לברוא סיפור - סופר חושף איך להפוך את אהבת הכתיבה לעבודת הכתיבה | כותב טוב

לברוא סיפור – סופר חושף איך הופכים את אהבת הכתיבה לעבודת הכתיבה

"לפני כמה שנים הלכתי ברחוב לכיוון ביתה של אמי. לפני ראיתי אישה שדוחפת עגלה עמוסה בדואר זבל (ספאם). היא עצרה בכל בית והאכילה את תיבות המכתבים בפרסומות צבעוניות למיני מציאות וקניות.

"ואז הבחנתי בגבר מבוגר שעוקב אחרי האישה במרחק לא גדול ממנה. הוא נשא שקית זבל כבדה על גבו. הבטתי בו כשהוא עצר בכל תיבת דואר ברחוב, בדיוק כפי שעשתה האישה, ולפני שהוציא את אותו דואר זבל שהאישה הניחה בתיבות לפניו, הביט סביבו כאחרון החשודים וזרק את פרטי הדואר הספאמיים שלה לשקית האשפה.

"הרגע הזה של תיאטרון הרחוב המוזר עורר את סקרנותי. תהיתי מדוע מישהו יגנוב את דואר הזבל שמישהי טרחה להניח שם לפניו, ושאלתי את עצמי מה כבר הוא יכול לעשות עם זה? באותו ערב התיישבתי וכתבתי סיפור על מה שראיתי ברחוב, במחברת הכתיבה שלי".

דברים אלה יוצאים מפיו של הסופר האוסטרלי, טוני בירץ', שכותב על פי רוב סיפורים קצרים. עבודתו הספרותית זיכתה אותו בשלל פרסים. "טוני בירץ' כותב סיפורים קצרים טוב יותר מכל סופר באוסטרליה", אמר עליו אחד ממבקרי הספרות הראשיים ביבשת הקנגורו. הרומן האחרון שלו – הנערה הלבנה – The white girl – היה ברשימת המועמדים לפרסי ספרות לשנת 2020.

טוני בירץ | כותב טוב

"טוני בירץ' כותב סיפורים קצרים טוב יותר מכל סופר באוסטרליה"

פוסט זה מביא מדבריו שמלמדים איך ניתן לברוא סיפור, לחבר ממנו ספר ואיך הוא מדריך את תלמידיו להפוך את אהבת הכתיבה לעבודת הכתיבה.

"לאחר שהנחתי את ההרהורים שלי על הנייר, כפי שקורה לעתים קרובות כשאני עובד עם מחברת, מצאתי את עצמי חוזר באופן קבוע לפסקה ההיא, שואל את עצמי שאלות לגבי המוטיבציה של גנב הדואר, על אופיו ועל האווירה האפשרית של סיפור כזה.

"בשלב מסוים הבנתי שהתצפית הראשונית שלי תהווה בסיס לסיפור קצר חדש, שהפך לסיפור הצלחה, ופורסם באוסף שלי בשנת 2009. מצאתי שסוגיות המפתח שהסיפור שלי צריך לטפל בהן היו שאלות בנוגע לדואר הזבל – מדוע רוקן את תיבות הדואר? ומה קרה אחרי כן?

"בסיפור שלי הגנב המסתורי מרוקן את דואר הזבל לאמבטיה בביתו, ממלא אותה במים, ומייצר עיסה של נייר שממנה הוא בונה מודלים של מכוניות, שאותם הוא צובע ואז מחזיר לכל ארגז מכתבים".

הפעילו את תחושת הסקרנות שלכם

"העצה שהייתי נותן לכל אדם שמקווה לכתוב סיפור קצר היא להפעיל את תחושת הסקרנות שלו. לכל הסופרים יש גישה אישית משלהם לעיסוק במלאכתם. ההרגלים שלנו שונים מאוד ויכולים להיות די מוזרים. הם שקובעים את המובן מאליו עבורנו. אבל מה שעובד עבור כותב אחד עשוי בכלל שלא להתאים לכותבת אחרת… לכן, מתן עצות לסופרים חדשים, וקבלתן, היא פעולה שלפעמים טומנת בחובה סכנה.

"מה שאני יכול להגיד בביטחון, לאחר שלימדתי כתיבה יוצרת במשך יותר מעשור, הוא שהכותבים שמצליחים  הם אלו שממשיכים לכתוב בלי קשר למכשולים שהם מתמודדים איתם, כולל דחיית העבודה שלהם על ידי כל מיני גורמים (מכשולים שכולנו מתמודדים איתם). כולם ללא יוצא מן הכלל הם בעלי תחושת סקרנות בלתי מעורערת ובלתי מתערערת.

"אם נחזור לאנקדוטה הפותחת, סקרנותי הראשונית נבראה בהתבוננות באדם חמוש בשקית ניילון, שאוסף נייר. לו הייתי עסוק במחשבות אחרות באותו יום, במהלך אותה הליכה לבית של אמי, יכול להיות שהייתי מפספס את האיש המסתורי ההוא שאסף דואר זבל. זה הספיק. ידעתי אז מספיק על הרגלי הכתיבה שלי ועל כך שהזרעים הללו יהפכו לתחילתו של סיפור קצר.

"העצה העיקרית שלי לכל מי שחושבים על כתיבה ברצינות היא להפעיל את תחושת הסקרנות, להיות מודעים לעולם הסובב אותם, להתבונן, להיות מוכנים לרגע בו משהו יקרה, יפציע.

"חשוב לתעד כל סצנה שעשויה להזין את ה'אני היצירתי'. לא רק לרשום רעיונות שעלולים ללכת לאיבוד, כי מעשה הכתיבה הזה הוא המערכה הראשונה במלאכת כתיבת הסיפורים.

"לא נגזים. אי אפשר להגיד שכל אחד מ'רגעי הקסם' הרבים שהייתי עד להם לאורך השנים הפכו לסיפורים. לרוב לא. אבל אני יכול להעיד שרוב הסיפורים הקצרים שלי שפורסמו, נבראו מהחיים בתור חריטות ראשוניות של עופרת במחברת. אני גם יודע שבלי לתעד את הרעיונות האלה בדרך כלשהי, אין ולא יהיו לי רעיונות לסיפורים".

מוסר עבודה והרגלי כתיבה

"תארו לעצמכם שהפקתם כמה סקיצות כאלה במחברת שלכם. זה מועיל לכתיבה אם מסתכלים עליהם מדי פעם ומרגישים אם אחד מהם, או יותר, מראים סימני חיים. לאחר מכן, כשגידי הסיפור חושפים את עצמם, אפשר להבין שהרישום הזה הופך למשהו חדש.

"מי יודע, אולי האדם האלמוני עם שק הזבל מתחיל לחשוף את עצמו כדמות תלת ממדית? כשזה קורה, זמן הכתיבה הולך ומתקרב. ככל שאנחנו מנוסים יותר כסופרים, מתקבלת באופן טבעי התחושה של 'היום הוא יום מצוין לכתוב'. ההתרגשות שלך תהיה ניכרת. סביר להניח שתרגיש/י את זה בגוף – אולי בצורת עקצוץ בקצות האצבעות, שאני חווה לעתים קרובות. כאן ועכשיו מתחילה העבודה האמיתית.

"למען האמת, במידה רבה זה כל מה שצריך לדעת… וזה כל מה שיש. אני מאמין בזה כל כך, כי התכונה השנייה שלרוב הסופרים המצליחים יש במשותף היא לא כישרון או גאונות יצירתית, אלא מוסר עבודה והרגלי כתיבה קבועים ומאורגנים. כמובן שכשרון, סקרנות, יכולת יצירתית וטכניקה טובה גורמים לסופרים טובים להיות אפילו טובים יותר.

"אבל, אם סופרים לא מתרגלים את מלאכת הכתיבה במסירות ובשקדנות – סיפורים, שירים ורומנים שהם מתחילים לכתוב כמעט ואף פעם לא מסתיימים. לימדתי סופרים רבים, בעלי כישרון גולמי יוצא דופן, אבל כאלה שכותבים מעט מאוד כי הם פשוט חסרי משמעת כתיבה.

"הסופרים הצעירים שלימדתי לאורך השנים, שעדיין כותבים ומתפרסמים, הם אלה שמתייחסים לכתיבה כאל עבודה, מלאכה לכל דבר, אמנם עבודה של אהבה, אבל קמים בבוקר לעבודה הזאת, עליה הם מקפידים באופן קבוע ועם משמעת ראויה.

"אני מתנצל אם נראה שהעצות שלי נוטות לקיום שגרה משעממת. אני נותן עצות כאלה כי אני רוצה לשכנע כותבים חדשים שהסיפור הבא שלהם הוא אמנות שנולדת מעבודה, לא מהאמנות עצמה. זה עד כדי כך פשוט".

לאמץ את המאבק, להרגיש את הקסם

"אני גם רוצה לשכנע כותבים שהיצירה היא מעוררת, לפעמים מסחררת חושים, וכמו בכל יצירה, מדי פעם בפעם היא מורידה אותך, אם לא מדכאת. לפעמים צריך לקבל זאת – צריך לשבת ולכתוב – עַכשָׁיו, גם כשקשה.

"הכירו את המקום בבית בו אתם מרגישים שאתם עובדים הכי טוב. מצאו את המיקום בו תוכלו לעבוד ללא הפרעה. כמו כן, כדאי ללמוד מתי עובדים הכי טוב. אני, למשל, אדם שקם מוקדם בבוקר ולעתים רחוקות כותב מאוחר יותר במהלך היום. אבל זה לא משנה היכן ומתי כותבים. לדעת מתי ואיפה אנחנו הכי פרודוקטיביים הוא ידע חיוני לכל כותב וכותבת.

"בזמן שכותבים רעיונות ומשפטים מסוימים הם ילהיבו אתכם. לראות את אותה התבוננות ראשונית שהעלית על הדף/קובץ גדלה בהדרגה ומתגלה מתוכה סיפור, היא לא פחות מקסומה.

"אבל הפרס האמיתי מגיע כשהכתיבה קשה; כשמבינים שכדי שהכתיבה תהיה במיטבה, כדי שהסיפור יעבוד, עליך להיאבק כדי למצוא את המילה הנכונה, לעצב את המשפט, לייצר דיוקן מרתק של דמות.

"בסיום העבודה, הידיעה שהשגת את שנדרש כדי לעצב סיפור שאחרים יקראו, ויקבלו ממנו ערך, זה כל מה שכותבים יכולים לייחל לו.

"כדי לחוות סיפוק כזה צריך להתחיל. ואז להמשיך… ולהמשיך. כתיבה היא לכל החיים".

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך