כתיבה של הודעה לעיתונות מתבצעת באופן הבא

כתיבה של הודעה לעיתונות מתבצעת באופן הבא

השקת עסק? מוצר חדש? מינוי טרי? רווחים יוצאי דופן? אקזיט בדרך? ההודעה לעיתונות היא הבסיס המיוחל למאמר עיתונאי שייכתב הודות לחדשות שלך, ואולי אף יזכה לכתבה טלוויזיונית או לשידור ברדיו. אבל כדאי לזכור שהודעה לעיתונות אינה כלי שיווקי סטנדרטי או עוד איזו פרסומת. מטרתה היא לייעץ לעיתונאים, או ליידע אותם בחדשות שלך, בתקווה שיעבירו את המידע הלאה וישתפו את החדשות עם העולם.

אם סיפרת להם היטב את הסיפור שלך, אם הפכת אותו למעניין ויצרת הודעה לעיתונות שהיא יותר מאשר דקלום עובדות, הכתבים שנחשפים להודעתך עשויים להסתקרן ולכתוב סיפור חדשותי על סמך מה שכתבת. זה קרה מיליוני פעמים בעבר באלפי עיתונים ברחבי העולם, ולמעשה זה קורה כל יום עד כדי כך שיש עיתונים שרוב התוכן בהם מורכב מאותן הודעות לעיתונות, למרות שמעטים יודעים את זה.

אז איך כותבים הודעות לעיתונות כך שישרתו את המטרה למענן נכתבו מלכתחילה? מיד אסביר, ועל הדרך אספר גם איך לא לכתוב אותן.

טפיחה עצמית על השכם איננה חדשות

לעתים קרובות מדי עסקים הופכים את ההודעות לעיתונות שלהם לטפיחה עצמית על השכם או הודעה שכולה 'ברכות לבביות לעצמנו', שעיתונאים מתעלמים מהן ובצדק משליכים אותן לפח הקרוב. פעולות הצדקה ותרומותיך לחברה עשויות להיות משמעותיות עבור רבים מהעובדים שלך, בהחלט עבור אלה שנתרמו בזכותך, אך לא עבור עיתונאים ציניים. עדיף להשאיר הודעות כאלה לתקשורת פנימית בתוך הארגון, למייל שותפים ומדי פעם למדיה החברתית. אם האירוע שתיארת משעמם, או שאין בו עניין לקהל הרחב, יש סיכוי טוב יותר שההודעה לעיתונות שלך לא תגיע אפילו לפח הקרוב.

חמשת ה-W’s

כדי שהחדשות שלך יהיו שימושיות לעיתונאים ויביאו לפרסום מאמר בנושא, ההודעה לעיתונות צריכה להיות כמו הסיפור החדשותי עצמו, והעיתונאים משמשים כקהל היעד שלך. הוא או היא ירצו לכסות את חמשת הבסיסים שעורכיהם רוצים לסקור בכל מאמר. באנגלית הם מכונים "חמשת ה-w’s": 'מי' (Who), 'מה' (What), 'איפה' (Where), 'מתי' (When)  ו'למה'(Why) . אם ההודעה לעיתונות מכסה את החמישייה הסודית החשובה הזו, היא תספק את המידע החיוני שעיתונאים זקוקים לו בכדי לכתוב את הסיפור. זה הצעד הראשון והמשמעותי להעלאת הסיכוי שהודעתך תגיע לדפוס או לשידור.

הברגים והאומים של ההודעה

אבל איך לחבר את הכל ביחד? ראשית, לפני שמתחילים חשוב לכתוב אותה בגוף שלישי, כמי שמספרים על האירוע מבחוץ, ולא כחלק ממנו. בנוסף לא לשכוח להוסיף להודעה תאריך הוצאה, ורק אז לגשת ליתר. מתחילים בכותרת קליטה ותמציתית, שמסכמת בקצרה אבל בהדגשה את עיקר החדשות שבהודעה לעיתונות שלך ובמה היא עוסקת, ואז, כבר בפסקה הראשונה, עונים על חמשת ה-W’s לעיל.

לעיתונאים אין זמן או חשק לחפש את המסר המרכזי בנבכי הפסקאות המעייפות בהמשך. אם לא ברור כבר בכותרת ובמשפטים הראשונים מהם החדשות שברצונך לספר, איבדת את עיקר סיכוייך להפוך את הדף הזה לידיעה בתקשורת.

ציטוטים

כדאי לשלב ציטוט ממישהו מרכזי לתוכן ההודעה שלך, בין אם זה מנכ"ל החברה או אחד מהמדענים פורצי הדרך בארגון שלך. לציטוטים שמתנוססים על הודעות לעיתונות יש גמישות מסוימת וחשובה: הם לא חייבים להיות תיאור מילולי של כל מה שבאמת נאמר בפועל. הם משמשים בעיקר כמרקר מדגיש לקידום המסר המרכזי שלך, תוך חידוד הנאמר במטרה לתמוך ולהדגיש את חשיבות האירוע שהביא להוצאת ההודעה לעיתונות מלכתחילה.

קריאה בקול

מי שאינם בטוחים שההודעה לעיתונות שלהם ברורה וכתובה היטב – או גרוע מכך – חוששים שהיא עשויה להיות משעממת או לא רלוונטית, נדרשים לבדוק אותה באחת הדרכים הטובות והיעילות לבדיקת טקסטים – על ידי הקראתה בקול רם, עדיף מדף. הודעה טובה לעיתונות צריכה 'לזרום' ולהיות נעימה לאוזן בעת הקראתה. אם איבדת את קו המחשבה שלך, התבלבלת או אם הכנסת יתר פרטים מעיקים, אפשר יהיה לשמוע את זה בקריאה קולנית.

לסיכום

האמת צריכה להיאמר – אין כל ערובה שאפילו הודעה לעיתונות שכתובה הכי טוב שאפשר, על פי כל החוקים לעיל, תיקלט בכלי התקשורת ההמוניים ותהפוך לסיפור חדשותי. לא תמיד. פעמים תכופות הודעות טובות שהיו מתפרסמות במקרים אחרים לא מתפרסמות בגלל חדשות בוערות יותר או בגלל סדר יום חדשותי שדוחק אותן לפינה. אבל אני יכול להבטיח דבר אחד – אם האירוע בגינו הוצאת את ההודעה שלך מעניין, אם סקרת בהודעה את חמשת ה- W’s, ואם ההודעה לעיתונות שלך דומה לסיפור החדשותי שאמור להופיע בעקבותיה, הסיכויים שלך להצלחה גדלים מאוד, גם בימים של חדשות בוערות.

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך