מומחים חושפים טיפים מובילים לכתיבת ספרים

מומחים חושפים טיפים מובילים לכתיבת ספרים | כותב טוב

אם את רוצה לדעת איך לכתוב ספר, סוג של תשובה מחכה לך ממש פה. למרות שזו נראית כמו משימה מרתיעה, זה לא עניין בלתי אפשרי. מומחים, הלא הם סופרים שכתבו כמה ספרים באמצעים כאלה, חולקים אתך את הטיפים המובילים לכתיבת ספרך הראשון, או העשירי (אם נתקעת בכתיבה לאחר התשיעי).

לעמוד במכסת המילים

כל יום עמדי בכמות המילים שהקצבת לעצמך, ולו רק כדי לעקוב אחר ההתקדמות שלך. לראות את עצמך עומדת בסטטיסטיקה שהקצבת לעצמך הוא כלי מוטיבציה משמעותי. בשעה שלסופר/ת הממוצע/ת יש מקום עבודה נוסף, לאורך חמישה ימים בשבוע לפחות, ובשעה שחיי החברה שלך קדחתניים (או לפחות קיימים), זו לעיתים מרגישה כמו משימה לא הגיונית ובלתי אפשרית. נראה כאילו אין מספיק שעות ביום כדי לכתוב.
רבים הסופרים החרוצים שמצליחים להפתיע אפילו את עצמם. אלה שמתאים להם להתעורר בשעה מוקדמת ולכתוב כשעה וחצי לפני תחילת יום העבודה מוכיחים לעצמם, פעם אחר פעם, שפרודוקטיביות בכתיבה אינה מילה גסה.
אחרים משאילים חלקים משעת הצהריים 'הפנויה' שלהם כדי לכתוב. לראות את ספירת המילים שלך מתקדמת בהדרגה במהלך החודש נותן להם דחיפה עצומה להמשיך ולהתקדם הלאה, תוך 'ויתורים' משמעותיים יותר.
עם זאת חשוב לזכור שכל כותבת וכותב הם שונים וייחודיים. בשביל האחת בקרים של כתיבה היא השיטה שעובדת הכי טוב. עבור אחרים זמן פרודוקטיבי עשוי להיות במהלך נסיעות, תוך הפיכת ה'זמן המת' לפעולה מניבה, או במהלך שעת לילה מאוחרת, תוך הישענות מפוהקת על הכרית.
זה לא ממש משנה מה עובד לך כל עובד זה לך. מה שמשנה הוא להשקיע את השעה או את השעתיים בכל יום כדי להתקדם עם הכתיבה. יצירת שגרת כתיבה הופכת אותה (את הכתיבה) לחלק מרכזי בחייך. חשוב לזכור שכתיבה היא כמו שריר – צריך לעבוד עליו באופן קבוע כדי לפתחו.
חשוב גם לזכור לא להלקות את עצמך אם המילים לא זורמות בקלות כפי שקיווית. זו חוויה מוכרת לכל כותבת וכותב. מה שמפריד בין המקצוענים לחובבנים היא היכולת לעמוד, בעוז, בפני התסכולים הללו, ולהמשיך הלאה.
"הגעתי למסקנה שאני צריכה לכתוב 2,000 מילים ביום, לאורך חמישה ימים בשבוע, כדי שתהיה לי טיוטה ראשונה הולמת תוך תשעה שבועות… בסופו של דבר סיימתי את הטיוטה הזו תוך שבעה שבועות", ספרה סטייסי הולס, מחברת שני רומנים, "זה בהחלט נהיה קל יותר ככל שנכנסים יותר לתוך נבכי הספר… כשאת כבר מכירה את הדמויות ואת הסיפור טוב יותר. אם לא הגעתי אל יעד ספירת המילים היומי שלי לא הלקיתי את עצמי, פשוט כתבתי קצת יותר ביום למחרת."
סטייסי ממליצה להשתמש בכרטיסיות כדי לתכנן את ספרך: "מיפיתי את כל העלילה באמצעות משפט אחד או שניים שמתאימים לכל סצנה, כתבתי אותם על קלפים/כרטיסיות, והדבקתי אותם על הקיר. זה עזר לי לראות את הסיפור כסכום של כמה חלקים, והניע אותי להמשיך, כי ככה אני יכולה לראות כמה רחוק הגעתי וכמה רחוק יש לי עוד ללכת. היו לי בערך 40 כרטיסיות בסך הכל. כמה קטעים השתנו, כמובן, ככל שהתקדמתי, אבל המבנה של הרומן נותר כמעט זהה. זה קצת כמו לבנות בית – את צריכה קודם להקים את הפיגומים. לא כל הכותבים והכותבות אוהבים את השיטה הזו, אבל מצאתי שהיא מועילה מאוד עבורי", אמרה.

אנה דייויס, ראשת 'קרטיס בראון קריאייטיב', בית הספר לכתיבה יצירתית, שמנוהל על ידי סוכני ספרות, חולקת את הטיפים שלה לעבודה קדחתנית על ספר:

צרו לעצמכם שגרה ושמרו עליה

כתיבת רומן היא מרתון, לא ספרינט. כדי להמשיך עד לקו הסיום תצטרכו למצוא זמן קבוע לכתיבה. גם אם את יכולה להקדיש לזה רק כמה שעות בשבוע, שמרי על המומנטום הזה.
כתבו על משהו שבאמת אכפת לכם ממנו
זו יכולה להיות שאלה שאתם רוצים למצוא לה תשובה, או דמות שמרתקת אתכם, או רעיון שמרגש אתכם. חשוב להיות ברורים בנוגע למה שעומד בלב הרומן שלכם: רשמו את 'הלב' הזה בשורה אחת בלבד, ושמרו אותו לפניכם כשאתם עובדים.

צרו אישיות בלתי נשכחת

הכירו היטב את הדמויות שלכם על ידי יצירת מקבצי עובדות על אודותם. כללו בתוכם את הכל: הסרטים האהובים עליהם, הפוביות שלהם, ההרגלים שלהם, הרצונות הסודיים שלהם, אפילו השקפותיהם הפוליטיות.

הציגו, אל תספרו

צרו דרמטיזציה לסיפור שלכם על ידי כתיבת סצנות שלוקחות את הקוראים ישר אל הרגע, תוך שימוש בפעולה ודיאלוג.

תגידו את זה בקול

בעת עריכת הרומן/ספר שלכם, קראו אותו בקול (או בקשו ממישהו/י להקריא לכם אותו) כדי שתוכלו לשמוע איך הוא נשמע לקוראים. זה חשוב במיוחד כשבודקים את הדיאלוגים שכתבתם.
מצאו קוראים מהימנים
לפני שאתם בכלל חושבים לשלוח את הרומן שלכם לסוכנים או להוצאות לאור, בקשו מכמה אנשים שאתם סומכים על דעתם לקרוא אותו ולתת לכם משוב.

לַעֲרוֹך לַעֲרוֹך ולַעֲרוֹך

שלחו את הספר שלכם לביקורת מקצועית רק לאחר שאתם בטוחים שכבר לא ניתן לשפר אותו יותר. אם עדיין אתם יכולים לזהות שגיאות תכנון או כתיבה, אז גם אלה שתשלחו אליהם את הספר יזהו אותן.

אל ייאוש – המשיכו ללכת

כמעט כל מחבר/ת יקבל/תקבל לפחות מכתב דחייה אחד. למדו מכל משוב שאתם מקבלים, גם אם הוא שלילי, היערכו בהתאם ובעיקר אל תוותרו!

מה גורם לכם להתאהב בספר?

התשובה לשאלה לעיל, על פי רוב, היא "קול מוגדר". בכל ספר שאהבתי בחיי, והתקשיתי להניח בצד, היה קול נרטיבי ייחודי ומובהק. מציאת סגנון שייחודי לך ככותב/ת ובעקבותיו בריאת הקול הנרטיבי שלך – הם עקרונות חיוניים להצלחת ספרך.

כעורך/ת, מהו תפקידך?

כל בעלי הניסיון ידעו לומר לך שאין כתיבה בלי עריכה. היכולת לערוך כל טקסט שהעלית לכתב היא קריטית לאיכות הספר.
בדרך כלל, אעבוד על עריכה 'מרובת פנים'. היא כוללת עריכה מבנית עבור נקודות העלילה הגדולות יותר, ועריכה פרטנית שמטפלת ב'שורה אחר שורה', כשאני מוסיף או מחסיר, ומטפל בשינויים קטנים.
עורכים שמטפלים בכתבי יד של סופרים משמשים בתור הקול של המחברים בתוך ההוצאה. אם את עורכת את עצמך זכרי שתפקידך להדריך את הקול הנרטיבי של עצמך, זה שחיפשת לאורך הכתיבה. תפקידך להובילו אל היעד.

מה הופך ספרים לאטרקטיביים עבור הוצאות לאור?

זה מתחיל ונגמר בשורה אחת (מעין 'לוג ליין') שמסכמת את הסיפור ואת הייחודיות שלו, בקצרה ובבהירות מקסימלית.

האם סופרים צריכים להקפיד על טרנדים מעולמות הכתיבה?

מודעות למה שמתחולל בחוץ היא תמיד שימושית: בדקו את הספרים שמתנוססים על המדפים של הסופרמרקטים, אל תתביישו לבחון את 100 הספרים המובילים של 'אמזון' והקפידו לקרוא ספרים שמשתייכים לז'אנר שאתם כותבים, עד כמה שאפשר.
עם זאת, היזהרו מלכתוב משהו ספציפי עבור הטרנד הנוכחי, כי עד שתסיימו את הספר שלכם, השוק ימשיך הלאה בדרכו הסיזיפית, והטרנד הבא יופיע לפני שתסיימו לטפל בטרנד הנוכחי!
הדבר החשוב ביותר הוא לכתוב ספר שאתם מרגישים שבאמת מניע אתכם. האמינו לסיפור שלכם והתשוקה הזו תתגלה.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'