סקר - הסיבות הנפוצות ביותר של סופרים מתחילים לְהִשְׁתַּנֵּק ולהפסיק לכתוב | כותב טוב

סקר – הסיבות הנפוצות ביותר של סופרים מתחילים לְהִשְׁתַּנֵּק ולהפסיק לכתוב

יותר ממחצית מהאמריקאיים חושבים שיש להם רעיון טוב לרומן, אבל רובם מעולם לא ניסו לכתוב אחד. סקר שנערך לאחרונה בקרב 2,000 נשאלים בארה"ב מגלה את התופעה שמוכרת גם בישראל – רק 15% התחילו לכתוב ספר ורק שישה אחוזים עברו את מחצית הדרך. לעומת זאת, 24% סיימו לכתוב שיר בהצלחה, פי שלושה יותר מאלה שבאמת חיברו רומן שהושלם (8%).

נראה ש'מחסום כתיבה' היא הסיבה הרשמית הנפוצה ביותר להפסקת כתיבה מוחלטת ופרישה מפרויקט הספר, שכן 33% אומרים שהם מתמודדים עם קשיים אמיתיים במציאת השראה להעלאת רעיונות חדשים – יותר מאלה שטוענים כי אין להם מספיק זמן פנוי (26%) או ששואפים להיות פרפקציוניסטים (16%), רק שפרויקט כתיבת הספר התובעני לא מאפשר להם להגיע לרמות הפרפקציוניזם הרצויות.

אז גם את רוצה לכתוב ספר?

אלה שניתקו את החשמל וכיבו את האורות מעל קריירת הכתיבה שלהם אומרים שהם לא הצליחו להמציא סוף ראוי לספרם (40%) או שכבר השתעממו מהסיפור או מהדמויות של עצמם (36%). שלושה מתוך חמישה חושבים שקל יותר לכתוב ספרות לצעירים או לילדים מאשר כל ז'אנר אחר. כמות דומה (62%) סבורים שקל יותר לכתוב את הספרים הללו מכיוון שהם קצרים יותר ושילדים הם קהל שקל יותר לכתוב עבורו (59%).

הסקר שנערך על ידי חברת הסקרים OnePoll מטעם חנות הספרים המשומשים ThriftBooks, לקראת 'חודש כתיבת הרומנים' הלאומי, מצא גם כי 55% חושבים שהחיים שלהם ראויים להפוך לספר או לסרט.

יותר ממחצית ממשתתפי הסקר (54%) רוצים לשתף עם העולם את אתגרי החיים שגברו עליהם, בעוד שאותו מספר מחשיבים את עצמם כדמויות מעניינות מספיק, כך שהסיפור שלהם צריך להתפרסם. לגבי השאלה מי מהסופרים המפורסמים הם היו רוצים שיכתוב את סיפור חייהם – הבחירות הפופולריות כוללות את צ'ינואה אצ'בה, ג'יי קיי רולינג וסטיבן קינג… כן, ממש. כשנשאלו את מי היו בוחרים ללהק בסרט על חייהם, הבחירות של המשיבים נעו בין מליסה מקארתי, ג'ניפר לופז, סנדרה בולוק ועד אל פאצ'ינו, דנזל וושינגטון וצ'דוויק בוסמן המנוח… מעניין לציין שאלו שמצהירים שהם גם קוראים נלהבים, היו בסבירות גבוהה הרבה יותר להחשיב את חייהם כראויים לעיבוד לספר או לסרט (63% לעומת 37%).

"בכל שנה, אלפי כותבים ברמות ניסיון שונות, מרחבי העולם, מאתגרים את עצמם לכתוב 50,000 מילים ב-30 ימים בלבד, וזה כשלעצמו הישג מדהים באמת", אמר דובר ThriftBooks. "חודש כתיבת הרומנים הלאומי מדגיש את העובדה שכתיבה לא חייבת להיות פעילות סוליסטית, בשעה שאנשים מקימים קהילות וחולקים משאבים כדי לעזור זה לזה להגיע ליעדים הספרותיים שלהם".

קריאה בגילי הנוער

למרות שמחצית מהמשיבים לא התלהבו מקריאה בגילי בית הספר, 62 אחוז פיתחו הערכה רבה יותר לרומנים קלאסיים לאורך זמן. בממוצע, המשיבים התאהבו בסיפורים הללו בערך תשע שנים לאחר שקראו אותם בפעם הראשונה.

להיות מבוגרים יותר ובעלי ניסיון חיים עשיר היא עובדה ששינתה את נקודת המבט של 55 אחוז מהמשתתפים בסקר. עוד 54 אחוזים הרגישו שהצפייה בעיבודי הסרט לספר מאפשרת להם ליהנות יותר מהרומנים שקראו.

כשקיבלו רשימה של קלאסיקות מסורתיות לקריאה מתוכנית הלימודים הבית ספרית, אנשים חשפו את הערכתם הרבה והעדכנית ל"אל תיגע בזמיר" מאת הארפר לי (45%) ו"האדם הבלתי נראה" מאת ראלף אליסון (38%), בין כותרים מפורסמים אחרים.

"הפרספקטיבות על ספרות יכולות להתפתח במהלך חיינו", הוסיף הדובר. "החוויות שכל אחד מאיתנו צובר יכולות גם לעצב את המטרות שלנו ככותבים. כל שנה היא הזדמנות חדשה לנסות את כוחך בכתיבת הספר שתמיד רצית לקרוא".

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך