קשר הדוק בין תוכן שיווקי לקול, טון ונימה | כותב טוב

קשר הדוק בין תוכן שיווקי לקול, טון ונימה

בעולם השיווק התוכן הוא המפתח. הכתיבה השיווקית מאפשרת לספר סיפור, מעניקה הזדמנות ליישם אסטרטגיות בעזרת מילות מפתח שימושיות ועוזרת להשיג אמון ונאמנות בקרב לקוחות פוטנציאליים.

כל זה נכון, רק שתוכן בלבד לא מביא הצלחה ובונה קשרי לקוחות ארוכי טווח. זו נימת ה'קול' הניכר בכתיבה שעושה את ההבדל. היא זו שבאמת מהדהדת בראשו של הקהל שלך. למעשה רוב הצרכנים אומרים שהטון, הקול או הנימה של המותג הם שעוזרים להם לבנות קשר רגשי לחברה ולמוצריה.

אפשר לחשוב על זה ככה: התוכן הוא ה"מה". הטון, הקול או הנימה המורגשת בכתיבה הם ה"איך". ה'צלילים' הללו, שהם כמו הממד השלישי של המילים הכתובות, משפיעים על האופן בו המסר מגיע לקוראיך.

טון, קול ונימה בכתיבה שיווקית

בדיבור מילולי שומעים את הטון בו נאמרים הדברים באמצעות גובהו של הקול, הטיית המילים ולפי המידה בה אפילו האותיות היוצאות מפיה של הדוברת הן רכות או תקיפות. בקופירייטינג מתארים רגש באמצעות בחירת המילים, פיסוקן ואפילו סגנון הגופן וגודלו. אלה מרכיבים שמזמינים תגובה כלשהי מהגולשים. הבנת הקהל שלך וכתיבה בגוון הקול שמתאים לו היא בגדר חובה כשכותבים במטרה לקדם ולמכור.

למה הטון, הקול והנימה כל כך חשובים בתוכן מקוון? כי הם עוזרים לעצב את התחושה הכללית של המסר – וזה חשוב במיוחד בכתיבה ברשת.

למה? מה כל כך חשוב בנימת הדברים?

אלה מרכיבים שמשפיעים על העסק שלך בדרכים רבות ומגוונות. גוון הקול של המותג, כשהוא עקבי, מבסס את הנימה בה המותג נתפס בקרב הלקוחות. אם חשבת אי פעם על המותגים המועדפים עליך, הדבר הראשון שעולה בראשך הוא כנראה הלוגו או הסלוגן שלהם, נכון? אבל אם הלוגו או הסלוגן היו מתפוגגים, והיה עליך לשחזר את המסרים של המותג?  כנראה שמותגים מעטים זכורים לך כך, אם בכלל.

לטון, לקול ולנימה של מותגים יש תפקיד מרכזי בזהותם. כשכותבים באותו טון בעקביות, המסרים מתחילים לחלחל ולשקף את תדמית המותג.

כל זה חשוב מכיוון שאנשים רוצים לקנות מותגים אותנטיים. על ידי פיתוח גוון קול ייחודי לעסקיך, את מאפשרת לאנשים לזהות את המותג שלך מתוך קבוצה של מותגים זהים או דומים, את מבדלת אותו, ומגדילה את הסבירות שתצליחי לייצר הכנסות גדולות יותר.

זה שאת חברה מקצועית, עסק מבוסס או כל גוף מלא הוד והדר לא אומר שהתוכן שלך צריך להיות מחניק.  כדאי לשחרר קצת את חגורת הלחץ ולשחרר מעט את גוף הטקסט. כדאי להשתמש בטון, בקול ובנימה שמבדלים את מוצריך כדי ליצור פיסת תוכן ייחודית, שמתאימה להם ושאנשים נהנים לקרוא. טקסטים כאלה יותר כיפיים, בלתי נשכחים ומשאירים רושם מתמשך.

טון עקבי יוצר חיבור רגשי

המטרה העיקרית של הכתיבה השיווקית שלך היא לגרום לאנשים לפעול, נכון? עם הטון הנכון, עם הקול המתאים ועם הנימה הרצויה אפשר לעורר מגוון רגשות בקרב הקוראים. זה חשוב מכיוון שהחלטות רכישה מונעות על ידי רגש. האופן שבו אנשים מרגישים הוא בר השפעה גדולה פי 1.5 על הקניה מאשר האופן שבו אנשים חושבים.

האופן שבו אנשים פועלים מושפע מרגש, מושג מפתח בקופירייטינג. מותג שכותבים עליו בנימה אותנטית יוצר קשר רגשי עם הקהל ונוטה להצליח. קול עקבי מעניק למותגים כאלה יתרון תחרותי. תוכן שנכתב בגוון קול ברור משכנע יותר. הוא שומר על אנשים באתר שלך זמן רב יותר, מפתה אותם ללחוץ על יותר מההנעות לפעולה, ומביא לשיעורי המרה גבוהים יותר.

העברת מסרים עקביים, בלתי נשכחים וייחודיים מבדלת אותך מהמתחרים שלך. לקוחות פוטנציאליים יעדיפו את התקשורת אתך על פני תקשורת בנאלית באתרים אחרים, וימשיכו לחזור לעוד.

יישום העצות לעיל

איך עושים שימוש יעיל בכל המסרים החשובים שהוזכרו עד כה עבור החברה או העסק שלך? להלן 5 דרכים לזהות את גוון הקול של המותג שלך ולהשתמש בו כדי להניע מכירות.

  1. לבחור נימה מתוך ארבעת הממדים הקיימים

ישנם ארבעה ממדים של טון, קול, נימה או איך שלא תרצי לקרוא לזה: הומור, פורמליות, כבוד והתלהבות.

כל 'ממד נימתי' עומד מול הקיצוניות ההפוכה שלו. על פי הרוב נימת ההומור עומדת מול הרצינות התהומית. הנימה המכבדת הופכת את נימת חוסר הכבוד. הנלהבת מול העניינית והנימה הפורמלית עומדת מול האגבית.

הטון שלך יכול לספוג את האנרגיה שלו מאחד הקיצוניים הללו, או שהוא יכול להיות איפשהו באמצע. למעשה אפשר לשלב בין כמה טונים שכאלה על מנת לקבל גוון קול ייחודי יותר. תהיה הנימה שתבחרי אשר תהיה, זו נקודת התחלה נהדרת בדרך להעברת מסרים שמהדהדים בקרב הקהל שלך באופן ייחודי.

את ההצלחה או את הכישלון של הטון שבחרת ניתן לנחש דרך התוצאות, אבל אי אפשר להתכחש לכך שלפחות יצרת טון, קול ונימה ייחודיים לעסקיך.

  1. קווים מנחים וגבולות

המפתח לבחירת טון יעיל עבור המותג שלך הוא עקביות. אחרי שמצאת את הטון שמתאים לך חשוב לשמור עליו על ידי הגדרת כמה קווים מנחים וגבולות לכתיבה השיווקית אודות המותג/עסק/שירות הזה.

לשם כך כדאי לחשוב על הדברים הבאים:

תחביר: הדרך בה מפתחים ובונים את המשפטים.

דקדוק: שימוש נכון (אולי לא נכון בכוונה?) של פעלים, תארים וכו'.

אוצר מילים: באילו מילים תרשי לעצמך להשתמש עבור העסק שלך? באילו לא?

פיסוק: כמה סימני קריאה הם כבר רבים מדי עבור הקול של העסק שלך? אולי הקול שלו דורש שימוש מינימלי בפסיקים, נקודות, סימני קריאה וסימנים בכלל?

שיטה טובה לאיתור הטון מבקשת למצוא שלוש מילים איתן אפשר לתאר את העסק בקלות

לאחר מציאתן נותנים למילים הללו להנחות את סגנון הכתיבה. אם המילים שבחרת הן "ידידותיות", "חיוביות" ו"ספונטניות", הטון שלך צריך להיות אופטימי ומסביר פנים.

קווים מנחים וגבולות כאלה עוזרים להעביר מסרים ייחודיים באופן עקבי.

  1. את ה'סקופ' אפשר לקבל מהלקוחות

המתקשים לזהות בעצמם את קול המותג שלהם, או שמרגישים כי קיים נתק כלשהו בין עסקיהם לקהל שלהם ישמחו לגלות שעדיין לא הכל אבוד. המפתח נמצא אצל לקוחותיהם הקיימים.

אחת השיטות לגלות את הסקופ הזה היא לבצע את הסקר הנדרש בקרבם של הלקוחות, כדי להבין טוב יותר איך הם תופסים את העסק שלך. אפשר לבקש מהם לבחור תואר מתוך רשימת תארים שהכנת מבעוד מועד, שמאפיינים את עסקיך בעיניהם או לתת להם אפשרות לתיאור הדרכים שלדעתם ניתן באמצעותם לשפר את המותג שלך.

כך או אחרת מתקבלות מהם תובנות חשובות שמאפשרות לדעת איך ניתן לשנות את הטון, הקול או הנימה כדי להתחבר אליהם, ואל לקוחות חדשים, ברמה טקסטואלית עמוקה יותר.

  1. בחינת התחרות

הקול העסקי נוגע לכתיבה בסגנון שייחודי למותג. לכן, מן הסתם, זה לא בהכרח רעיון טוב להעתיק את מה שהמתחרים עושים, אבל בהחלט אפשר לקבל מהם מנת השראה וללמוד מהדרך בה הם מטפלים במסרים שלהם.

חיפוש מהיר בגוגל של מילות המפתח הרלוונטיות לעסק שלך יציג את רשימת המתחרים. ביקור באתרי האינטרנט שלהם וקריאת התוכן שלהם יחשוף את המידע הדרוש. זה הזמן לבדוק איך הם מטפלים בדברים כמו: מבנה משפט, אוצר מילים, אם הם עושים שימוש בהוּמוֹר, משתמשים במטפורות, וללמוד מה הם עושים טוב יותר או פחות. סיעור מוחות שכזה יסייע בידך לאתר ולרשום רעיונות שיכולים להיות טובים עבורך.

כעת נותר רק להשתמש במידע הזה כדי לפתח גוון קול שמתאים למותג שלך, וליצור תוכן ייחודי שמהדהד בקרב הקהל שלך.

  1. לכתוב לקהל שלך

אמנם חשוב לכתוב בסגנון הנכון למותג שלך, אבל עליך לזכור את הקהל שעומד מנגד. למי כותבים? למנהלי חברות שמחפשים מידע מקצועי? לחובבי טכנולוגיה שמגיבים היטב לפיצ'רים ייחודיים? כל קהל שכזה הוא בעל אישיות ייחודית, ולכן לכל אחד מהם נדרש טון כתיבה או קול שמדבר אליהם.

כדאי להקשיב איך הם מדברים. לקרוא את הערותיהם ברשתות החברתיות, בתקשורת או במיילים. אחרי שבחנת ומצאת את הדרך שבה הם מתקשרים, יש להשתמש בטכניקות דומות כדי לעצב גוון קול מותגי שניתן להשתמש בו כדי להגיע עמוק יותר אל ליבם.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך