תכנון מראש של ההתמודדות עם אותם מכשולים מבטיח שכתיבת הספר לא תפסק.

להלן 5 שיטות שיעזרו לכולם, גם לך, להאיץ את התהליך ולהתמודד איתו טוב יותר.

להחליט במה הספר יעסוק

על מה ברצונך לדון בספר? מה הוא יספר? מהו עמוד השדרה של העלילה? כדאי להיות ברורים בנוגע לאיזה נושא בדיוק הספר יעסוק בו. לאחר מכן, כדאי להכין תוכן עניינים עקרוני שיעזור לך להסביר את הנושא הזה טוב יותר בזמן הכתיבה. זה הזמן לחשוב על הספר במונחים של התחלה, אמצע וסוף. עריכת מתווה שכזה משמשת כמצפן לאורך הכתיבה, שתפקידו לשמור אותך על מסלול העלילה/רעיון שהביאו אותך לידי כתיבת הספר מלכתחילה.

להגדיר יעד יומי לכמות מילים נכתבת

דף ביום הוא רק כ-300 מילים. ההמלצה המקובלת, וגם זו שאדגיש פה, היא שלא צריך לכתוב הרבה בכל יום, אבל צריך לכתוב לעתים קרובות. הגדרת המטרה היומית נותנת לך משהו, מספר כלשהו, יעד מוגדר לשאוף אליו. אם הופכים את המטרה לקטנה ולברת השגה, ניתן להשיג אותה בכל יום ולבנות מומנטום סופר חשוב. אין לזלזל בעקרונות השיטה הזו גם אם היא נראית פשוטה או לא מעניינת במיוחד, כי על פי רוב יישומה הוא כל ההבדל בין אלה שמדברים על כתיבת ספר, לאלה שכותבים אותו.

להגדיר מסגרת זמן

אם זו שיטה שנשמעת לך כהמשך ישיר של השיטה הקודמת, זה כי היא אמנם המשכה הישיר של השיטה הקודמת, אבל חייבת לעמוד זקופה וברורה בפני עצמה. לקבוע לעצמך זמן בו תתבצע העבודה על הספר בכל יום כמוה כקביעת פגישה ביומן עם עצמך או עם דמות חשובה בחייך האישיים או העסקיים. פגישות כאלה לא יוחמצו אם יש לך כוונה לבנות דבר מה חיובי בחייך.

מעבר לכך כדאי שיהיה לך מועד אחרון, או סוג של דד-ליין לביצוע העבודה על הספר, כי רק ככה היא תסתיים בבוא היום. אבל זמן כתיבה יומי קבוע מבטיח שלא יתעורר הצורך לחשוב מתי תתבצע ישיבת הכתיבה ולא יתעורר הצורך להתייסר בשל כך מדי יום, עד שיצא לך כל החשק מכתיבת הספר. כשמגיע הזמן היומי לכתוב, וברגע שהפכת את זה לנוהל יומי קבוע, כל שאר הדברים שמתרחשים ביומך הופכים לפחות רלוונטיים, ו-300 המילים היומיות יעשו דרכן בדרך לדף, היישר מאצבעותיך המרקדות.

לכתוב באותו מקום בכל יום

להכין מקום מיוחד לכתיבה שלך כך שכשנכנסת אליו לא נותר לך אלא להפעיל את האצבעות על המקלדת ולקדם את פרויקט הכתיבה אל סופו, היא אחת מהשיטות היעילות שיעזרו לך לסיים את העבודה על ספרך במהירות גדולה יותר. סדר שכזה, שבא לביטוי בארגון שטח הכתיבה מראש, כחלק משיטה, אמור להזכיר לך את מסירותך המובנית לסיים את העבודה על הספר הזה. אזכיר שוב – המטרה כאן היא לצמצם ככל הניתן את המחשבות הטורדניות סביב עבודת הכתיבה, כדי שפשוט יהיה להתחיל לכתוב מדי יום.

לקבל משוב מוקדם

אין דבר גרוע יותר מכתיבת ספר ואז כתיבתו מחדש. תמיד, בחייהם של כל הכותבים, יש כמה יועצים מהימנים יותר או פחות שיכולים לעזור ולהבחין במה כדאי לכתוב, מה לא עובד ומה כן. אלה יכולים להיות חברים, עורכים או בני משפחה. אם הספק מנקר בך עד כדי כך שנתקעת אחרי כמה עמודים וקשה לשבת ולכתוב עוד מילה, מומלץ לנסות ולמצוא מישהו שיקרא וייתן לך משוב כנה. בשלב מוקדם זה זו עזרה שתסייע לך לוודא שכתיבתך מתבצעת בכיוון הנכון ואולי אף חשוב מכך – תשיב לך את הביטחון בעצמך ובכתיבתך, בדרך לסיום העבודה על הספר.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך