כך כותבים נאום לחתונה

אתם רוצים לנאום בחתונה או שהתבקשתם לעשות זאת ואתם לא יודעים מאיפה להתחיל? אולי אתה החתן שרוצה לרגש אותה ואת האורחים? יתכן שאת הכלה שרוצה להביע את אהבתה ואת תודתה לגבר שבחר בך? קבלו מספר כללים חשובים ומועילים לכתיבת נאום ראוי לאירוע מרגש כמו חתונה:

1) אם אתם לא מכירים חצי מהאורחים בחתונה ואתם לא החתן או הכלה, הציגו את עצמכם בקצרה בתחילת הנאום והסבירו במילים ספורות איך אתם קשורים לזוג המאושר.

2) זכרו שלכל נאום מוצלח יש התחלה, אמצע וסוף. טריוויאלי ככל שזה נשמע, כל אחד מהחלקים האלה חשוב ובונה נאום כהלכה. אם אתם לא מהנואמים הנדירים הללו שמסוגלים לעניין ולרגש מבלי להתכונן לכך מראש, כדאי שתכינו לעצמכם את הטקסט לפני החתונה. לא יודעים מה לכתוב? אל תתביישו לפנות לקופירייטר שיעזור לכם בכך.

3) ציינו לאורך הנאום את דעתכם הטובה על בני הזוג. שאלו את עצמכם למה אתם אוהבים או מעריכים אותם? שלפו משהו טוב שקשור בקשר המתמשך ביניכם והעלו זאת על הדף.

4) זהו תכונות חיוביות שקשורות בכלה, בחתן, ובשניהם כזוג, וציינו זאת לאורך הנאום. כשמדובר בנאום חתונה או בברכה מפורטת, אידיאלי לבחור זיכרון או חוויה הקשורה גם בכלה וגם בחתן. האם יש משהו ייחודי בדרך שבה הם נפגשו? אולי באופן בה הוא הציע לה נישואין? (או שהיא לו…) כל אלה יכולים להפוך לאנקדוטות מעניינות במהלך הנאום.

5) זכרו שנאום חתונה צריך להיות חם, אישי, ו…קצר. לא מדובר בנאום השקה של מוצר חדש, אלא בנאום לרגל מערכת יחסים שנרקמה לאהבה עם תקווה אמיתית לעתיד משותף, לכן כדאי שיהיה מרגש ולא יבש.

6) אם אתם 'סטנדאפיסטים', שלבו בדיחות במהלך הנאום. אבל אם אתם לא, עדיף שתמנעו מבדיחות לא מצחיקות ושימו דגש על 'סתם' נאום פשוט ולעניין.

7) עדיין תקועים? האינטרנט מלא בציטוטים מלאי חוכמה מפי גדולים וידועים שאתם יכולים להשתמש בהם כדי להתחיל את הנאום שלכם, כדי לסיים אותו או סתם כדי לקבל השראה במהלך הכנתו.

8) אל תזכירו את החברות הקודמות של החתן או את האקסים של הכלה, זה לא לעניין. בכלל, שמרו על טקט. הימנעו למשל מלציין את עלות החתונה או את המתנות שקבלו בני הזוג. אל תדברו על התוכניות העתידיות של בני הזוג כולל הריון וילדים. מצד שני, הנאומים הכי טובים הם אלו ששברו את הכללים והצליחו לעבור ב'שדה המוקשים' הזה בבטחה ובהומור. אם אתם לא בטוחים – אל תעברו שם.

9) שימו 'פוקוס' על בני הזוג בנאום. הימנעו מדברים הקשורים בחיי הנישואין המרים או המתוקים שלכם או של אחרים.

10) סיימו את נאום החתונה בנימה גבוהה של תקווה כמו למשל – הביעו את איחוליכם לעתיד מאושר של בני הזוג, אחלו להם בריאות ושגשוג. איך שלא תבחרו לסיים זכרו כלל אחד – לפעמים מה שזוכרים מנאום ארוך הוא דווקא את נימת הסיום.

טיפים נוספים שאינם קשורים בכתיבה אבל בהחלט יכולים לשפר את סיכויי ההצלחה של הנאום:

1) נסו להימנע מלנאום כשאתם שיכורים, בסדר? לא באמת… דחו את השתייה ואת שאר 'אמצעי הסימום' לאחר הנאום ואז תוכלו לחגוג עם כולם בכיף ובלי להרוס כלום. קחו בחשבון שהחתן והכלה יזכרו את נאומכם לנצח, במיוחד אם החתונה מצולמת. זכרו לבקר בשירותים לפני שאתם מתחילים לדבר, יישרו את בגדיכם וודאו ששיערכם לא מלא בקונפטי. תודה…

2) אל 'תייבשו'. נאמו פחות מחמש דקות.

3) יש לזכור שההורים, הדודות ועוד כמה קשישים יהיו נוכחים באירוע, נסו לא להביך אותם במהלך נאומכם…

4) הרשו לעצמכם זמן מראש כדי לעשות חזרות על טקסט הנאום.

5) תנו לרגשותיכם החמים ביותר להאיר את נאומכם.

6) אל תשכחו להביע את התפעלותכם מהאירוע על ידי מתן הערה מחמיאה. בחרו את מה שמתאים לכם: "נפלא… מרגש… אלגנטי… בלתי נשכח… ייחודי…".

7) הצטיידו בתחושה של ביטחון, בקול ברור, בחיוך ובכוס שמפניה או יין אם אתם רוצים 'להרים לחיים' בסוף הנאום.

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

שהרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית