כך כותבים פתיחה טובה לטקסטים שיווקיים (ובכלל)

כך כותבים פתיחה טובה לטקסטים שיווקיים (ובכלל)

כשהתיישבתי לכתוב את הפוסט הזה לא הופתעתי לגלות שגם לי קשה לכתוב פתיחה טובה לפוסט שעוסק באיך לכתוב פתיחה טובה… אם גם לך זה קורה מדי פעם בפעם, או כל הזמן, אנחנו לא לבד; כותבים ותיקים מכנים בצדק את כתיבת הפתיחות לכל טקסט כייסורים של תחילת הדרך, ואמנם אנחנו כבר יודעים שכל ההתחלות קשות.

כותבים לא מתייסרים סביב הדילמה הזו לחינם, במיוחד כותבים שיווקיים שפונים אל כל הפרעות הקשב והריכוז וחסרי הסבלנות שנחשפים למסריהם בְּעַל-כָּרְחם – הם יודעים שהרבה תלוי בטקסט ההובלה שלהם, הם יודעים שקוראיהם יחליטו אם להמשיך ולהשקיע זמן וכוח מוחי בתוכן שלהם או לברוח כל עוד נפשם בם, הרבה בזכות או בגלל פתיחה טובה יותר או פחות.

אעז לומר, אם לא כבר אמרתי, שהפתיחה הזו חייבת להיות משכנעת אפילו עוד יותר בעולם הדיגיטלי המהיר של ימינו, שם 'סבלנות' נחשבת למותרות. אם התוכן שלך לא מחבר את קוראיך כבר בהתחלה, רוב הסיכויים שאיבדת אותם.

זו הסיבה שכולנו מחפשים, ובצדק, פתיחה טובה. היא מפתה, היא קורצת, היא מבטיחה לקוראים שזמנם יושקע היטב בקריאת הטקסט הזה ואף קובעת את הטון ואת הכיוון של הכתיבה כולה. במילים אחרות – תוכן מעולה (בדרך כלל) מתחיל בהובלה נהדרת (וגם בסוף טוב, אבל בזה יעסוק פוסט אחר)

ישנם שני סוגים עיקריים של לידים/פתיחות

ההובלה/פתיחה המסכמת

לרוב נמצא את הז'אנר הזה בדיווחי חדשות. זו הובלה בסגנון 'הפירמידה ההפוכה' אודותיה הסברתי בבלוג הזה בעבר, ויותר מפעם אחת. זו פתיחה שמסכמת את עיקרי הדברים בקצרה, ומעניקה לקוראים את העובדות החשובות ביותר כבר בפתיחה. בסוג כזה של פתיחה אנחנו רוצים לקבע את יתדות הסיפור כולו: מי, מה, מתי, איפה, למה ואיך – עובדות חשובות בכל כתיבה אינפורמטיבית.

אלה פתיחות שמתאימות יותר לכתיבה שיווקית יותר מכל פתיחה אחרת.

הובלה/פתיחה יצירתית או תיאורית

אלה יכולות להיות בין היתר אנקדוטות, תצפיות מסוגים שונים, עובדות משונות או סיפורים מצחיקים. פתיחות כאלה מתאימות יותר לטקסטים נרטיביים (סיפורים קצרים או ארוכים) או לבלוגים. אלה פתיחות שנועדות לעורר את סקרנות הקוראים ולמשוך אותם לסיפור הארוך, או לטור הדעה שמחכה להם בהמשך.

פתיחות מהסוג הזה מתאימות פחות לכתיבה שיווקית חסרת סבלנות, אבל אם שולטים בטכניקה הזו אפשר לעשות בה שימוש מקוצר גם בז'אנר הקצר, העצבני וחסר המנוחה של עולם הפרסום.

איזה סוג של פתיחה עליך לכתוב?

התשובה תלויה בכמה גורמים. לקבלת התשובה המלאה יש לשאול את עצמך כמה שאלות, אחת מהן היא "מיהו הקהל שלי?"

למשל, עורכי דין שמתעניינים בשינויים האחרונים בחוק לא רוצים לדשדש בפתיחות שנונות אודות מס הכנסה, כשם שהמחפשים מתכוני בירה לא רוצים לקרוא פתיחה שכולה שיח טכני על תהליכי תסיסה, וכשם שקהל שמעוניין בשירותי כתיבה לא ירצה לקרוא פתיחה שעוסקת בכותב במקום בפתרונות שהוא מציע. יש להתאים את הדברים, כמו גם את הפתיחות, לקוראים. אסור ליגע אותם בדרך לעיקר החדשות.

שאלה חשובה נוספת שתקבע איך תראה הפתיחה שלך היא "להיכן מיועד הטקסט הזה?" יש להתאים את הטון ואת השפה למיקום. האם זה אתר? אפליקציה? דף מכירה? פוסט לבלוג מקצועי? פלייר? כל אלה דורשים פתיחות שונות וגישות שונות.

"על מה אני כותבת?" היא עוד שאלה שתשפיע על הפתיחה שלך. נושאים מסוימים מעניקים מקום ליצירתיות, באופן טבעי, בעוד שנושאים אחרים מתחננים להצגת העובדות בלבד. כתיבה על ארומתרפיה לבלוג יוגה נותנת לך קצת יותר מרחב מאשר כתיבת טיפים להשקעה, בבלוג שעוסק בפנסיה.

מאחר שלחסרי ניסיון עדיין קשה לדעת איזו פתיחה להתאים לטקסטים שלהם, הנה עשרה כללים כלליים ומומלצים ליישום בבואך לכתוב פתיחה טובה לטקסט שלך:

כתיבת משפטים מובילים או פיסקת פתיחה מוצלחת – עשרת הכללים המובילים

1. לקבוע את הקו שלך מראש

מדוע הקוראים שלך הגיעו בכלל לקריאת התוכן הזה? איזו בעיה הם מנסים לפתור? מה חדש או שונה במה שיש לך להציע? חשוב לקבוע מראש אילו היבטים הם הרלוונטיים והחשובים ביותר לקהל שלך, ולהוביל לשם כבר בפתיחה.

2. להיות ברורים ותמציתיים

שפה פשוטה היא המתכון הטוב ביותר גם בפסקת פתיחה. בהקשר זה מארק טוויין אמר פעם: "אל תשתמשו במילה של חמישה דולר כאשר מילה של חמישים סנט תעשה את אותה עבודה".

3. לכתוב בקול פעיל

חשוב להשתמש בפעלים פעילים ולהימנע מניסוחים סבילים. למשל אם נשווה "כלב נשך אדם" פעיל ל"אדם ננשך על ידי כלב" סביל, אז הקול הפסיבי נתפס כביישן ותפל בזמן שהקול הפעיל, איך נאמר, נושך יותר. כתיבה פעילה הופכת פתיחות משמימות למרתקות יותר.

4. לפנות לקוראים בגוף ראשון

זו המקבילה של הכתיבה למה שמכונה בעולם הקולנוע והתיאטרון כ'שבירת הקיר הרביעי', הלא היא פניה ישירה אל הקהל על הבמה או מבט אל תוך המצלמה בקולנוע. בזמן שיתכן שחלק מהעורכים לא יסכימו איתי בנושא הזה, אעמוד על דעתי ואומר שאנשים יודעים שכותבים להם, ושהם לא נתקלו במקרה בטקסט הזה, שבכלל יועד למישהי אחרת. לא רק שזה בסדר להתייחס אליהם כאל אנשים שמודעים לכך, אני חושב שזה עוזר ליצור איתם קשר אישי יותר.

5. אפילו בפתיחה חשוב שהעיקר יופיע בהתחלה

במילים אחרות גם הפתיחה של הפתיחה חשובה. מומלץ להפריד את המוץ מהתבן כבר במילים הראשונות. למשל, "הלבנת שיניים ב-30 שניות אפשרית" היא פיסת מידע חשובה יותר, איתה צריך לפתוח, ביחס ל: "לדעתם של רוב רופאי השיניים". אז בבקשה לא לפתוח עם "לדעתם של" כשעיקר החדשות, או עיקר המכירה, מחכה לפתיחה הרבה יותר סוערת.

6. משפטים קצרים וחדים

כוח עצום טמון במשפטים קצרים, חדים וקולעים למטרה. הם מעוררים סקרנות ותורמים המון לפסקאות פתיחה טובות. "סופרים עצמאיים אוהבים לעבוד איתי. ברצינות, הם ממש אוהבים את זה" הוא משפט די קצר ודי מסקרן שגורם לרוב הקוראים לרצות לדעת למה אני מתכוון בדיוק ולאן אני לוקח את זה הלאה. עם משפט כזה הייתי רוצה לפתוח את ההובלה שלי.

7. אם נתקעת כדאי להשתמש בנתונים

המנסים להיות חכמים או מבריקים או שנונים בפסקאות הפתיחה שלהם, אבל זה פשוט לא קורה, מתבקשים לחפש נתון מעניין שקשור לנושא ולהשתמש בו כהובלה. זה יעיל במיוחד אם הנתון הוא חריג או לא צפוי, כמו למשל "80 אחוז מהאמריקאים נמצאים בחובות", שיכול להפוך כל פתיחה שעוסקת בכסף, בכלכלה או בהלוואות לפתיחה מרתקת.

8. להתחיל בסיפור

אם נתון או עובדה לא עובדים לך משום מה, אפשר לנסות להוביל פתיחה עם אנקדוטה סיפורית מעניינת. הרי אומרים שאנשים סופגים נתונים, אבל חשים סיפורים. אם נניח שאנקדוטות סיפוריות מייצרות רגש, הנה דוגמה להובלה אנקדוטית שעובדת נהדר בטקסט שמיועד לטקסטים על ירידה או שמירה על משקל: "השעה היתה אחרי 23:00 ומיכל מצאה את עצמה מתלבטת מול מקרר פתוח מה לאכול. 'מה אני יכולה לעשות בשבילך?' שאלה אותה בת זוגה, "ארוחה שמתאימה לאכילה רגשית?' ענתה מיכל בשאלה". יופי של פתיחה להובלה בתחום האכילה, הדיאטות והשמירה על משקל.

9. טקטיקה ספרותית

לכל סיפור טוב יש את שלושת היסודות הבאים: גיבור שאליו מתייחסים, אתגר (או נבל) ממנו חוששים, ומאבק שנוצר בשל כך. אם מוצאים את האלמנטים האלה בסיפור הפתיחה שכותבים ומובילים אליו עם המרכיבים הללו, מבטיחים פתיחה טובה ומרתקת.

10. לכתוב גם כשאין מה

זה כלל חשוב במיוחד כשבוהים במסך הריק מעל 15 דקות ברציפות ולא יודעים איזו פתיחה לכתוב. במקרה כזה פשוט מתחילים לכתוב משהו, כל דבר. את התיקונים עושים אחר כך. מתחילים באמצע אם אין ברירה. מתחילים בסוף. אבל חשוב להתחיל, כי ברגע שמתחילים בדרך כלל מוצאים את הפתיחה או ההובלה שחיפשת קבורה, אי שם, כמה משפטים או פסקאות למטה, במורד הטקסט. כל כותבת בעלת ניסיון תגיד לך שלפעמים כדי להגיע לזהב שחיפשת צריך לכתוב כמה שטויות לפני כן. אז פשוט לכתוב גם כשאין מה, בסדר?

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך