עקרונות לכתיבת מכתב מכירה לשיווק ספר

עקרונות לכתיבת מכתב מכירה לשיווק ספר | כותב טוב

בזמן שהעקרונות האלה לא מבטיחים הצלחה, הם בהחלט יכולים להפוך את מכתב המכירה למפתה יותר עבור כל מו"ל פוטנציאלי. אם יש לנו סיפור וספר שאנחנו מאמינים שהעולם צריך לקרוא, השקעת זמן ביצירת מכתב מכירה ושיווק מושלם פירושם שכאשר תינתן לנו ההזדמנות – לא נחמיץ אותה!  

נתחיל בהגדרה קצרה – מכתב מכירה לשיווק ספר הוא מסמך שמגישים למו"לים במטרה לשכנע אותם שהספר שלנו הוא הדבר הבא. זה אמור להיות מסמך/מכתב שמתאר את הספר שלנו, מי אנחנו ומדוע אפשר לסמוך עלינו ועל הספר (כלומר, מדוע הוא ייצר עבורם מכירות). במכתב כזה לא יספיק לכתוב בפשטות את הקונספט מאחורי יצירת הספר, כי אנחנו לא מוכרים רק את הרעיונות שלנו, אלא גם את היכולות שלנו כסופרים, כאנשי מכירות וכיזמים.

בהתבסס על ניסיון של סופרים שכבר עשו את זה, הנה מה שממליצים לכלול ב'מכתב מכירה' שכזה, ומה אפשר לעשות כדי למקסם את הסיכויים להצלחה:

להכין 'נאום מעלית' (או מקבץ משפטי מכירה קצרים)

כדאי לוודא שיש לנו את האפשרות לתאר בקצרה ובאופן מסודר את הספר שלנו, תוך העברת הנושא והסגנון בתמצות, זאת אומרת באמצעות משפט עד שלושה. זה שימושי ביותר הן עבור מכתב המכירה של הספר והן עבור מאמצי השיווק של הספר בכלל. נוסף על הכל, אם שלב כתיבת הספר טרם הסתיים, ולא חסרים סופרים ויזמים שרוקמים במוחם תוכנית למכירת ספריהם לפני שסיימו לכתוב אותם, הכנת משפטי שיווק קצרים שכאלה תספק לנו 'הצהרת משימה' בזמן הכתיבה, מסוג הדברים שעוזרים 'לשמור על המטרה בין הכוונות'.

להיות ספציפיים לגבי הקהל

כדאי להבין שבשיווק לייזר אין דבר כזה "קהל כללי". חשוב להיות ספציפיים ככל הניתן לגבי המאפיינים של הקהל האידיאלי שהספר פונה אליו – גיל? מין? תחומי עניין? היכן הם ממוקמים? השאלות הללו מדייקות גם את המטרות שהספר מנסה להשיג. שאלות שיעזרו להגיע לשם הן: "על אילו שאלות דוחקות הספר שלי עונה עבור אותו קהל יעד?", ו"למה דווקא להם יהיה אכפת מהספר שלי?".

לספק הקשרים ספרותיים ליצירה

ב'מכתב המכירה' כדאי לתת דוגמאות לספרים שיצירת המופת שלהם מהווה השראה לספר שלנו. זה יכול להיות במונחים של נושא הספר – אבל לא רק – גם בסגנון. השוואה שכזו, או השלכה מסוג זה נותנת למו"ל נקודות התייחסות ברורות, וגם תשובה אפשרית לשאלה 'למה כדאי להשקיע בספר?'.

לשים לב גם לספרים שלא אוהבים

הנושא של הספר שלנו הוא כמובן חשוב במכתבי מכירה, אבל בסך השיקולים אסור לזנוח את הפורמט ואת הסגנון של הפרויקט המוצע. ההבדל בין רעיון בינוני לכזה שכובש את העולם בסערה יכול להיות האופן שבו הוא מוגש, הסגנון, הניקיון בעריכה וכו'. לשם כך כדאי לקרוא ספרים אחרים כנקודת התייחסות. אמנם לומדים הרבה מספרים מרתקים, אבל לומדים הרבה יותר דווקא מאלה שלא נהנים מהם, לו רק שמים לב לסיבות בגללן לא אוהבים אותם. באופן אישי מצאתי שהסגנון של ספרי מתחדד לאחר שאיתרתי תכונות מעצבנות בספרים אחרים שכתבתי (פרקים ארוכים מדי, משפטים מסורבלים מדי, טון מתחנף מדי, הסתמכות יתרה על הערות שוליים). את אותו הדבר אפשר לעשות עם ספרים של אחרים כמובן, לא חייבים לשם כך רקורד של 45 ספרי ביוגרפיה ברפרטואר האישי. בדומה לעיצוב, סגנון ספרותי טוב אינו נראה – הוא משתלב בלי משים – אבל סגנון רע בולט עד כדי מסנוור!

נוכחות ברשתות החברתיות

למרות שזה אולי לא לטעמם של כולם, נוכחות במדיה החברתית היא יתרון ונקודת מכירה משמעותית גם מבחינת המו"לים. אולי הבחנת כבר ששיווק רב מתבצע כיום ברשתות החברתיות. הן הפכו מזמן לכלי שרת בידי המשווקים. אם יש לך נוכחות וקהל עוקבים חשוב לציין ולהדגיש את זה במכתב המכירה של הספר.

לא לשכוח לציין כתיבה קודמת

כפי שכבר צוין, מטרת מכתב המכירה לספר היא לשכנע מו"לים שניתן לסמוך על הספר שלך ועליך כי יש ביכולתך לכתוב משהו ששווה לפרסם. הצגת דוגמאות לכתיבה קודמת שלנו, שהיתה מיועדת לקהל רחב, תיתן למו"לים מושג מה הספר עשוי להפיק עבורם, ותסייע לטשטש אי-ודאויות. בנוסף, תרגול הכתיבה שלנו לקהל גדול משפרת את האומנות שלנו, ומאפשרת לחדד את קולנו כסופרים, אז בוודאי שחובה לציין גם את זה במכתב.

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'