כך כותבים את הספר הנכון? מאמר מרגיז שלא כתבתי

"יש לי וידוי: לקח לי 20 שנה לכתוב ולהוציא ספר" פותח את דבריו טרבור קרין, כותב ב'פורבס', שמאמרו המקומם הצליח להרגיז גם אותי, ולא בגלל הזמן שלקח לו לכתוב את ספרו (הרבה יותר מהר מרוב האנשים שרוצים לכתוב ספר אבל לא ממש מצליחים) אלא בגלל התייחסותו המזלזלת לספרים כאילו היו מרצ'נדייז זול, בלוקים בבניין או עציצים דקורטיביים על מדף זניח בסופר-מרקט של החיים.

ואז הוא ממשיך ומתאר, בגאווה, איך בונים פס ייצור של ספרים חסר נשמה, שדומה יותר למפעל נעליים: "לעשות דבר כזה צריך להיות קל, חשבתי, ואמנם סוף סוף גיליתי איך לעשות את זה נכון (היום יש לי 12 ספרים שכולם מוכרים כרבי מכר)" הוא אומר.

יודעים מה? במקום שאתרגז לבד, אני מזמין אתכם לקרוא את מאמרו שתרגמתי פה. אני רק מבקש להזכיר שטרבור קרין ידידנו הוא בכיר ב'פורבס', שהניח 12 ספרים שנושאים את שמו ברשימת רבי המכר, אבל כנראה לא כתב אף אחד מהם. בסופו של המאמר אשמח לדעת מה דעתך, לא בהכרח עליו, הוא רק דוגמה, אלא על התופעה שזה מכבר פָּשְׂתָה בעולם (ויש מצב שאני חלק ממנה בתוקף תפקידי כסופר צללים). זה הולך ככה, ואני מצטט:

"אני לא היחיד שרצה לכתוב ספר ולא הצליח לעשות את זה. למעשה 81% מהאמריקאים מרגישים שיש בהם ספר והם רוצים לכתוב אותו. מתמטיקה פשוטה: זה 200 מיליון איש! אבל הנה המלכודת. רוב האנשים ניגשים לזה בדרך הלא נכונה (כן, יש דרך נכונה ולא נכונה). התוצאה? רוב האנשים יוצרים ספרים שלאיש לא אכפת מהם. כתיבת הספר הנכון פירושה שהספר מזיז משהו למישהו. אז בואו נתחיל במידע השגוי (שקרים) שאולי מפרסמים ו/או מאמני כתיבה מסורתיים עשויים לספר לכם. כך תוכלו לכתוב את הספר הנכון – ומהר:

"1. קבלו קצת עזרה: רוב האנשים טועים ומנסים להתמודד עם הפרויקט הזה לבד. הם נוהגים בטיפשות, סמכו עלי, עשיתי את הטעות הזו במשך 20 שנה. אם בוחנים ספר כלשהו, ​​מכל סופר מצליח, רואים שהסופרים מודים לרשימה ארוכה ומעניקים קרדיט בהכנת הספר לצבא של אנשים שעזרו להם להשלים את הפרויקט. סופרים מצליחים לא עובדים לבד.

"לבסוף, החכמתי ושכרתי את המנטור הראשון שלי. הדבר הראשון שהוא עזר לי לעשות היה להבהיר מהו הספר הנכון שעלי לכתוב. בסופו של דבר השלכתי את כל הזבל שכתבתי במשך שנים, שלפתי פיסת נייר ריקה וכתבתי את הספר הראשון שלי תוך 24 שעות. כן! עשרים וארבע שעות. הספר ההוא הפך לרב מכר מספר אחת באמזון בארבע מדינות ונשאר שם חודשים. איש לא הופתע מזה יותר ממני.

"ואז הכפלתי את הכנסותיי פי עשר תוך 12 חודשים. דמיינו את זה – הוספתי עוד אפס לספרת הכנסות שלי. וזה לא נבע ממכירת הספרים, אלא ממכירת מוצרים ושירותים נלווים לספר. כתיבת הספר הנכון עשתה את כל ההבדל לקהל היעד שלי, וזה הצמיח את המותג שלי, את העסק שלי והגדיל את המשימה שלי.

"2. התחילו באסטרטגיה: ידידיי, אם אתם קוראים את זה, הניחו את העיפרון. כולם חושבים שהדרך להתחיל ספר היא פשוט להתחיל לכתוב אותו. אני לא מסכים. תחשבו על זה. אם הייתם בונים בית חלומות מעץ, האם הייתם הולכים למחסן חומרי בניין, קונים עצים וכלי עבודה, חוזרים הביתה ומתחילים למסמר אותו בחצר האחורית שלכם? מה פתאום. הרי שום דבר שבונים בחצר האחורית הוא לא בית חלומות.

"רוב האנשים מנסים ללכת בדרך הבאה כדי להתפרסם: הם כותבים את ספרם קודם (ומנסים להפוך אותו למושלם תוך כדי), ואז הם מנסים לשווק אותו, לאחר מכן הם מקווים שהם יעשו ממנו כסף, ואז (הצליבו אצבעות) הם מקווים שכל זה יעזור להם למלא את משימתם האישית והעסקית. זו חלק מהסיבה שסופרים רבים נכשלים ומוכרים מעט מאוד ספרים במהלך חייהם. במקום זאת, הפכו את הסדר. להלן הדרך שעליכם כן לעבור בדרך לכתיבת הספר הנכון:

  • הגדירו משימה – הבהירו באופן ברור לחלוטין מהן התוצאות הרצויות לכם לפני שתתחילו.
  • כסף – וודאו שיש לכם דרך לייצר רווחים מהמסר שלכם.
  • שווקו – קדמו את ספרכם, דברו עליו, צרו תשוקה וביקוש עבורו, עבור המסר שלכם ועבור המוצרים והשירותים הנלווים.

ואז, לאחר שמצאתם את הקול שלכם, שיפרתם את המסר והוכחתם שאנשים רוצים להשקיע בכם זמן וכסף, מגיע הזמן להכין את הספר שלכם.

"3. הכינו את הספר שלכם: שימו לב שאמרתי "הכינו את הספר שלכם" – לא "כתבו אותו". אני לא מציע לכם לכתוב את הספר שלכם במובן המסורתי. אתם לא ארנסט המינגווי ולא נולדתם ב – 1800. במקום זאת אתם יכולים לדבר אותו, שאנשים אחרים יעזרו לכם לכתוב אותו. אתם לא צריכים לעשות את זה לבד.

"טיפ להצלחה: כתיבת הספר שלכם הוא השלב האחרון, ולא במקרה. זו טעות שמחברים רבים נופלים בה. הם מבלים חודשים – ובמקרה שלי שנים – בניסיון להכניס סיפורים ורעיונות ליצירת המופת שלהם. זו הסיבה שרוב האנשים אף פעם לא מוציאים את ספרם… או שהם כן אבל זה לוקח להם שנים של התעסקות, לפני שהם חושבים שהספר מספיק טוב כדי לשחררו לעולם. ואז בדרך כלל התגובה שהם מקבלים היא … (סאונד של צרצרים)

"לפניכם תהליך קצר, תלת פאזי, בדרך להכנת ספרכם ולהבאתו להצלחה:

  • שלב 1: תוכנית. הנדסו את הצלחתכם מהסוף להתחלה.
  • שלב 2: קדמו והרוויחו. צרו נתיב לייצור רווחים מהמסר/משימה שלכם.
  • שלב 3: פרסמו את מה שהוכח כבר: תבחנו, תבדקו, אל תנחשו. חברו את הספר שלכם רק אחרי שתוכיחו ותדגימו את המסר שלכם בשוק.

"עוד טיפ להצלחה: כאמור, לדעתי, הדבר החכם ביותר שאפשר לעשות הוא להתחיל לעבוד עם מנטור. המנטור הנכון יכול לחסוך לכם אלפי שעות ולעזור לכם ליצור תשוקה וביקוש עבורכם, עבור המוצרים והשירותים שלכם והכל לפני שאתם כותבים ולו מילה אחת בספר. מצאו מישהו 'אליפות' שבאמת יעזור לכם. זה תהליך די פשוט למעקב. רוב האנשים לא מצליחים בלי עזרה. לעומת זאת – עם העזרה הנכונה הספר שלכם יהיה מדהים, והוא גם ייכתב במהירות מכיוון שאתם לא עובדים עליו לבד. המנטור הנכון ידריך אתכם בשלבי ההצלחה ויעזור לכם לעשות ספר נהדר. זה יהיה ספר שתהיו גאים בו, שיעזור לשתף את המסר שלכם עם העולם ולממש את המשימה שלכם.

"זו לא רק תיאוריה. זה תהליך שעובד. בכל מקרה זה עבד בשבילי… זה עבד עבור אשתי – סופרת רבי-מכר שהגיעו למקום הראשון חמש פעמים… זה עבד עבור בתי בת ה-13, הסופרת הנמכרת ביותר לאורך 11-פעמים… וזה עבד עבור מאות אנשים שזכיתי לחנוך. רק בבקשה – אל תדלגו על שלב או על צעד בדרך, ותבזבזו 20 שנה כמוני".

זהו, עד כאן דבריו המקוממים (?) של איש מצליח, שמתייחס לספרים ולספרות כאל סחורה בת חלוף. מצד שני זו לגמרי זכותו – במיוחד כשנראה שהמטרה לשמה הוא קם בבוקר היא חומרית ושדולרים מנצנצים מתוך עיניו. לפחות בעיני זה קצת כמו להתייחס לגוף האישה כאל חפץ מיני בלבד או להפוך ספר טוב לסטופר כנגד שולחן מתנדנד. לא? אשמח לשמוע את דעתך על 'הכנת ספרים כמפתח להצלחה', ועל הוצאת הרוח מהחומר כחלק מהתהליך.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך