התכונות שעליך לאמץ כדי לשכנע טוב יותר בכתב

התכונות שעליך לאמץ כדי לשכנע טוב יותר בכתב

כל משבר הקוביד 19 המרגיז הזה גרם לתופעה לא מפתיעה אבל מעניינת – מספר החיפושים בגוגל עבר מ -3.5 מיליארד ב-2019 ל-6 מיליארד ב-2020. מן הסתם, עצם העובדה שרוב האנושות ישבה בבית יותר מאשר בחוץ הגבירה את הנטייה של אנשים לפנות לאינטרנט כדי למצוא את מבוקשם ובייחוד גרמה לעסקים להגביר את שיווק מוצריהם ברשת, בתקופה חסרת התקדים הזו.

אם אי פעם העלית בדעתך ללמוד קופירייטינג זו הזדמנות ענקית עבורך להזניק את הקריירה שתמיד חלמת עליה – הרבה עסקים זקוקים לך – ואם סתם רצית ללמוד טכניקות לשיפור הכתיבה השיווקית שלך, זה בדיוק הזמן לאחוז את השור בקרניו.

אילו כישורים צריך כדי להיות כותבת שיווקית מהשורה הראשונה? להיות טובה במכירות היא לא תכונה שתזיק לך אבל יש פער עצום בין היכולת התיאטרלית של אנשי מכירות שפוגשים את לקוחותיהם פנים מול פנים לבין כותבים שאמורים לשכנע מאחורי מקלדת.

אז בואי נבחן חמישה כישורים הכרחיים למעוניינים לשכנע בכתב, שלעתים קרובות מתעלמים מהם.

  1. תקשורת

האמת היא שהדבר בזה שמכונה 'הארד-סל' (Hard sell) או 'מכירה אגרסיבית' ובדרך כלל נעשה ברמה הכי נמוכה, די מכבה אנשים. רובנו מתכווצים כשאנחנו רואים מודעות גסות שמרצדות מול עינינו וכמעט דורשות מאיתנו לעשות כדברן, מתחננות לתשומת ליבנו ובעיקר מנסות לדחוף מוצרים במורד גרוננו. מצד שני אנחנו מקשיבים ברוב תשומת לב כשחבר מספר לנו בהתלהבות על מוצר שהוא אוהב. כשזה נעשה מתוך תשוקה ואהבה לדבר יש משהו בטון של המתלהבים שמושך ומעניין, לפחות לכמה רגעים.

אז את הטיפ שלי לסעיף הזה בוודאי קראת כבר אם עקבת אחרי בחודשים האחרונים, אבל הוא מספיק חשוב כדי לחזור עליו שוב: שוחחי עם הקוראים שלך. אל תעבירי להם הרצאות ארוכות ומייגעות, אל תתנשאי מעליהם, אל תכתבי להם כמו מנהלת גימנסיה לתלמידי בית ספרה. דמייני את עצמך אומרת לחברה שאכפת לך ממנה איך המוצר באמת שינה את חייך ואיך הוא עשוי לשפר גם את שלה. קוראים לזה 'כתיבה שיחתית'.

  1. אמפתיה

היופי בטקסט מכירות-איכותי הוא בכך שלא מדובר ברמאות או בהפיכת מוצרים שחורים ללבנים ושקרים לאמיתות מזויפות. טקסט מכירות איכותי לא מפתם אנשים טובים במוצרים רעים. במקום זאת, טקסט איכותי עוזר. פשוט עוזר. המדובר בשיפור חייהם של אנשים ולכן כתיבה שיווקית טובה אודות מוצר טוב עוסקת בהענקת סיוע…

כדי ליישם את התובנה הזו ולהגיע לכתיבה שכנועית ממקום של עזרה, את ככותבת שיווקית זקוקה לאמפתיה. את זקוקה ליכולת להיכנס לנעליו של הקהל שלך ולראות את העולם דרך עיניו. רק אז תוכלי ליצור טקסט שמדבר אל ליבו.

לכן, הטיפ שלי הפעם הוא כזה: כשאת מתיישבת לכתוב טקסט מכירתי דמייני את עצמך במקום הקהל שלך. מה טורד את מחשבותיו בלילה? מהן המטרות והרצונות הגדולים ביותר של האנשים שמאפיינים את הקהל שלך? ברגע שתרגישי את מה שהקהל שלך מרגיש, תוכל לדבר אליו מתוך אמפתיה ולכן באופן משכנע יותר.

  1. יצירתיות

כתיבה שיווקית טובה לא עוסקת בדחיסת מיילים או דפי נחיתה בז'רגון של מומחים ורשימות אינסופיות של סטטיסטיקות אודות המוצר. לעתים קרובות יותר מדובר בסיפורים שקוראים יכולים למצוא בהם עניין.

כדי להיות כותבת שיווקית מצוינת עליך ללמוד כיצד לקחת רעיון מיובש ומיושן אודות מוצר לא מרגש ולהפוך אותו למשהו מרענן, חדשני ותוסס. כשהקהל שלך מהנהן, צוחק או בוכה איתך, את תצליחי ליצור איתו קשר שיגרום לו לראות שאת בצד שלו. יצירתיות עושה בדיוק את זה.

לכן, הטיפ שאציע לך בסעיף זה גם הוא קשור ליכולת השפעתך על הקהל שלך – תרגלי את כישורי יכולת הסיפור שלך. תארי לעצמך תרחיש על פיו אנשים נאבקים בנקודות הכאב שהמוצר שלך פותר, ורקמי סביב זה סיפור מרתק.

למשל, אם את משווקת ספר שעוסק ב"איך לזכות ביותר חברים ולהשפיע על אנשים", ספרי סיפור על הזמן בו בדקת את המייל שלך לאורך ערב שלם כי חששת להרים את ראשך מהטלפון במסיבה. כתבי על איך התקדמת או מה למדת מאז המקרה העגום הזה, גם אם הוא לא קרה לך באמת. היי יצירתית.

  1. אסטרטגיית תוכן

כאמור לעיל, כתיבה עוצמתית למטרות שכנוע היא כמו לשכנע חברה יקרה לקנות משהו שישפר את חייה. הבעיה: מה אם את לא יודעת מיהי אותה חברה שאת כותבת לה? או איך היא מדברת? איך היא חושבת? איך בכלל את צריכה לפנות אליה? הרי אפילו עם חברות ילדות יש רגעים בהם את עשויה להתלבט איך לגשת אליה, אם לגשת אליה ואז איך לספר לה וכו'…

כשאת לומד אסטרטגיית תוכן, את לומדת לחבר את חלקי הפאזל של שיווק התוכן שלך. את לומדת איך לדבר עם הקהל שלך באמצעות דמויות מייצגות שמכונות 'פרסונות' של קהל, לכוון אליהם טקסטים, איך להיות עקבית בשיחות שלך איתם, ואיך להיות ייחודית ומיוחדת בעולם שבו המון מסרים שיווקיים משוגרים לכל עבר מדי יום.

לכן, הטיפ המתבקש פה הוא ללמוד את יסודות אסטרטגיית התוכן, גם אם אינך מתכננת להיות אסטרטגית תוכן פר-סה, והתכונה שסעיף זה מבקש להעיר בך היא… יסודיות.

  1. סקרנות

ככותבת שמבקשת לשכנע באמצעות מילים את צריכה להיות קצת ארכיאולוגית. לא ממקום של לחפור אלא של הסקרנות לגלות מה נמצא מתחת. כדי לכתוב טקסט אדיר עליך לענות על שאלות כגון: איך עובד המוצר הזה או מדוע הוא טוב יותר מהאחרים? הסקרנות שלך תניע אותך למצוא את התשובות.

אם כן הטיפ המתבקש בסעיף זה חייב להיות קשור בסקרנות. הגבירי את סקרנותך הטבעית על ידי שאלת חמש השאלות (5 המ"מים) שכל עיתונאי לא יכול להרים כתבה בלעדיהן, וכולן צריכות להיות קשורות למוצר או לשירות שאת כותבת אודותיו: מי? (מעורב במקרה) מה? (קרה) מתי? (זה קרה) מקום? (היכן זה קרה) מדוע? (זה קרה).

מוח חקרני שכזה יעזור לך לחשוף רשימה ארוכה של עובדות מעניינות שתוכלי לעשות בהן שימוש בכתיבה שיווקית שבאמת משכנעת באמצעות מילים.  

 

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

 

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך