סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

לא, זה לא עוד אחד מאותן כתבות קיץ' על 'איזה יופי ילדים מצליחים בעולם של מבוגרים'. כמעט ולא. זו בעיקר דוגמה למה צריך לעשות כדי להגיע לשם. עצם העובדה שבמרכז הסיפור עומדת ילדה בת תשע שהפכה לסופרת/ילדה שפרסמה את ספרה לאחר שכתבה אותו במהלך תקופת בידוד הקורונה, רק מסייעת לסיפור להפוך ליותר מעניין – אבל בבסיסו זה אותו סיפור ישן על הדרך הוותיקה להגשמה עצמית בעולם הספרים…

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

סגר הקורונה הפיק סופרת בת 9

אז זה הולך ככה

אלה לואיז רמזי החמודה התאהבה בכתיבה עוד לפני שפגשה את הסופר האהוב עליה, פרנק אינגליש, שנאם והופיע בפני בית ספרה, לאחר שכבר פרסם 23 ספרים משלו. תלמידת בית הספר הצעירה כתבה לפרנק בפייסבוק ושלחה לו את הפרקים הראשונים של הרומן שכתבה: 'משרוקית הקסם ותיק המשאלות הזעיר'.

הסופר בן ה-75 כל כך אהב את הסיפור שלה עד ששאל אם יוכל לעזור לה לחבר את מה שנותר ממנו, ולהוציא אותו ביחד לאור. ואמנם, אם לקצר סיפור ארוך, מזה חמישה חודשים ספרה מוצע למכירה אונליין, בין היתר ב'אמזון', ונמכר עד כה במאות עותקים.

כשראיינו את אלה הקטנה מצפון יורקשייר על ההישג יוצא הדופן היא אמרה:

"אני מרגישה ממש גאה בספר ואני מטפלת בו ממש טוב… אשמור אותו לנצח ואני חושבת שגם אכתוב לנצח".

הסופרת הצעירה אלה לואיז רמזי והסופר הוותיק פרנק אינגליש

הסופרת הצעירה אלה לואיז רמזי והסופר הוותיק פרנק אינגליש

להגשים חלום לפני גיל 10

אימה, ויקי בת ה-33, מורה בבית ספר יסודי, הוסיפה: "אנחנו כל כך כל כך גאים בה על כך שהיא מגשימה את החלומות שלה. המסירות והעבודה הקשה שלה מדהימים… היא מהווה השראה לכולנו… היא השקיעה כל כך הרבה עבודה בזה, ממש כמו במשרה מלאה, ובזכות הפרויקט הזה היא הפכה לכל כך מאושרת… היא הכינה קיר כתיבה מכוסה בפתקי פוסט-איט, והניחה על דלת חדרה שלט שאומר: 'הקישו על הדלת אם אתם צריכים אותי, אבל אם לא הניחו לי, כי אני עובדת'".

התוצאה היא שאלה היא כיום אחת הסופרות הצעירות בעולם

כאמור, המורה לשעבר וסופר הילדים, פרנק אינגליש, ביקר בבית ספרה במרץ 2017 לרגל 'יום הספר העולמי'. אלה, שכבר כתבה סיפורים קצרים וכמה שירים, קיבלה ממש שם, מולו, את ההשראה להתחיל ולכתוב רעיונות למה שיהפוך לרומן הראשון שלה, אותו הקלידה על הלפטופ שקיבלה במתנה לרגל חג המולד… וגם הודות לפרסומת שראתה, במהלך שעות הנעילה הרבות של קוביד-19, שעודדה אנשים לעשות משהו חיובי בזמן שהותם בבית.

לשתול חיוכים עם מילים

ואז קרה הדבר הבא, לדבריה: "אז התחלתי לחלום להיות סופרת של ממש. פרנק דיבר על זה שהוא מעלה מילים ותמונות במוחם של הקוראים וכל מה שהוא רוצה אחר כך זה לראות אותם מחייכים כשהם קוראים את זה  – זה מה שגרם לי לרצות לכתוב את 'משרוקית הקסם ותיק המשאלות הזעיר', סיפור על לוגן, ילד שמציקים לו בבית הספר".

בחודש מאי של השנה החולפת היא שלחה הודעה לפרנק, מהטלפון של אמא שלה

היא שאלה אם הוא זוכר אותה ואם הוא רוצה לקרוא את שלושת הפרקים הראשונים בספר שכתבה. "לא ידעתי אם הוא בכלל יענה וחשבתי שגם אם כן יעבור הרבה זמן כי הוא בטח עסוק מאוד" היא סיפרה. להפתעתה הרבה הוא ענה במהירות והיא שלחה לו את הסיפור.

כישרון שיגיע רחוק

"זכרתי את אלה כילדה היחידה ששאלה אותי שאלה באספה מול בית הספר שלה. כשקראתי את מה ששלחה אהבתי מאוד ורציתי להוציא את הספר שלה לאור" נזכר פרנק, "כבר עבדתי בעבר עם כמה סופרים צעירים, אבל הנה איתרתי סופרת צעירה שברור שיש לה הרבה כישרון. עם התמיכה הנכונה ידעתי שהיא יכולה להגיע רחוק.

"כששלחה את הסיפור לראשונה היא הספיקה לכתוב רק שלושה פרקים, כל אחד מהם בן שישה עמודים, אבל זה הרבה בשביל מישהי בגילה… אהבתי במיוחד את התיאורים שלה, ואת הדמויות שהקימה לחיים ואת קו הסיפור שבאמת כולם מרכיבים יוצאי דופן לבני גילה".

פינג פונג במייל

הילדה הקטנה והסופר המקצועי העבירו את שלושת החודשים הבאים בהתכתבויות אימייל, הלוך ושוב, עם פרקים ועריכות עד שהטיוטה הראשונה הייתה מוכנה באוגוסט. לאורך הדרך פרנק לימד את אלה תחבולות מקצועיות, ושניהם תרמו לספר הצעות, רעיונות ומילים.

העורכת הצעירה בעולם

"זו לא רק הכתיבה שלה אלא משהו באישיותה שקסם לי. אכפת לה והיא מזדהה עם הסביבה. זה נדיר אצל ילדים צעירים, והיא לומדת מאוד-מאוד מהר. בעבודה איתה חשבתי 'האם היא הפכה לעורכת שלי?', זה הניע בי משהו, הבנתי שקורה כאן משהו קסום… בדרך כלל אני כותב לצד סופרים צעירים, שמפרסמים ספרים עליהם מתנוסס שמי ולצידו שמם, אבל במקרה הזה אלה ואני מחברים ושותפים מלאים בסיפור שלה".

מוציאים לאור הדפיסו ושחררו את הספר האלקטרוני ב-8 באוקטובר וב-10 בנובמבר את הגרסה עם הכריכה הקשה. אלה אמרה שהיא מרגישה "ממש שמחה" כשחזרה הביתה מבית הספר וראתה לראשונה את העותק הסופי, אותו היא שומרת על מדף מתחת למיטתה.

אחרית דבר

הסופרת הצעירה, שמתגוררת גם עם אביה ג'ייסון, בן 34, רתך במקצועו ועם אחיה הארווי, בן 11 במקצועו… כבר מכרה, נכון להיום, יותר מ -500 עותקים מספרה ברחבי העולם, בעלות של כ-9.99 פאונד לעותק…

אבל יותר מכל היא מוכיחה מה אפשר לעשות גם בעולם הספרים כשבין כך ובין כך תקועים בבית, בגלל איזו מגפה עולמית, עם קצת עזרה מלמעלה, מלמטה, עם הרבה מזל אבל בעיקר עם כוח רצון גדול ושאיפה גדולה לצאת לאור.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך