חמש תכונות אופי של סופרי צללים מוצלחים

חמש תכונות אופי של סופרי צללים מוצלחים

בין אם חיפשת סופר צללים שיכתוב את ספרך, בין אם ברצונך להתמקצע בתחום ואם אין לך מושג מה זה, לפניך המתכון שמרכיב סופרי צללים טובים באמת. מעטים מכירים אותם, הרי את רוב זמנם הם מבלים בצללים. שעה שרובנו לא מכלים זמן במחשבות על סופרי צללים, יתכן שאחת או אחד מהם כתבו את האוטוביוגרפיה שכל כך אהבת לקרוא, ולא השחקן שמתנוסס על הכריכה, לא היזם שפרסם את סיפור הצלחתו המדהים בספר וכנראה אפילו שלא הסלבריטאי ההוא ש"כתב ספר" אבל בעצם לא כתב בו ולו מילה אחת. במקרים רבים היו אלה סופרי צללים שעשו את העבודה במקומם.

להיות סופר/ת צללים יכולה להיות עבודה מתגמלת להפליא ודרך מצוינת לפתח קריירת כתיבה. עם זאת, ישנם רבים שסוג העבודה לא מתאים למתווה האישיות שלהם. מאחר שאני עושה בדיוק את זה למעלה מעשור, ויצא לי להכיר כמה קולגות בתחום, הנה כמה תכונות אופי שסופרי צללים מוצלחים מתאפיינים בהן:

  1. הם גמישים

לכתוב ספר עבור אחרים היא עבודה שונה בתכלית מאשר לכתוב את הספר של עצמך. להיות סופר צללים זה לשתף פעולה עם הלקוח שלך במקביל לכתיבת הספר. אם צריך לחקור נושאים ספציפיים, עליך לפנות אל לקוחותיך ולבקש את המידע החסר. אם פגישותיכם נערכות באמצעות הטלפון, הדוא"ל או דרך ראיונות ישירים, עליך להתאים את עצמך אל לקוחותיך בזמינות מלאה. אם החליטו שהם משנים את נושא הספר באמצע כתיבתו, יש להיענות לבקשתם (כן, גם זה כבר קרה לי), כל זאת ועוד רק מתלווים לכתיבה עצמה, שגם היא דורשת להתאים את הקול שלך לקולו של גיבור הספר. אין ספק, סופרי צללים צריכים לגלות גמישות שאינה מאפיינת כותבים רגילים.

  1. הם מאורגנים להפליא

בהתאם לסוג הפרויקט ולאורכו, סופרי צללים צריכים ליצור עבור עצמם לוח זמנים קפדני, ותוכנית עבודה ברורה כדי לוודא שהפרויקט לא יגלוש מעבר לזמן שהוקצב לו. הרי סופרי צללים מציעים את שירותי הכתיבה שלהם, לאורך זמן, כלומר הם האחראים על ביצוע שלביו השונים של הפרויקט. הם אלה שאחראים לחקור ולאסוף את המידע מהלקוח, והם אלה שצריכים לוודא שהמידע שעומד לרשותם מתאים לדרישות הספר. יתרה מזאת, אין להם שליטה על סוג הלקוח שעובד מולם ועל הדרך בה המידע יעבור אליהם, אם יעבור אליהם. אם גיבור הספר לא מאורגן הם חייבים לחפות על כך.

ראיונות שנמשכים זמן רב מדי, או שלא מספקים את התוכן הדרוש, אינספור חילופי הודעות מייל, פיסות סיפורים שלא מתחברות וסתירות פנימיות במידע יכולים להיות מאוד מאתגרים על ציר זמן קצוב. בה בעת עליהם לוודא שהם אוספים את כל המידע שהם יכולים, מארגנים אותו, ואז כותבים אותו באופן מעניין ועקבי. הם חייבים להיות מאורגנים וממושמעים להפליא כדי להצליח בכך, קל וחומר כשהם עסוקים בכתיבת כמה ספרים במקביל.

  1. הם יצירתיים

נדמה לי שזה סעיף מובן מאליו. הרי סופרי צללים הם הרבה יותר מתמלילנים שמכתיבים להם סיפורי חיים או מידע מקצועי לספר עיון. רוב הפעמים, כל מה שהם מקבלים מהלקוחות שלהם הן פיסות מידע שעליהם להרכיב מהן ספר. לא סתם ספר –  את הספר הטוב ביותר שהם יכולים לכתוב. אז הם נדרשים לאסוף את כל המידע שהם יכולים, לבוא עם רעיונות משלהם, לחקור את הכל, לארגן את הכל, לכתוב את הכל ואולי הכי חשוב – לערוך את הכל. מה שמרגיש עבור הרבה אנשים כבלגן אחד גדול חייב לעבור עיבוד יצירתי במוחו של סופר הצללים כדי שהכאוס האישי של הלקוחות שלהם יהפוך לספר מרתק. כמה יצירתיות נדרשת כדי להשיג את המטרה הזו? יודע רק מי שניסה את זה פעם, פעמים, או שלושים.

  1. הם בטוחים בעצמם

בטחון עצמי היא תכונה נדרשת לכל אחד, לא משנה מה הוא עושה בחייו, אבל זו תכונה ממש קריטית למי שרוצה להיות סופר/ת צללים. לעמוד בפתחו של פרויקט עצום כמו כתיבת ספר של אדם אחר או של עסק, כשהדף ריק, קובץ ה'וורד' מכיל 0 מילים, אבל יעד ההגשה כבר מופיע ביומן, דורשת לא רק מיומנות אלא בטחון עצמי ביכולותיך. מסופרי הצללים נדרשת מנה הגונה של ביטחון עצמי כדי לקבל מאדם אחר מידע שמופיע באלפי ספרים אחרים ועדיין לדעת שאפשר לעשות מזה משהו מיוחד.

הביטחון העצמי הזה חשוב כפליים לאחר יציאתו לאור, כשמתקבלים שבחים על הספר, וכולם, אבל כל השבחים הללו מופנים אל האדם שמתנוסס על כריכתו. רמז, האדם שמתנוסס על כריכתו הוא לא סופר הצללים… אלה שלא מרגישים בנוח עם קריאת השורות האלה צריכים לחפש לעצמם מקצוע אחר.

  1. הם יודעים מה הם עושים

כתיבת מאמרים קצרים או פוסטים לבלוג, הם בדרך כלל לא אתגר כזה גדול. אבל כשמדובר בפרויקטים משמעותיים יותר, כמו כתיבת ספרים, עדיף שלסופר הצללים יהיה ניסיון. הגיע הזמן להתפאר בניסיוני… וסליחה על כך. נכון למועד פרסום שורות אלה כתבתי כ-30 ספרים עבור אחרים. סופרי צללים עם ניסיון כזה כבר מבינים את התעשייה שהם פועלים בה, יודעים מהן הציפיות מהם, ויודע איך לנווט את האוניה הזו אל נמל מבטחים. אמנם הספר הראשון צריך להיכתב מתישהו, אבל ברגע שצוברים די ניסיון הוא הופך ליתרון עצום בתחום עיסוק שכזה.

להיות סופר צללים טוב פירושו להיות הרבה יותר מאשר סופר טוב. אישיות, רקע אישי, ניסיון והרבה יצירתיות צריכים להילקח בחשבון, אם חשבת לעבוד בתחום או תכננת לשכור את שירותיו של סופר צללים. מה שבטוח הוא שזה לא מקצוע שמתאים עבור כולם. אבל לאלו שמאמינים כי יש להם את תכונות האופי הנדרשות, ואת יכולת הכתיבה הנדרשת, אני יכול להבטיח דבר אחד – המדובר בעבודה יצירתית ומלאת סיפוק, שכן בסופה נולד ספר!

 

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית