כך כותבים קופי למותגי ספורט (וכך ניגשים לכתיבה שיווקית מסוגים שונים)

כך כותבים קופי למותגי ספורט (וכך ניגשים לכתיבה שיווקית מסוגים שונים) | כותב טוב

מה כותבת 'לא ספורטיבית' אמורה לדעת על כתיבה עבור מותגי ספורט? מה כותב שלא קלע סל מימיו או בעט כדור למרחק גדול יותר משני מטרים, אמור לדעת על כתיבה על שירותי ספורט?
ובכן, כשחושבים על זה, התשובה היא "כל מה שצריך", כי מותגי ספורט מודרניים בכלל לא עוסקים בספורט. זאת אומרת, אולי הם עדיין מייצרים את התחושה שצריך לטפס על הר, לרוץ טריאתלון או להזיע בשיעור יוגה לוהט כדי להבין את העולם הזה, אבל מה שהמותגים האלה מוכרים באמת זה לא ספורט אלא אורח חיים בריא ותחושת שייכות.
וזה משהו שאני, את וגם אתה יכולים להבין, גם אם לא גידלנו גוף חטוב ובטן שטוחה. זו הסיבה ש'אדידס' הגיעה עד לפתח ביתם של כל סבא וסבתא שאינם בכושר אבל שוקלים לחזור לכושר, ונחים על מפתנם של כל איש ואישה, שהספורט היחידי בחייהם הוא המרדף אחר החיים.
לסיכום הפתיחה החשובה הזו ניתן לומר שכדי לייצר קופי ותוכן שידחפו את הגבולות ויקדמו את אורח החיים הבריא שהקהילה הספורטיבית שלך חושקת בו (בפועל או שלא), את לא חייבת להיות בעלת מדליה. עוד על כך בהמשך.

לכתוב מעבר להשראה

מותגי הספורט של היום לא רק שנותנים לנו השראה לעשות משהו, הם מוסיפים על כך מסר של שאפתנות: "תנעל את הנעליים האלה ותהיה חלק מתנועה עולמית" חלקם יכריזו, "תלבשי את הלוגו שלנו ותרגישי כמו ספורטאית מקצועית", "שתו את משקה האנרגיה שלנו והצטרפו לשבט שוברי החוקים ונוטלי הסיכונים החטובים ביותר".
בלב כל המסרים הללו עומד חיבור רגשי מועשר בזהות, חזון לעתיד ספורטיבי יותר ותחושת שייכות. כל אלה קושרים את הקוראים עם נשמות ספורטיביות דומות להם, מכל רחבי העולם. אז אמנם מדובר בטקסט על ספורט, אבל זה גם לא בדיוק על ספורט. בעולמנו כבר לא מספיק למותגים למלא תפקיד מוגדר. כיום הם גם צריכים לשרת מטרה.

לכתוב על מי – לא על מה

איך הכותרת הזו מתורגמת לקופי ולתוכן שלך?
כדי לנצל מסרים שאפתניים על אורח חיים בריא יותר, מותגי ספורט צריכים ליצור חזון רב-עוצמה שהמסר שלהם מדבר על "היכן אתה, הלקוח, תהיה בעוד שנה הודות למותג שלנו". הפוקוס החזק הוא על העתיד: על מי שתהפכו, לא על מה שתעשו בפועל. את לא נועלת את הנעליים האלה רק כדי לשחק משחק או לרוץ ריצה, את נועלת אותן כדי להפוך לאתלטית טובה יותר ולשפר את אורח חייך.
כדי שאפשר יהיה לשאת את השאפתנות הזו באנרגיה ובדינמיות, במסגרת מקבץ מילים כתובות חייבים לקצר – לחסוך במילים. היכולת 'להעיף אגרוף' או להשפיע בעוצמה בכמה שפחות מילים, הוא נושא שתמיד עמד בלב ליבו של הקופירייטינג, של הכתיבה השיווקית ושל עולמות השכנוע.
כשנוצר הקמפיין של אדידס נכתב לו טקסט 'עצבני', מרתק וקצר. היו אלה מסרים קצביים, מעוררי השראה, נוֹעָזים, פּרוֹבוֹקָטִיבִיים. היתה זה סוג של שפת מוטיבציה שמעוררת חלומות ומניעה לפעולה.
על ידי שימוש במילים מרגשות ומעוררות אנרגיה אפשר לגרום לדופק של הקוראים להמריץ קצב. לשם כך צריך להציב אותם בעתיד של עצמם, לא לפחד מחזרות על מסרים מעוררי אנרגיה, לא לשגת מציוויים מעודדי פעולה ולא להתבייש מפני טון פעיל בכתיבה.
חשוב לוודא שטון הדיבור שלך קל לזיהוי באופן מידי. אפשר להשיג את זה עם אמירות חדות וברורות. לא בטוחה איך? ניתן להחיל את המבחן הבא כדי לבדוק אם הטקסט של עצמך עומד במבחן האנרגיה: אם תסירי את שם המותג מהטקסט שכתבת, עדיין אפשר יהיה לדעת מי המותג שהטקסט שלך מדבר עליו?

להבין את הקהל שלך

אין כמעט מאמר או פוסט שיווקי שלא מדבר על היכרות עם הקהל. לפעמים נדמה שזו אמירה ערטילאית וחמקמקה שיותר קל לכתוב אותה מאשר ליישם אותה. אולי זה נכון, אבל אי אפשר להפריז בחשיבות ההיכרות עם קהל היעד בכל כתיבה שיווקית.
מיד אסביר.
כשאת מוכרת משהו על סמך שאיפה של דמות מייצגת מתוך קבוצה כלשהי, את צריכה להיות די בטוחה שאת יודעת עם מי את מדברת. אחרי הכל, אם הקהל שלך מורכב מאנשים שרוצים להיות נהגי מרוצים, קמפיין וטקסט שמציעים להם חיי שלווה וספרים להעביר את שבת אחר הצהריים – לא יעשו את העבודה.
עבור מותגי ספורט, הפרופיל ה'פסיכוגרפי' של הקהל חשוב לא פחות מהפרופיל ה'דמוגרפי' שלו. את צריכה להבין איך המוח של הקהל שלך עובד ומהן המחשבות שמניעות אותו.
מה מניע את הקהל שלך לעשות ספורט? מה המניע הזה מייצג? איזה תפקיד הספורט ממלא בחייו?
כתבת קופי שמיועד למניעים הבסיסיים האלה? תגלי שיש לך טקסט שלכל הפחות מדבר במילים שהלקוחות שלך מבינים מכל בחינה רגשית.
ראיונות/שיחות עם קונים פוטנציאליים הן דרכים מצוינות ללכידת הנתונים החשובים לזיהוי קולם של הלקוחות, כך שתוכלי לשקף את השפה שלהם בכתיבה שלך. השתמשי בסיפורים כדי לנצל את המטרות ואת נקודות ההנאה שלהם, ובכך לרתום ערכים כמו אומץ, כוח ו'יחד-נס'. השתמשי בכוחה של הפניה הישירה כמו 'אתה' או 'את' (במידה שיש אבחנה בין נשים וגברים בקהל) או כתבי בשפת מולטי-סקס או 'יוניסקס' (מילים בעברית שמסתיימות ב-ך' זה כיוון טוב) כדי לדבר עם אדם אחד בלבד, כך שהקופי ירגיש כמו שיחה אמיתית.

תמיד להדגיש תועלות

בכל מוצר הקופי/טקסט המשפיע ביותר 'יושב' על היתרונות של המוצר או השירות, לא על התכונות שלו.
הרי אף אחד לא יודע מהי המשמעות של '4000 כיסי אוויר ייחודיים' בנעלי הריצה שלהם. אולי נדמה להם שכן, אולי לא, אבל אם את מדברת על תמיכת סוליה שמפחיתה את פציעות הספורט ומצילה את הקרסול וכף הרגל מפציעות ספורט נפוצות, כך שהלקוחות יוכלו להשקיע יותר זמן במה שהם אוהבים מבלי להיפצע, פתאום נפתחות האוזניים והעיניים של הקוראים הספורטיביים. נתת להם תועלת מוחשית שהם באמת צריכים.
טקסט לפרסום וקופי שמיועד לאתרים בפרט, נקראים כהרף עין על ידי אנשים שלא באו לקרוא אלא לספק צרכים רגעיים. לולא נתת לקוראים משהו שמתאים להם בול בטקסט שלך – מצמוץ קל והם יעלמו.
כתבי על תועלות הספורט הללו מראש ובהקדם, הדגישי אותן כדי שלא יתפספסו לך בהמשך הטקסט. בחלק העליון והקבוע של האתר, בכל העמוד, בכל מודעה, בכל אימייל או בכל ניוזלטר, דברי על תועלות ותראי תועלת בכתיבתך השיווקית.

תני לאנשים את מה שהם רוצים

לבסוף, הכניסי קצת מדע לתוכן שלך ובני את אסטרטגיית הכתיבה סביב מונחי חיפוש שאפתניים, אבל גם מעשיים. חשבי על "איך תהפכו לאתלטים טובים יותר עם המוצרים שלי" וכן על "איך לרוץ מהר יותר עם הנעליים שלי" או על "מחבטי טניס נוחים שיאפשרו לכם ליהנות מיותר משחקים ויותר ניצחונות".
בני קהילה סביב המוצרים שלך, כדי שאנשים יוכלו להצטרף אליה. כולנו חיות חברתיות, גם אלה מאיתנו שמסתתרים מאחורי קירות, מסכים ומקלדות. כאמור, קהילתיות היא חלק מחוויית הספורט אז טפחי בקופי שלך זהות משותפת באמצעות השגריר המרכזי שלך – המותג או השירות שאת מקדמת.
מפרסמי 'אדידס', למשל, פנו לקהילת הספורט הכלל עולמית בפרסומים השונים שלהם. הם יצרו קשרים וסולידריות בפרסומות ובכך הגדילו את המכירות ב-14% לאורך הדרך.
בכתיבה על מותגי ספורט (אבל לא רק) אם את מדברת בעוצמה ועם ניצוץ יצירתי, וגם עושה שימוש ברעיונות שאפתניים, הקופי ובכלל התוכן שלך יכניסו יותר כסף.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'