פרסום אינפורמטיבי או שכנועי? זה ההבדל | כותב טוב

פרסום אינפורמטיבי או שכנועי? זה ההבדל

מהן אותן פרסומות ששוכרות חדר בזיכרון שלנו בלי לשלם שכירות? האם הן פרסומות שנועדו להעביר מידע בלבד? הרי יש מודעות פרסום שלא משכנעות פר-סה כמו שהן בעלות השפעות אחרות. העניין הוא שמשווקות ומשווקים יודעים שאם הם רוצים לשכנע קהל, עליהם לעורר בו תגובה רגשית. אבל איך עושים את זה?

לפני שנלעס פה את הדרך לחידוד אסטרטגיית הפרסום השכנועית, חשוב שנבין בכלל מהי.

מהו פרסום שכנועי?

פרסום שכנועי ממנף את הרצונות ואת האינטרסים של הצרכנים כדי לשכנע אותם לרכוש מוצר או שירות מסוימים. לרוב צורת הפרסום הזו מתמקדת ביתרונות שהמוצר או השירות יכולים להציע למשתמשי הקצה.

כדי להבין את זה יותר לעומק נבחן כמה מטכניקות הפרסום המשכנעות והמרכזיות בהן משתמשים בפרסומות שנחשבות מוצלחות. בנוסף, קצת יותר למטה ניתן למצוא דוגמאות לפרסומות אינפורמטיביות, שבאופן מפתיע זכירות ומשפיעות לא פחות מהדוגמאות לפרסום שכנועי.

אל הדוגמאות מטה אפשר לפנות בכל פעם שזקוקים למנת השראה.

טכניקות פרסום שכנועי

המקל והגזר

לבני אדם יש נטייה לדהור אל עבר הנאותיהם כשם שסוסים דוהרים אל עבר גזרים ותפוחים, ובמקביל בני האדם מתרחקים מכאבים ואיומים כמו שחמורים בורחים מהצלפת המקל של בעליהם.

דוגמה לפרסום בשיטת הגזר: "15 דקות מזמנך יכולות לחסוך 15% בביטוח הרכב".

דוגמה לפרסום בשיטת המקל: "ביטוח מומלץ למי שלא רוצים לזרוק את כספם לריק"

עקרון המחסור

אנשים מעדיפים חוויות, מוצרים ושירותים נדירים.

דוגמאות: "כרטיסים אחרונים – רכשו עכשיו", "מבצע מובל בזמן", "2 חדרים אחרונים נותרו".

מסר אחד בפרסומת אחת

כדי לחבר אנשים באופן מידי וכדי לשכנע אותם לקרוא או לצפות בשאר הפרסומת, מקובל להקפיד על מסר אחד ויחיד. אחרת? סיכוי גבוה שהפרעת הקשב של קהל היעד תמנע ממנו להתרכז בפרסום שלך.

מסר שפונה לקוראים בגוף שני

מכיוון שללקוחות הפוטנציאליים שלך אכפת בעיקר מהאופן שבו תוכלי לעזור להם, כינויים כמו "שלך" ו"עבורך" ממוקדים ברמה האישית ועוזרים להם להיכנס לנרטיב של 'פרסומת אישית'.

לתת לצרכנים תחושת שליטה

אנשים צריכים להרגיש שיש להם שליטה על חייהם. כדי שירגישו שליטה גם בחשיפה לפרסומת יש לתת אפשרויות בחירה. מושגים כמו "הבחירה בידך", "איך תרצי לשפר את חייך?" יוצרים את האשליה החשובה הזו.

'הנעה לערך' עדיפה על 'הנעה לפעולה'

קריאה/הנעה לפעולה היא עיקרון חשוב בכתיבה שיווקית, אבל היכן שאפשר עדיף לצקת ערך בפעולה, לכן כדאי להחליף את "לחץ פה" ב"קבל טיפים שיהפכו אותך לבלוגר" בכפתור שבמרכז המסך, ובמקום "קנו עכשיו" בתחתית דף הנחיתה עדיף "שפרו את חייכם עכשיו".

דוגמאות לפרסום שכנועי

מוכנה לראות כמה דוגמאות לפרסום משכנע בפעולה? הנה זה קורה.

פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

ניקול? סופגת הכל

  1. 'ניקול': בעולם הפרסום 'להראות' תמיד עדיף על 'לספר'. להראות לקהל את היתרונות של המוצר שלך היא אחת הדרכים הכי טובות למשוך תשומת לב חיובית ולקבל תגובה רגשית מועילה. ברור שמגבות הנייר של ניקול לא יכולות להפוך ענבים לצימוקים, על ספיגת כל המים שבהם, אבל המודעה החכמה הזו סוחטת את גבולות ההיגיון כמו את כוחות הספיגה של המוצר שלה באופן כל כך ברור וחכם, עד ש'ניקול' לא היו צריכים להוסיף לפרסומת אפילו שורת קופי/טקסט אחת כדי לשפר אותה.
פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

נהיה פה חם עם היינץ

  1. היינץ: היינץ השתמשה באופן מבריק בקונוטציה של טמפרטורה גבוהה כדי להדגיש את החריפות של הקטשופ שלהם (Hot באנגלית משמעו גם חריף וגם חם), והשיטה היצירתית לתקשר את ערך המוצר בכפל משמעות עוזרת להיינץ לסחוט את הקטשופ ואת תשומת הלב של הצרכנים באופן מידי, למוצר שזוכה לחיוך והבנה.
פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

מונדו פסטה – שואבים בששון

  1. מונדו פסטה: לשימוש הערמומי הזה בשיווק גרילה אחראית יצרנית הפסטה 'מונדו פסטה'. הבחור בתמונה, ששואב בעונג את אטריית החבל של עוגן האוניה, ממש לא יכול להרפות ממנה… כי זה החבל שקשור לעוגן האוניה. על ידי עיצוב מודעה ויזואלית באופן חכם, הם יצרו מודעה לא צפויה, ויכלו לצמצם את המילוליות שלה עד כמעט לאפס. והנה ציור חד ממדי, לכאורה, שתופס את עיני הצרכנים ולא מרפה מהם עד שהאוניה מפליגה או שהצרכנים מפתחים רעב לאטריות.
פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

ביק – מודעה מגולחת למשעי

  1. ביק: דוגמה נוספת לשיווק גרילה נוצרה על ידי Bic, שמנצלת פיסת דשא לא גזומה כדי להדגיש את העוצמה של סכיני הגילוח שלה. המודעה הזו היא דרך לא שגרתית, פשוטה ויצירתית במיוחד, למשוך את תשומת הלב של הצרכנים ולהדגיש את יכולות הגילוח של הסכינים שלהם, בלי להוסיף ולו מילה מיותרת. זאת אומרת הם יכלו לכתוב "סכיני הגילוח שלנו הם הטובים בעולם" ולהראות את המוצר, אבל הם העדיפו לגזום את הדשא ולהעלות חיוך קטן על פניהם הלא מגולחות של הצרכנים.
פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

סימנס כל כך שקטים עד שאפשר להירדם איתם

  1. סימנס: המודעה המהוקצעת של סימנס מציגה את היתרונות של מוצריה על ידי הצבת מכונות כביסה ומייבשים מתוצרת 'סימנס' בספרייה, כדי להראות שהמכשירים שלהם כל כך שקטים, עד שאפילו ספרנים יוכלו לעשות כביסה בספריה בלי להפר את הדממה הנדרשת במקום.

פרסום אינפורמטיבי

פרסום אינפורמטיבי הוא סוג של פרסום שכנועי שמתמקד יותר בעובדות מאשר בשכנוע טהור. המטרה העיקרית של פרסום אינפורמטיבי היא לחנך את הקהל לכך שהוא צריך את המוצר, או יכול ליהנות ממנו, במקום לפנות לרצונות ולמאוויים שלו, להשגת אותה מטרה.

זה פרסום שמדגיש כיצד התכונות והיתרונות של המוצר פותרים את בעיות הלקוחות, ולשם כך אף יכולים להשוות את המוצר למוצרים של מתחרים. למרות שפרסום מסוג זה מסתמך על עובדות ונתונים כדי לעורר את הפעולה הרצויה, המסר העיקרי של המודעה בדרך כלל מופיע באופן משכנע.

כדי להבין טוב יותר את ההבדל בין פרסום אינפורמטיבי לפרסום שכנועי, נעיין בדוגמאות האלה

פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

מילר לייט לא פחות מהלייט של המתחרה

  1. מילר לייט: לאחר שמותג הבירה 'באד לייט' חבט במוצר המתחרה של 'מילר לייט', וטען שהם משתמשים בסירופ-תירס בהכנת הבירה, ולכן הם לא כל כך לייט, 'מילר לייט' החליטו להעיף כמה אגרופים פרסומיים בחזרה, וחשפו בטוויטר כי לבירה שלהם יש פחות קלוריות ופחמימות מאשר ל'באד לייט', מה שעזר לשכנע אנשים שלשתות 'באד לייט' ו'מילר לייט' זה די אותו דבר בכל הנוגע ל'לייט' של הדברים…
פרסום אינפורמטיבי או שכנועי - כל ההבדל | כותב טוב

גזר עדיף על מראה עיניים? כנראה שלא

  1. מרכז עיניים סיסקיו: אגדה עממית עתיקה גרסה שאכילת גזר יכולה לשפר את הראייה, אבל מאז שהמידע הזה הופץ ברחבי תבל המדע התעורר והפריך את המיתוס. לכן המודעה הזו, של מרכז עיניים ושיפור ראיה בשם Siskiyou, היא פרסומת אינפורמטיבית כל כך יעילה ויצירתית.

בשעה שהפרסום מגחך על האגדה ומנפץ אותה, הוא עדיין מסתמך על עובדות ומזכיר לכולם שאי אפשר לסמוך על גזר לשיפור הראיה. לעומת זאת היכולת של מרכז העיניים המפורסם לספק טיפול איכותי לעיניים חצי כבויות יכול לשכנע גם אנשים שלא רואים ממטר לעשות איתם עסקים.

פרסום שכנועי מול פרסום אינפורמטיבי: מה עדיף?

פרסום שכנועי ופרסום אינפורמטיבי מתמקדים בהיבטים שונים של שכנוע, אבל הם עדיין שואפים להשיג את אותה מטרה: להניע את הקהל לבצע פעולה רצויה בנוגע למוצר/שירות המפורסם. בין אם את נוקטת באסטרטגיית פרסום כזו או אחרת, זכרי שאם תצליחי לעורר תגובה רגשית המודעה שלך תניב פירות.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך