יעילותו של מודל הפירמידה ההפוכה בכתיבה שיווקית | כותב טוב

יעילותו של מודל הפירמידה ההפוכה בכתיבה שיווקית

הפירמידה ההפוכה בכתיבה העיתונאית והשיווקית משמשת לחיבור הקוראים לתוכן וליצירת טקסטים מרתקים יותר. הטכניקה הזו הוזכרה ב'בלוג טוב' יותר מאשר פעם אחת, אבל מאחר שישנם מי ששואלים איך זה בדיוק עובד, ואחרים מבין הקוראים שעדיין לא הפנימו את המושג, הנה פרק שמוקדש אך ורק לפירמידה הזו.

קופירייטינג יעיל דורש לא רק ידע מעמיק בטכניקות כתיבה עבור קהלי היעד אלא גם את המיומנות הנדרשת ליצירת תכנים ופריסתם באופן כזה שמותאם לדירוג בגוגל. האיזון העדין הזה בין מעורבות הקוראים לבין אופטימיזציה מסוג SEO הוא-הוא שם המשחק שמשווקים משחקים לפעמים באופן מוצלח ולפעמים… בצורה לא ממש יעילה.

יישום 'הפירמידה ההפוכה', טכניקה שהושאלה מהכתיבה העיתונאית, יכול לעזור לקופירייטרים ולכותבות שיווקיות שמקפידות על SEO ליצור תוכן קריא, שניתן לסריקה בקלות, ידידותי לגולשים וגם לקידום אתרים.

מהי הפירמידה ההפוכה?

הפירמידה ההפוכה היא מודל המשמש עיתונאים בכתיבתם השוטפת, ולמעשה מתאר את המבנה הרצוי לכתבה עיתונאית בה מוצג המידע החשוב ביותר בהתחלה. יישום הפירמידה ההפוכה פירושו בניית תוכן שמבליט את העקרונות ואת מילות מפתח החשובים ביותר כבר בפסקה הראשונה, וככל שמתקדמים לעבר 'אגני הפירמידה', יוצרים בהדרגה את ההיררכיה של שאר התוכן בדף.

בעיקרו של דבר 'פסקת ההיכרות' בתחילת הטקסט מובילה בעדינות לנושאים עמוקים ומורכבים יותר ולבסוף למסקנה מסכמת.

לרתום מלפנים את התוכן

במודל הפירמידה ההפוכה מעמיסים מידע תוכני ו'רותמים אותו לפני הסוסים' כדי למשוך את תשומת ליבם של הגולשים במהירות הכי גדולה שאפשר. זו טכניקה שיכולה להיות בעלת השלכות חיוביות על מדדי ה-SEO של האתר או של הדף כולו מכיוון ששיטה זו מעודדת גולשים להיות מגויסים יותר לתוכן מאשר בכל טכניקה אחרת. כשהיא מתבצעת באופן טוב ומתאים היא גם תורמת להורדת מדד 'שיעור הנטישה' הידוע בשמו הלועזי Bounce Rate.

היתרונות של מודל הפירמידה ההפוכה

  • קביעת מסגרת תוכן קלה לעקיבה.
  • הגברת מעורבות המשתמשים על ידי 'אחיזת השור בקרניו' או משיכת תשומת לב המשתמשים כבר בפסקה הראשונה.
  • שיפור מדד הקריאות של התוכן באמצעות מבנה והיררכיה שניתנים לסריקה בקלות.
  • הגברת התנועה האורגנית באמצעות תוכן שמותאם גם למנועי חיפוש, ועשיר במילות מפתח.
  • עידוד הגולשים לגלול ולקרוא את המאמר כולו.
  • צמצום שיעור הנטישה שכן זו אסטרטגיה יעילה ביותר למשיכת גולשים שצפויים להגיע לדפים ולאתרים אחרים אם לא ממגנטים אותם באופן מידי לתוכן בדף או באתר בו מיושמת השיטה.

גם אם זה יכול לקחת קצת זמן וכמה שעות תרגול כדאי לאמץ את המבנה הזה. מכיוון שהוא מנוגד למה שרובנו רגילים אליו כדאי להשקיע בכך זמן ומחשבה.

דוגמה למבנה פירמידה הפוכה

יישום המבנה בכתיבה בשיטת ה'פירמידה ההפוכה' הוא די פשוט. כדי לפשטו עוד יותר אפשר לפרק את השיטה לשלושה בלוקים: 'הובלה' (משפט או פסקת פתיחה), 'גוף' ו'זנב'.

ההובלה

פיסקת הפתיחה של המאמר. כאן כדאי לשלב את הוָו, את 'קרס הפיתיון' (Hook) באופן מידי כדי למשוך את תשומת לב הקוראים. הוו הזה יכול ללבוש צורה של שאלה מעוררת מחשבה, סיפור קצר ומרתק או עובדה מספרית.

למטרותSEO  יש לכלול גם את מילות המפתח המרכזיות של המאמר לאורך ההובלה. בנוסף, כחלק אינטגרלי מהשיטה, חשוב שיופיעו פה תשובות לשאלות 'מי', 'מה', 'מתי', 'איך' ו'איפה' הקשורות לנושא המרכזי של המאמר/הטקסט/הפוסט.

הגוף

הגוף של הפירמידה ההפוכה מספק פרטים עשירים ומידע מכריע. לאחר שכאמור העמדת את המידע החשוב ביותר בראשית המאמר, זה המקום להרחיב אודותיו ולהעמיק אותו, וזאת (שימי לב) בניגוד לחשיפה של מושגים או פרטים חדשים. הגוף הזה יכיל גם נתונים סטטיסטיים רלוונטיים, דוגמאות, ראיות, מספרים או סיפורים שתומכים במה שהוצג ב'הובלה'.

הזנב

במודל הפירמידה ההפוכה, הזנב הוא לא רק מסקנה. במקום זאת הוא מכיל משאבים רלוונטיים ומועילים שמשלימים את הערך שסופק בסעיפים הקודמים. זה עשוי לכלול גם הערכה כוללת או דעה (שיווקית) שלך על הנושא המרכזי או לספק הקשר נוסף עבור הקוראים, כדי שיוכלו להבין טוב יותר את מה שסוקר קודם.

מתי כדאי להשתמש בפירמידה ההפוכה?

מודל 'הפירמידה ההפוכה' הוא מתאים ביותר לכתיבה שיווקית בכלל ולכתיבה שלוקחת בחשבון מושגי SEO באופן מובנה.

שימי לב: הפירמידה ההפוכה מתאימה מאוד לכתיבה שיווקית בדפי מקצוע של אתרים, אבל היא לא מתאימה לכל סוגי הטקסטים השיווקיים; היא לא מתאימה לרוב הסוגים של מאמרי הדעה, לא מתאימה לקטעי שירה ופרוזה או לקופי/טקסט שמיועד לפליירים, ולא מתאימה לחלק מדפי הנחיתה או למודעות פרסומת, שם נדרשת גישה קריאטיבית יותר מאשר עיתונאית.

חשוב לזכור שהמטרה העיקרית בשיטה זו היא לבנות את התוכן כך שהקוראים יוכלו לרפרף על הטקסט השיווקי (כפי שהם במילא עושים) ועדיין להבין את המסר המרכזי. באותו זמן ממש הודות לשיטה מנועי החיפוש יכולים להבין בקלות במה המאמר עוסק.

כדאי לשקול לאמץ את סגנון הפירמידה ההפוכה כדי לבדוק אם הטכניקה משפרת את המעורבות או את ההמרות גם באתר או בדף המקוון שלך.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך