כתיבת ספר מקצוע - 3 שאלות שמתחננות לתשובה | כותב טוב

כתיבת ספר מקצוע – 3 שאלות שמתחננות לתשובה

יזמים רבים חולמים לכתוב ספר. אבל האם זה הזמן המתאים? הרי חלקם אפילו עושים את הצעד ומשקיעים זמן וכסף כדי להוציא את המהלך לדרך. אז לפני שהם מתחילים במסע, כדאי שישאלו את עצמם כמה שאלות חשובות.

לעתים קרובות, במסגרת תפקידי כסופר צללים, אני מקבל מיילים ושיחות מלקוחות פוטנציאליים שמספרים: "אנשים אומרים שסיפור חיי/המקצוע שלי/שילוב ביניהם שווה ספר נהדר". משפטים כאלה אומרים לי שהם עדיין לא מוכנים לכתוב ספר, אם כי יתכן שמתישהו בקרוב זה יקרה.

כתיבת ספר היא התחייבות גדולה. בדומה להשקת סטארט-אפ או לידת תינוק, אף אחד לא לוקחת על עצמה התחייבות גדולה כזו רק כי "אחרים חושבים שזה רעיון טוב". זו יותר מדי עבודה רק בשביל לרצות את דעתה של הסביבה.

הספר היחיד שאת יכולה לכתוב הוא הספר שייכתב מכיוון שהוא כל כך חשוב לך, כמעט יותר מכל דבר אחר, והוא ייכתב מפני ששום דבר לא יכול לעצור אותך, למעט נסיבות שאינן בשליטתך. (הרי הפיתוי להפסיק לכתוב מתעורר פעמים רבות במהלך כתיבת/יצירת ספר)

גם אם יש לך רצון עז שכזה, שמגובה במחויבות לפעולה, חשוב שתהיה לך מטרה ברורה מול העיניים. היא מאוד תסייע לכתוב את הספר ולהתגבר על כל המהמורות שבדרך.

גיליתי כי הסופרים שכותבים את ספרי המקצוע המצליחים ביותר, בין אם כתבו אותם בעצמם או נעזרו בסופר צללים, ובין אם הם מנהלים עסק של אדם אחד או מדובר בסטארט-אפ מרובה משתתפים, שצומחים במהירות – כולם קיבלו תשובות מניחות את הדעת לשלוש שאלות בוערות לפרויקטים כאלה, לפני שנשמעת יריית הפתיחה של הפרויקט.

לאיזה פער בשוק מתייחס החומר בספר?

כמו שמוצר יצליח במיוחד אם יביא שמחה בלתי צפויה ללקוחות היעד שלו או יפתור עבורם בעיה מטרידה, הספר שלך יהיה הכי משכנע ומסקרן אם ייתן מענה ייחודי לשאלה חשובה שהקוראים מנסים לפתור, ומתקשים למצוא לה פתרון במקום אחר. אפשרות אחרת היא שהספר יהיה כל כך מבדר עד שהם לא יצליחו להניח אותו.

לא תמיד קל להבין איזה פער הספר שלך יכול למלא, אבל גם אף אחד לא אומר שצריך לענות על השאלה הזו לבד. ביצוע מחקר שוק בחנויות הספרים המקוונות יכול לעזור לך להבין את השיחה שמתנהלת על הנושא שבכוונתך לכתוב עליו, כך שניתן יהיה להבהיר היכן אפשר לקדם את הדיאלוג הזה בלפחות שלב אחד.

מדוע צריך לפרסם דווקא עכשיו?

תזמון הוא הכל כשמדובר בחיים בכלל ובמהדורות של מוצרים חדשים בפרט. אף על פי שספרים הם יצירות אמנות יותר מכל דבר אחר, הם בסופו של דבר גם מוצרים. אם אינך יכולה לחשוב על סיבה משכנעת ל"למה דווקא עכשיו?" או "למה הספר חייב להיכתב כעת?" כדאי להמתין עד שתהיה לך תשובה טובה לכך.

לעתים קרובות, אחת הדרכים לחשוף את התשובה לשאלות האלה היא לשאול את עצמך "מאיזה הזדמנויות רלוונטיות לזמן הנוכחי הספר שלך יעזור לקוראים ליהנות?" או "מאילו נקודות כאב עכשוויות הוא יעזור להם להימנע?"

אלה צריכות להיות סיבות מתוזמנות היטב כדי להפוך את הספר לקריאת חובה דווקא עכשיו, אך לא כל כך תלויות בזמן עד שהן ייראו רלוונטיות לשנתיים או שלוש השנים הקרובות בלבד… הרי הזמן שלוקח לספרים רבים להבשיל ולעבור משלב הנביטה ליצירה כתובה, ערוכה, מעוצבת ומפורסמת, אורך בין שנה וחצי לשלוש.

איך עושים שהספר הזה יעסוק בקוראים ולא בי?

ספר הוא דרך נהדרת לבטא את עצמך, אפילו לשפוך אלומה של אור על יכולותיך וכישרונותיך המקצועיים. יחד עם זאת חשוב לזכור שבסופו של דבר הקוראים מחפשים לגלות בספר שלך משהו על עצמם. יהיה קל יותר להתחבר אל הקוראים ולקוראים אליך אם תושקע מחשבה בתשובות לשאלות כמו "מה ייצא להם ממנו?" ו"איך הם ירגישו כשיקראו אותו?"

הדבר דומה לאירוח אורחים בבית. ככל שהצלחנו להשביח את זמנם ושהותם בביתנו ושמרנו על עניין ובידור עבורם, גדל הסיכוי שיישארו יותר זמן, ואפילו יחזרו לבקר שוב בקרוב.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך