כך כותבים משכנע – 6 טכניקות לכתיבת תוכן ממיר

אם אי פעם שאלת את עצמך "איך כותבים באופן משכנע" כדאי לנסות כמה מהעצות הבאות שכותבים רבים מיישמים אותן. אולי הן ידרשו ממך קצת זמן ומחשבה, אבל המאמץ יהיה שווה את זה, כי הטכניקות הללו יעזרו לך לנסח את המסר שלך בדיוק ובעוצמה רבה יותר כדי להשיג את התגובה הטובה ביותר עבורך.

להיעזר בפסיכולוגיה של הבלעדיות: אם רצית לייצר "באזז" בפרסום שלך (פוסט או טקסט שיווקי), כדאי לתת ללקוחות הפוטנציאליים שלך להרגיש מיוחדים או חשובים. הרי אנשים אוהבים להרגיש חשובים. למעשה, הערכה העצמית או הדרך בה אנחנו רואים את עצמנו, הוא צורך עז בקיום האנושי שנמצא במקום השני על פי תיאוריית הצרכים של מאסלו. את הצורך הזה משווקים ומפרסמים למיניהם מנצלים במשך עשרות שנים. די להביט בסלוגן של הנחתים האמריקאיים (מארינס) כדי להבין במה מדובר: "המעטים. הגאים", או בשפת המקור: “The Few. The Proud.” או הסלוגן של אמריקן אקספרס: “Membership has its privileges.” במילים אחרות, כדי לייצר קופי טוב (טקסט שיווקי משכנע) צריך לנסח כך שקהל היעד שלך ירגיש ייחודי ולא כמו עוד איזה אחד מתוך מיליון אחרים.

רגש: כשמדובר בשיעורי המרת גולשים ללקוחות (ולרוב מדובר בשיעורי המרה כשכותבים כדי למכור) המאפיינים של המוצר שלך לא מספיקים. למה? בגלל שתכונות או מאפיינים פונים לחלק הלוגי במוח ורכישה לא מונעת על ידי היגיון. אחזור על זה שוב – רכישה לא מונעת על ידי היגיון. רכישה תלויה ברגש. זו הסיבה שפרסומות טובות מעוררות בנו רגש כמו צחוק או אפילו בכי (לא… לא רק נשים בהיריון בוכות מפרסומות). פרסומת שמצליחה בכך גורמת להרבה מאוד לקוחות פוטנציאליים להרגיש צורך עז להרים טלפון הביתה ולשאול מה נשמע, ובעיקר להפסיק להיות פוטנציאליים ולהפוך ללקוחות פעילים.

דוגמה נהדרת לכך היא סדרת הפרסומות של ‘Always’ שמעצימות ילדות ונשים בתחומים אקטואליים ורלוונטיים עבורן, עושות זאת כסוג של סרט תיעודי או קליפ מתוך ריאליטי, והכל בשביל מה? כדי למכור תחבושת הגיינית…

אנלוגיות ומטאפורות: מסר מבלבל או משעמם לעתים רחוקות מצליח לשכנע, בעיקר משום שאנשים לא נותנים הרבה תשומת לב למה שלא נתפס בעיניהם כבעל ערך. אם חושבים על זה, רוב הדברים בחיים מסתכמים בערך. "ערך" הוא בדיוק מה שמניע אנשים, ולא בערך. לכן, בוודאי בתור קופירייטרים אך גם בתור כותבים חובבים שרוצים לקדם את העסק שלהם, תפקידנו העיקרי הוא להבין מהו הערך של מה שאנחנו מוכרים עבור הלקוחות, ורק לאחר מכן לנסח את הערך הזה במילים ברורות, תמציתיות ומשכנעות.

מצד שני, לשכנע זה החלק שתמיד הכי קשה לעשות. במיוחד אם זו הפעם הראשונה בה כתבת שיווקית. זה כל כך קשה עד שזה יכול להרגיש כמעט בלתי אפשרי, כמעט כמו להשחיל חוט תפירה בקוף המחט כשידיך עטופות בכפפות. זה המקום בו אנלוגיות ומטאפורות יכולות להושיט לך יד (בלי כפפה). כל עוד המטאפורה שלך הגיוניות, כל עוד היא מבהירה את המסר בלי להיות נדושה, סביר להניח שעשית לקוראים שלך טוב וסייעת להם לחוות את הצעתך בצורה מרעננת ומעניינת יותר.

להימנע ממילים ומושגים לעוסים: מילים לעוסות נמצאות בשימוש מוגזם על ידי אנשים שרוצים לשמר את יכולת ההכחשה. ניחשת נכון – כמו פוליטיקאים שמנסים להימנע מלומר משהו חד משמעי. גם קופירייטרים משתמש במושגים לעוסים הרבה יותר מדי, במיוחד אם ה USP (הצעת המכירה הייחודית) של המוצר שלהם חלשה או רפויה. לדוגמה:

"קרם הידיים שנלחם ביובש." (כלומר, ייתכן שלא ינצח)

"להפחית את אובדן שיער" (כלומר, המוצר הזה לא ירפא את אובדן השיער שלך)

"שלמו החל מ…" (כלומר, כנראה שתשלמו יותר, הרבה יותר)

"חרטנו על דגלינו מתן שירות טוב" (כלומר, במקום לתת לכם שירות טוב היינו עסוקים בלחרוט על דגלים)

מסרים שנתמכים במילים ובמושגים ריקים מתוכן כאלה הם כמו בנייה בפל-קל – קורסים בקלות. האם ככה רצית שהמסר שלך יעבור? חלש ונרפה? כמו נמלים שצפות בשלולית? ברור שלא. אז כדאי מאוד להימנע מהמושגים החלולים והשחוקים בכל פעם שרק אפשר. בלעדיהם הכתיבה שלך תהיה חזקה יותר, סמכותית יותר, ומשכנעת הרבה יותר.

יצירת דחיפות מהר, לפני שיגמר: ככל שאנחנו רגועים ונינוחים יותר, אנחנו פחות להוטים לזוז. אם הכתיבה שלך יוצרת בקוראים את הרושם שהצעתך תמיד תהיה שם, מחכה להם בסבלנות ושייקחו את הזמן שלהם, הם יקחו את הזמן שלהם וישתמשו בזה בתור הצדקה להמתנה עם הפעולה השיווקית שקיווית שיעשו.

יצירת דחיפות להצעה שיווקית כמוה כיצירת תנופה לרכב תקוע. יש להגדיר להצעה תאריך תפוגה, תוך שימוש בניסוחים מהולים בזמן כמו "הצעה זו תסתיים מחר," או "הזדמנות אחרונה", או בלשון השוק "רק היום". הסיבה בגללה "רק היום" נחשבת להצעה זולה היא שהרוכלים צועקים אותה בשוק כל יום, כך שהיא מאבדת מאמינותה, אבל שימוש מושכל בה יגדיל את הסיכוי למכירה. עושים את זה סביבנו כל הזמן. הרי איך מוכרים מופעים, הרצאות או טיסות? "הירשמו עכשיו – 3 מקומות אחרונים!". כל הפואנטה היא לתת ללקוחות הפוטנציאלים שלך להרגיש לא בנוח עם ההמתנה.

הנאה לפעולה: זו לא טעות כתיב ומיד אסביר את כוונתי. רוצה מהלקוחות שלך משהו? רוצה שהגולשים בפייס יתנו לך לייק או ישתפו את הפוסט שלך? צריך לבקש. חייבים לבקש. זה נכון בכלל בחיים – אם בא לך משהו, יש לבקש את זה. בכתיבה שיווקית קוראים לזה "קריאה לפעולה" או "הנעה לפעולה" – אחד המרכיבים הכי משמעותיים בכתיבה שיווקית, כל עוד זה מבוצע היטב. במילים אחרות, לא להתפשר על "לחץ עכשיו" או "תהנה אחר כך אבל הירשם עכשיו". במקום להימנע מזה "כי זה זול", יש לשאוף להפוך את הקריאות לפעולות שלך לחזקות, יצירתיות וגלויות לכל. והכי חשוב? לוודא שהן מתאימות לקהל שלך, או במילים אחרות – להפוך הנעות לפעולה להנאות לפעולה. למשל, אם הקהל שלך סקרן לגבי משהו יש לתת לו הנעה לפעולה מסוג: "הירשם/לחץ עכשיו וראה כיצד זה עובד".

האם אפשר לשכנע את כולם? ברור שלא. אפילו לא קרוב לזה. אבל אסור לתת לזה להפריע לך. קופירייטינג, כמו כל מלאכה, הוא כלי שמשחיזים לאורך זמן. אז בינתיים ממשיכים להיכשל ולדפוק את אצבעות כפות הרגליים במשוכות שבדרך. אז מה? זה טבעי. מה שלא כל כך טבעי הוא לכתוב טקסטים שיווקיים יעילים שממירים לקוחות. זה בדיוק המקום בו טיפים וטכניקות כאלה יכולים לעזור. תרגולם לאורך זמן יוכיח לך הצלחה בתדירות גבוהה יותר ויותר, עד שיום אחד השיטות האלה תהפוכנה לחלק ממך.

מהן העצות הטובות ביותר שלך לכתיבה משכנעת? נא לרשום אותן כאן למטה.

הרשמה לניוזלטר של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך