עבודה עם סופר צללים על ספר - יתרונות וחסרונות | כותב טוב

עבודה עם סופר צללים על ספר – יתרונות וחסרונות

יש לא מעט סיבות טובות לעבוד עם איש מקצוע על ספר, אבל כדאי לשקול את כל האפשרויות לפני שמקבלים החלטה.

עבודתם של סופרי צללים היא כבר סוד גלוי למדי בעולם הכתיבה – לפי הערכות כמעט 60 אחוז מספרי העיון נכתבים על ידי סופרי צללים ולא בידי המחברים ששמותיהם מתנוססים על עמודי השער. סופרי צללים, או אם תרצו כותבי רפאים, הם אלה שכתבו והפיקו ספרים עבור דונלד טראמפ, הילארי קלינטון ומישל אובמה, וזה רק חלק קטן מהרשימה.

בשעה שסופרי צללים לא מתאימים לכולם, הם פותחים הזדמנות נהדרת עבור אנשים רבים להוציא את סיפוריהם, תורתם, זיכרונותיהם, חוויותיהם והידע המקצועי שלהם לאוויר העולם במעין דרך פלא, שלא היתה נסללת לו היו נאלצים לעשות זאת בעצמם.

סיבות בגללן תחששי להעסיק סופר צללים

'כתיבת רפאים' יכולה להיות יקרה

 והסיבה שהיא יקרה היא מפני שהמדובר בהמון עבודה, שאם מפרקים אותה לגורמים היא אינה יקרה כלל וכלל. פשוט מאוד – לוקח הרבה זמן להפיק, לכתוב ולערוך ספר איכותי, במיוחד כאשר לכך מצטרף שלב התחקיר המפרך.

ROI

החזר ההשקעה הצפוי מספר בישראל הוא מהנמוכים בעולם, ולו רק כי כמות הקהל העברי הפוטנציאלי נמוכה באופן משמעותי ביחס לרוב מדינות העולם.

גם אם מדינת ישראל היתה גדולה הרבה יותר ומכילה פי 2 תושבים, מדד החזר ההשקעה היה נקבע על ידי כמה גורמים נוספים:

  • האם הספר יתפרסם בהפקה עצמית או ישלח להוצאת ספרים שתעשה זאת עבורך? הפקה עצמית זולה יותר, לעתים ב-50% ביחס לאפשרות השניה, אבל דורשת ממך להפיץ את הבשורה בעצמך וליחצ"ן את הספר לבד. באותה שעה הוצאת ספרים תעלה לך פי 2, אבל אם תקבל על עצמה את ספרך ואת הפצתו לפחות פרסומו יהיה נרחב יותר, ויתכן שאף ינוח על מדפי חנויות הספרים, אך הרווח שלך ממכירת ספר תהיה מזערית.
  • מהו הז'אנר של הספר? 'ספרי עסקים', למשל, נמכרים פחות טוב בהוצאות גדולות.
  • האם הספר יקדם עוד אלמנט בתוכו? כמו למשל תוכנית אימונים חדשנית? קורס מהפכני? שירות חדש?

סופר צללים מנוסה יציג בפניך את המציאות אודות הפוטנציאל של הספר, התמחור שלו והעלויות הצפויות בשאר השלבים של הפקת הספר, ויעדכן אותך לגבי מה את יכולה לצפות במונחי החזר ההשקעה, לפני שתקבלי על עצמך את הפרויקט.

הצגת המציאות הקרה

בדרך כלל אני מנהל את השיחה הזו בפירוט עם לקוחות פוטנציאליים לפני שהחוזה נחתם וכספים מחליפים ידיים. לפעמים, אולי אפילו יותר מאשר לפעמים, אני מאבד עסקאות בגלל הצגת המציאות הקרה של רוב הספרים והסופרים בישראל, שלא מחזירים את ההשקעה בהם בשקלים, למרות שמחזירים גם מחזירים את ההשקעה דרך הכרה ציבורית ומקצועית.

אבל האמת חשובה לי. גם אם זה אומר פחות לקוחות, אבל גם פחות אשליות.

כך קורה שכשאני מקבל עסקה שכזאת, כל הקלפים כבר מונחים על השולחן, ושנינו, גם אני וגם הלקוחה מאמינים בספר ורוצים בטובתו. כעת, כשהכול כבר ברור ונאמר, שנינו עושים ככל יכולתנו שהספר הזה יהיה להיט. זה גורם לעבודת צוות מעולה ולפרויקט מהנה יותר.

אם אין לך כסף להשקיע בסופר צללים (או שיש לך אבל את פשוט לא רוצה להשקיע דווקא בזה) אז כנראה שעבודה עם סופר צללים לא מתאימה לך.

סיבות שבגללן תרצי להעסיק סופר צללים

אין לך זמן לכתוב את הספר

זו הסיבה מספר אחת בגינה אנשים פונים אלי כדי לכתוב את ספרם, במיוחד לאחר שניסו לכתוב בעצמם במשך כמה חודשים ומצאו את עצמם מול שוקת שבורה.

שיעור שכל הכותבים החדשים לומדים במהירות הוא שכתיבה אורכת זמן ודורשת סבלנות רבה. ספר איכותי בן 80,000 מילים יכול ללעוס בקלות 200 שעות 'הריון כתיבה' לפני לידתו.

אפילו אני מתקשה לכתוב לעצמי עבור עצמי. בדרך כלל אני כל כך עסוק בעבודת היום-יום שלי (על פי רוב כתיבה למען אחרים) עד שלנסות למצוא זמן לכתוב ספרים ופוסטים בבלוגים של עצמי הופכת למשימה לא קלה, שעל פי רוב נדחקת אל שולי היום והשבוע.

לכן, אם חסר לך זמן לכתיבת הספר שתמיד רצית לכתוב, שווה לשקול לפנות לסופר צללים.

את לא כותבת טוב…

כמו נגינה בפסנתר, גם כתיבה היא אמנות. היא הולכת לאיבוד בקרב הרבה אנשים בשל היעדר תרגול. מרכיב ההפתעה המרה עבורם הוא מכריע, שכן המדיה החברתית בה כולם כותבים כל הזמן והבלוגים השונים שנפתחים כמטריות בגשם, עוררו את הרושם השקרי שכתיבה היא פעולה קלה.

אולי כדאי שנעמיד דברים על דיוקם – הפרסום הוא קל יחסית. בזה כבר אין ספק. כולם יכולים להתפרסם כיום עם פוסט קצר, תמונה או סרטון בזמן המתאים, אבל להשבחת מיומנות הכתיבה הנרטיבית והפרוזאית, זו שנמשכת לאורך ספר שלם, נדרשות שנים לחידוד. גם אני, שכתבתי למעלה מ-45 ספרים וחוברות עבור לקוחות, מרגיש שבכל ספר נוסף שאני כותב אני רק משתפר, לומד, משתבח. אין סופרת או סופר שלא יודו שהספר הלפני אחרון כתוב פחות טוב מהאחרון, והנוכחי כנראה יסבול מחבלי הבוסר והבורות לעומת זה שיבוא אחריו.

ככל שתרצי שהכתיבה שלך תוליד תגובה רגשית אצל אחרים, כך מיומנות הכתיבה צריכה להיות מכווננת ומהוקצעת יותר. כתיבה שנונה ויצירתית יכולה להפוך אפילו את ספר העסקים בעל הנושא המשעמם ביותר לקריאה מרתקת.

אם את מתקשה עם פרוזה, או כתיבה בכלל, סופר צללים יכול להוות את הפתרון עבור הספר שלך.

את לא אוהבת לכתוב

ישנם אנשים שפשוט לא אוהבים לכתוב. מותר להם. זה חוקי. בשעה שכתיבת פרוזה היא לחם חוקי מאז היה לי גשר על השיניים, יש אנשים שפשוט לא אוהבים לעשות את זה, וזה בסדר גמור, בזכותם אני מתפרנס.

אם את מסוג הנשים שיש להן מה להגיד אבל פשוט לא יכולות להמיר את זה לכתיבה, שכירת סופר צללים עשויה להיות הבחירה הטובה ביותר עבורך.

את סובלת ממכשול למידה או כתיבה

יש אנשים שישמחו לכתוב, הם אפילו ניסו מלא פעמים, אבל קשה להם – יש להם מכשול טכני/פסיכולוגי/קוגניטיבי מסוים, מעין באג בתוכנת הכתיבה במוח, שמונעת מהם לכתוב לאורך זמן באופן שאחרים יוכלו להבין וליהנות מכתיבתם. במקרים כאלה סופר צללים עשוי להיות הפתרון המושלם להוצאת ספרם.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך