עריכת ספר היא כמו להביט על עצמך עירומה מול המראה

עריכת ספר היא כמו להביט על עצמך עירומה מול המראה

מדהים! סיימת לכתוב ספר! אפילו הצלחת לדכא את הדחף לערוך אותו תוך כדי. התעלמת מקול המבקר הקטן שבתוכך, שאומר לך שוב ושוב שאולי את לא מספיק טובה, סודק את ביטחונך ומעיר בך את השאלה 'מה עבר עלי כשחשבתי שאני יכולה להיות סופרת?!'

השקעה

השקעת את כל כולך בדפים הכתובים האלה, הכנסת לשם כמה מהאמיתות הגדולות ביותר של חייך, את הזיכרונות הקשים והיקרים ביותר שלך. הכתיבה הלהיבה אותך. צפית בדף מתמלא, בספירת המילים העולה וגודשת את הקובץ, נדהמת מאיך שאת יכולה יכול לעבוד בטירוף וברגש ובמהירות ונפעמת מהדרך בה המילים נשפכו מאצבעותיך. גם כשהיית איטית הרגשת שאת מתקדמת לעבר המטרה. באמת הישג מרשים.

ללא ספק זה היה מהלך אמיץ. הקדשת מספיק מזמנך כדי ליצור את הדבר הזה שמונח תחת ידיך. ספר הוא עניין גדול. אולי הגיע הזמן לאחסן אותו במעמקי ההארד דיסק לזמן מה? אולי תראי אותו רק לאנשים שאת סומכת עליהם?

הספר הכי טוב

להוציא את המילים מתוכך ולשדרג את עצמך ל'כותבת' היה מעשה מהפכני, מרשים ולפעמים אפילו מרפא. לעתים נדמה שעצם היצירה זה מספיק, אבל לאחרונה הבנת שהיצור הזה, שבראת במאמץ לא מבוטל תחת ידיך, מבקש עוד מתשומת ליבך. הוא רוצה להיראות, להיקרא, לנשום. נדמה לך שאפילו העולם רוצה את זה.

ברור לך שזה צריך להיות הספר הכי טוב שאפשר, וכדי שיגיע לרמות המתבקשות הוא דורש עריכה.

האמת על עריכה

אבל את מגלה שהעריכה יכולה להיות קשה יותר מהכתיבה עצמה. אבל לא-לא! אל תספרי את זה לאף אחת לפני שכתבה מילה בספרה. אל תוציאי לה את האוויר מהגלגלים לפני ההמראה. אל תספרי לה שכתיבה היא החלק הקל…

לא נורא, החדשות הטובות הן שאפשר לעבור את השלב הזה ולצאת ממנו בחיים. אני כותב את זה כי אני צריך את זה וגם את צריכה כמה מילות עידוד. כל מי שעברו בביצה הטובענית של פרויקט עריכה גדול צריכים את זה. זה גם בשבילכם.

אם תקלידי בגוגל 'editing a book' או 'עריכת ספר' תוכלי למצוא מאמר אחר מאמר על מוטיבציה לכתיבה. יש המון פוסטים על דרכים להוציא ממך את המילים, תיאורים ומנות השראה לאיך את יכולה לדאוג לעריכה מאוחר יותר, כי קודם תכתבי, מאמרים שלמים על היתרונות של כתיבה לשם כתיבה, אפילו פה בבלוג הזה, גם כאן ב'בלוג טוב' יש הרבה מאמרי מוטיבציה לכתיבת ספרים, שמעודדים קודם לכתוב ורק בסוף לערוך.  

לשנס מותניים

אבל הסוף הזה הגיע. מה עכשיו? מה קורה אחרי שכבר הוצאת את כל המילים שנחבאו בתוכך? מה עם שאר האנשים שנמצאים בעיצומו של שלב העריכה? מה קורה ברגע בו מגיע הזמן להעיר את העורך הפנימי שהשכבת לישון לאורך הדרך?

להסתכל על הספר שכתבת שוב, לפני עריכה אבל אחרי שכבר קברת אותו במעמקי הזיכרון של המחשב, זה כמו להסתכל על עצמך בעירום מלא מול המראה, אחרי לילה של שתיית אלכוהול אינטנסיבית כשהשמש זורחת דרך החלון ממש על הגוף הלא  מושלם שלך ועל פני ההנגאובר שפרושים לך מסביב לעיניים הנפוחות.

מניה דפרסיה

עריכה יכולה להיות הדפרסיה שאחרי המאניה. זה להבין שאולי את לא כזו מעניינת, מוכשרת או ייחודית כמו שחשבת שאת, ואם את רוצה שמשהו יצא מהמאמצים האדירים שהשקעת בכתיבה, כעת תצטרכי להשקיע עוד יותר מהעבודה עד כה כדי לשפר את הכל.

העריכה היא תהליך איטי, בודד, מעגלי, אינסופי.

אבל זה תהליך הכרחי, שמגיע לכל ספר לעבור כדי להגיע לאיכויות שמצפים ממנו.

יש קהילה שלמה של סופרות וסופרים שהייתה שם, באותם רגעים אומללים בדיוק, והם יודעים עד כמה זה קשה. על כל אדם שחושב שעריכה פירושה רק לסרוק את כתב היד לצורך הגהות יש אלף אחרים שבילו חמישה ימים בבהייה מייאשת באותה פיסקה, עיבדו אותה מחדש ואז עוד פעם ועוד פעם עד שהיתה מושלמת.

ירידה לצורך עליה

אנשים אולי לא יראו אותך עכשיו, כשאת לא בדיוק בשיאך, עורכת, מפקפקת בכל מילה שכתבת ומנתחת כיצד היא קשורה לשכנותיה, אבל הם יראו אותך כשתסיימי. הספר שלך ידבר אליהם באופן עמוק יותר, יזרום אל ליבם ויחליק בגרונם באופן חלק יותר הודות לעבודה הרבה שאת משקיעה בשלב החשוב ביותר בכתיבה. כל מאה שניות שתשקיעי בשיפור ספרך באמצעות עריכה יסודית וכנה תשפר אותו פי אלף.

כל ספר נהדר עבר את התהליך הזה, ולא בכדי.

כל עוד לא תהיי מרוצה מבינוניות ולא תשלימי איתה גדל הסיכוי שתצאי עם יצירת מופת תחת ידך.

יתכן שתצטרכי לישון על זה לילה. כנראה שהרבה יותר. יתכן שתצטרכי להסתתר, להיעלם בארון או במשרד שלך, ליצור בועה סביב עצמך ולהקים גדר היקפית לספרך עד שיסתיים התהליך. הרי את עומדת להיות אינטימית עם עצמך ועם העבודה שלך, את עומדת לחתוך בבשר החי, לדפוק מסמרים ולעקור אחרים, את רגע לפני שיוף, קילוף ותיפוף אצבעותיך על המקלדת ומסביבה, ולמהר במצב כזה לא יועיל.

הזמן הוא עורך טוב

קחי את הזמן, צאי לציד הטעויות וקראי את מה שכתבת מקרוב. במקביל קראי ספרים נהדרים ורשמי לפניך הערות. אל תחששי להיות קשה עם עצמך. שלב העריכה דורש את זה מאנשים. תני לכל משוב שקיבלת את המשקל הראוי לו. קחי את ההערות האלה והפכי אותן לשימושיות.

עריכה זה לא 'לעבור משהו ולגמור עם זה', עריכה זה לעבוד, לעבוד ולעבד את החומר עד שהוא יושב לך נכון.

וזה בדיוק מה שתעשי… כי התחייבת לזה. התחייבת לשפר את הספר הזה והבטחת את זה לעצמך.

הספר שלך יהיה הכי טוב שהוא יכול להיות, ותמיד תדעי שזה בגלל העבודה החשובה כל מילה, כפתור ותפר, שאת משקיעה עכשיו לטובת איכות הספר.

 

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך