עשרה טיפים לכתיבת מאמר דעה טוב

אמירה קרואטית ישנה קובעת ש​​ללא סבל אין למידה. הנקודה היא שאנחנו לומדים דרך אתגרים שמאמצים את הנפש ואת המוח ולא בהכרח כשהכול טוב ונוח. מה שאנחנו כבר יודעים לעשות טוב לא ילמד אותנו דבר. עבור הרבה אנשים עצם פעולת הכתיבה, ובפרט כתיבת מאמר דעה כלשהו, הוא תרגיל מהול בסבל. רק שזה לא חייב להיות ככה.

בפוסט הזה נחקור את העכבר שהפך להר – כתיבת מאמר דעה, או בכלל הבעת דעה בכתב, שהפכה לצורת חיבור נדירה יחסית, שלעתים קרובות מערימה על אנשים בעיות במאבקיהם לאזן בין הכתיבה המסורתית ונטולת המטרות ובין הצורך לנסח דעה באופן ברור וחד. זו הסיבה שהכנתי עבורך עשרה טיפים שיעזרו לך לכתוב מאמר דעה טוב יותר ובקלות רבה יותר.

עצם העובדה שהפוסט הזה כתוב בחלקו/רובו בלשון נקבה נובעת מדעתי ש…די, מספיק עם האפליה הזו בשפה העברית. יש גם נשים בקהל והן צריכות לקבל ביטוי. עם זאת חשוב להבין שהפוסט פונה גם לגברים שלא סורסו… שיהיה בכיף 🙂

1. לפני הכל דעי מהו מאמר דעה: מאמר דעות קובע דעה, אבל זה לא עוד מקבץ מילים שבו את מביעה את מה שאת חושבת – כאלה יש למכביר – מאמר דעה אמיתי מחייב אותך להציג עובדות וראיות שתומכות בנקודת המבט שלך. במאמר דעה את מסבירה מדוע נקודת המבט שלך צודקת, ובמקביל מגנה עליה כמו כל מסקנה שנדרשת להיות ברורה בעבודות מחקר.

2. פתחי את השקפתך בנושא לפני הכתיבה: מכיוון שמאמר דעה דורש ממך דעה, חשוב לפתח את הדעה הזו לפני שתתחילי לכתוב. מדוע את מאמינה בנקודת המבט הזו שלך? כתבי זאת. וודאי שאת יכולה להסביר למה את צודקת ויכולה לנסח את נקודת המבט שלך באופן ברור ויעיל. מובן מאליו? תתפלאי כמה אנשים רוצים לבטא את דעותיהם לפני שגובשו…

3. ערכי את המחקר שלך מראש: גם זו אולי נראית כמו נקודה מובנת מאליה, אבל כדאי להדגיש שחשוב לחקור את הנושא שלך לפני שאת כותבת אודותיו. את עשויה לגלות שקריאת דעותיהם של אחרים והבהרתם תשנה, תטהר או תעצב את נקודת המבט שלך. הדבר הגרוע ביותר שאת יכולה לעשות הוא לכתוב את המאמר כולו רק כדי לגלות בסופו שיש עובדות שפחות הכרת ושמשנות לחלוטין את דעתך.

4. אל תשמרי את דעתך לסוף המאמר: הקוראים לא מתכוונים לחכות לסוף מאמר הדעה שלך, ההוא בן חמש הפסקאות או חמשת העמודים כדי לגלות מה את חושבת. עליך להיות בטוחה שדעתך נאמרת בבירור כבר בתחילת המאמר – נקרא לזה 'הציגי את דעתך כבר בשלב הצגת התזה', כך שהקוראים יבינו את נקודת המבט שלך כבר בהתחלה. זה גם יעזור להבטיח שכל חלק מאוחר יותר במאמר יפעל לתמיכה בדעתך.

5. פתחי את המאמר באופן שתופס את תשומת הלב: המאמר שלך אמור למשוך את תשומת ליבם של הקוראים כבר מהשורה הראשונה. הקפידי להתחיל חזק, עם עובדה או נתון דרמטי, או אנקדוטה ייחודית, כדי למשוך את הקוראים ולעניין אותם ללמוד עוד. אחרי הכל, אם הקוראים אינם מעוניינים או מתעניינים כבר בהתחלה הם לא יקשיבו לשאר דעותיך.

6. לעולם אל תתני כותרת שאלה למאמר הדעה שלך: אישה חכמה פעם אמרה שאם תתני כותרת שאלה למאמר הדעות שלך הקוראים תמיד ישיבו "לא". ליתר דיוק, הקוראים יענו בעצמם על השאלה בכותרת על פי החוויה האישית שלהם, וזה יגרום להם להיות פחות פתוחים לפרספקטיבה ולנקודת המבט שלך.

7. התחילי קודם עם הטיעון הכי החזק שלך: מאמר הדעות שלך צריך להתחיל מהסיבה החזקה והמשכנעת ביותר ורק אז לנסח את הנקודות הפחות חשובות. הקוראים רוצים לדעת מייד מה הטיעון הטוב ביותר מכיוון שאם הם לא מאמינים בו, השאר לא ישכנע אותם. אף אחד לא אוהב לחכות לדברים הטובים.

8. נסי להשתמש בקול/ניסוח פעיל: כתיבה משכנעת גורמת לרוב לכותבים לבטא את עצמם באופן פסיבי, כמו בעוד עבודת מחקר. עבור עבודה כזו זו לא בעיה כה גדולה כמו שהיא בעיה גדולה למאמר דעה. זו דעתך, אז קחי בעלות עליה עם קול פעיל, תקיף ומשכנע.

9. אל תפחדי מהבעת רגש: עבודת מחקר מתמקדת כולה בעובדות, בראיות ובנימוקים, אבל במאמר דעה? יש הרבה יותר מקום לרגש. ומאחר שבמאמרי דעה אנחנו עוסקים פה – הגבירי את פעימות הלב של הקוראים, ולו במעט, כדי להראות מדוע נקודת המבט שלך נכונה מבחינה רגשית, ולא רק נכונה מבחינה הגיונית.

10. עזרה מקצועית: כאשר כל השאר נכשל, את תמיד יכולה להעסיק מקצוענים כדי לכתוב את דעתך. אם היא באמת חשובה לך ואת לא מצליחה להביע את עצמך כמו שרצית, לא בושה להיעזר במומחים לדבר. בשירותי כתיבה מקוונים יש בעלי מקצוע מיומנים שיכולים לעזור לך בכל דעה שאת צריכה להביע. אל תהססי לפנות לכותבים מקצועיים לקבלת חוות דעת של מומחים לדרך הטובה ביותר לגשת לנושא שלך, לפתח דעה חזקה עליו ולתמוך בדעה זו באופן מנומק והגיוני.

                                                                             ***

על ידי שימוש בטיפים הללו לכתיבת דעות, תוכלי להעמיד את עצמך במצב הטוב יותר להפיק מאמר דעה רב עוצמה שיהפוך לנקודת המבט שמייצגת אותך. גם אם שליטה באומנות הבעת הדעה בכתב יכולה להפוך לאתגר לא קטן, עם הגישה הנכונה ועם קצת עזרה גם את תעבירי מאמרי דעה יוצאי דופן בכל פעם שיתעורר הצורך.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך