ציטוטים מתוך הספר שלימד יותר ממיליון אנשים לכתוב טוב

ככותב מקצועי אני נמצא באופן מתמיד בחיפוש אחר עוד ועוד ספרים שיכולים לעזור לי להיות קופירייטר וסופר צללים טוב יותר. כך קרה גם לאחרונה, כשנתקלתי בספרו של וויליאם זינסר "על כתיבה טובה: המדריך הקלאסי לכתיבת סיפורת" ומיד רצתי לספר לחבר'ה.
רבים מבין קוראיו מספרים שספר זה שינה עבורם את הדרך בה כתבו. עם ה'עדשות' החדשות שהספר שתל במוחם, הם היו מסוגלים, יותר מתמיד, לראות בבהירות מה לא בסדר בכתיבה או בעריכת החומרים שלהם ובעיקר איך הם יכולים להשתפר. אין בכך פלא, טון הדיבור של זינסר בשילוב אלמנטים אציליים של עיתונאי ניו יורקי אמיתי, עצותיו הקשוחות, העברת החומר באופן מעניין אך ענייני והאכפתיות שניכרת בכתיבתו, הם בדיוק מה שצריך כל מי שעומד בפני כתיבת החומרים השיווקיים שלו בפרט, או בפני כתיבה בכלל.
זינסר פרסם את המהדורה הראשונה של "על כתיבה טובה" בשנת 1976, בזמן שהוא לימד כתיבה באוניברסיטת ייל. שער הספר, שיצא בארצות הברית בשנת 2006 לרגל שלושים שנה להולדתו של הספר, זועק "יותר ממיליון עותקים נמכרו". זאת אומרת שזינסר לימד יותר ממיליון אנשים איך להיות כותבים טובים יותר.
ישנן כמה סיבות לכך שוויליאם זינסר הוא אחד ממאמני הכתיבה הטובים ביותר בכל הזמנים, אבל העיקריות שבהן, על פי מה שמספרים קוראיו, קשורות לכך שהוא מלמד איך לכתוב טוב יותר באמצעות טכניקות פשוטות, שהוא אומן מהמדרגה הראשונה שמחויב עמוקות למכניקה של כתיבה טובה, ושהוא קפדן בכתיבתו ובהסבריו כמו שכל מורה לכתיבה צריך להיות.
גם כיום כשוויליאם זינסר הגיע לגבורות, הוא לא נגמר. האיש פשוט מעורר השראה, שכן זינסר בן התשעים ושתיים (שיהיה בריא), ממשיך להרצות בפני סטודנטים איך לכתוב טוב בזמן שהוא סובל מבעיות ראייה כתוצאה מהתפרצות של מחלת הגלאוקומה.
חיפשתי אבל לא מצאתי את ספרו בגרסה עברית, רק באנגלית. עם זאת, אני מניח שנכנסת לפוסט הזה כי רצית לקבל על קצה המזלג כמה מהטיפים החכמים שלו לכתיבה טובה יותר. בדיוק זו הסיבה שאספתי עבורך כמה מהטובים שבדבריו, שעשויים לעזור לך בכתיבת הטקסטים שלך. חלקם ציטוטים, חלקם פרשנויות של ציטוטים, אבל כולם יעזרו לכך להבין כתיבה טובה באופן טוב יותר.

1) הסוד של כתיבה טובה הוא לפשט כל משפט, למחוק כל מילה שלא משרתת כלום, לקצר כל מילה ארוכה שיכולה להיות קצרה, להעלים כל תואר שנושא את אותה משמעות שמופיעה כבר בפועל, להעיף את כל מה שמשאיר את הקורא בבלבול – כל אלה מחלישים את כוחו של המשפט והסיפור.
2) אפילו לסופרים הגדולים ביותר לא הולך בפעם הראשונה ומעט מאוד משפטים יוצאים להם מוצלחים בפעם הראשונה, או אפילו בפעם השלישית. זכרו את האמת הזו במיוחד אם נתקלתם ברגעים של ייאוש במהלך הכתיבה.
3) כשאתם מוכנים לעצור את הכתיבה – עצרו אותה! אם הצגתם את כל הנקודות החשובות והעברתם את הפואנטה, חפשו את ה'יציאה הקרובה ביותר'.
4) אתם חייבים להרים את פעולת הכתיבה שלכם לרמה של בידור. בדרך כלל משמעות הדבר היא לתת לקוראים שלכם הפתעה נעימה.
5) הכניסו את האישיות שלכם לכתיבה. כשאנחנו אומרים שאנחנו אוהבים סגנון של כותב מסוים, זה אומר שאנחנו אוהבים את האישיות שלו.
6) כתיבה היא פעולה אינטימית, לכן כותבים נמצאים במצבם הטבעי ביותר כשהם כותבים בגוף ראשון.
7) כתיבה נלמדת דרך חיקוי. אם מישהו היה שואל אותי איך למדתי לכתוב, הייתי אומר שלמדתי על ידי קריאת הגברים והנשים שכתבו בדרך שאני רציתי לכתוב ואז ניסיתי להבין איך הם עשו את זה.
8) בזמן שאתם בוחרים את המילים וקושרים ביניהן לידי משפטים, צריך לזכור לבדוק כל הזמן איך הן נשמעות. זה אולי ישמע כאבסורד, אבל הקוראים קוראים עם העיניים אבל למעשה שומעים את מה שהם קוראים הרבה יותר ממה שנדמה לכם.
9) הסחורה החמה ביותר שלכם ככותבים היא אתם. אל תשתנו כדי להתאים את עצמכם לנושא עליו אתם כותבים. פתחו 'קול' אחד שהקוראים שלכם יזהו כשהם שומעים אותו בטקסט.
10) כל פיסת טקסט צריכה להשאיר את הקורא עם מחשבה ייחודית אחת שלא היתה לו לפני כן. לא שתי מחשבות, לא חמש – רק אחת.
11) המשפט החשוב ביותר בכל מאמר הוא המשפט הראשון. אם הוא לא מפתה את הקורא להמשיך לקריאת המשפט השני, המאמר שלך מת. גם אם הראשון הצליח אבל המשפט השני לא מפתה להמשיך לקרוא את המשפט השלישי, המאמר שלך עדיין מת.
12) כתיבה היא עבודה של הרבה "לבד", כל כך לבד עד שאני מקפיד לשמח את עצמי תוך כדי כתיבה.
13) שכתוב הטקסט שלך הוא תמצית כל כתיבה טובה. שכתוב טוב הוא שם המשחק בו מוכרע אם 'ניצחת' או 'הפסדת'. קרוב למאה אחוז שהכתיבה שיצאה לך בדראפט הראשון לא טובה מספיק.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית