תשובות לשאלות בוערות על כתיבת ספרים

תשובות לשאלות בוערות על כתיבת ספרים

הדחף לכתוב את המאמר זה, ואחרים שדומים לו, הגיע משיחות ומיילים שאני מקבל מאנשים שמעוניינים לכתוב את ספרם הראשון. כשהם מדברים איתי על הפרויקטים שלהם, ואני שומע את התשוקה והתסכול חבוקים יחדיו, איני יכול שלא להציע להם כמה טיפים ממי שכתב כבר כ-45 ספרים כסופר צללים.

תגובותיהם מלאות ההערכה גורמות לי להתפיח מאמרים כאלה ביותר ויותר תשובות, עצות ומנות השראה לכתיבה. מה שכתוב כאן הם למעשה אותם טיפים שאני מעביר לכל האנשים היקרים הללו בשיחות טלפון, בהתכתבויות שונות או במיילים, כדי לעזור להם לממש את מטרותיהם בכתב.

אני מניח שהם יעזרו גם לך לפחות להתקרב ליעדי הכתיבה שלך, אם לא להשיג אותם לחלוטין.

האם צריך ללמוד לכתוב באוניברסיטה או במכללה?

בכל פעם שמדברים על כתיבת ספר יש כמות נכבדה של אנשים שחושבים שעליהם להירשם לאיזו מכללה מיוחדת, קורס או אוניברסיטה כדי ללמוד כתיבה או ספרות. האמת היא שלא צריך יום לימודים ארוך כדי לכתוב ספר. בכלל לא. אבל כן יהיה עליך לפנות זמן לכתיבה, והלמידה תתרחש בזמן אמת. הסופרים הגדולים ביותר טוענים שהם עדיין לומדים לכתוב. כל עבודה על ספר היא קורס הכשרה עצמית.

זה לא שלימודים לא יעזרו. השתתפות בקורס על כתיבה עוזרת לכתוב טוב יותר, אין ספק בכלל, אבל לא זה מה שיגרום לך לכתוב את הספר שכל כך רצית לכתוב. אנשים הופכים לסופרים כי הם רוצים, לא כי הם למדו. לא משנה אם הם משכילים או לא. כמה מהסופרים הטובים ביותר בכל הזמנים מעולם לא למדו בקולג' או באוניברסיטה או לקחו קורס של איזה גורו כתיבה, אבל הם כתבו רומנים ותסריטים וספרים שחלחלו לנפשותיהם של המונים ברחבי העולם לאורך שנים והפכו לחלק מהמורשת העולמית.

כדאי לזכור שישנם בוגרי אוניברסיטאות ומצטיינים בתוכניות כתיבה שמעולם לא כתבו כלום. מצד שני ישנם בוגרי תיכון (בקושי) שכתבו וכתבו המון.

ניקח לדוגמה את אוגוסט וילסון, המחזאי האמריקאי המצליח

כדי להדגיש את העובדה שלא צריכים ללמוד בקולג' כדי לכתוב מופיע כאן מר אוגוסט וילסון המנוח. וילסון (1945-2005) ידוע כ"משורר במות התיאטרון של אמריקה השחורה". שניים מהמחזות שלו זכו בפרס פוליצר לדרמה ושניים אחרים זכו בפרסי טוני להצגה הטובה ביותר. אחד ממחזותיו הפופולאריים ביותר הוא 'גדרות' (Fences, 1985)  שהפך מאוחר יותר, בשנת 2016, לסרט מרגש בשם זהה בו כיכבו דנזל וושינגטון וויולה דייוויס.

תשובות לשאלות בוערות על כתיבת ספרים | כותב טוב

תשובות לשאלות בוערות על כתיבת ספרים | כותב טוב

וילסון ידע מגיל צעיר שהוא רוצה להיות סופר, למרות שאימו דחקה בו ללמוד משפטים. הוא מעולם לא למד באוניברסיטה או השתתף בקורס כתיבה. ווילסון נהג לכתוב את הערותיו, רעיונותיו והברקותיו על מפיות בבתי קפה או על פנקסים, ובהמשך היום כשחזר הביתה הקליד את הפתקים שלו במכונת הכתיבה שרכש תמורת 10 דולרים.

אבל לוילסון היתה תכונה אחת שחשובה לכל סופר מתחיל או מנוסה. הוא ידע ולא התבייש להשתמש בספרייה שלו כדי ללמוד מספרים ומסופרים אחרים. כך מומלץ לכולם. כך גם אני נוהג עד היום – לא כותב לפני שאני קורא.

אגב, המעוניינים לכתוב תסריטים מוזמנים לצפות בסצנות מתוך הסרט 'גדרות' (אפשר למצוא ביוטיוב). מי שטרם ראו ימצאו בסרט תפאורה פשוטה, 0 אפקטים או חזיונות גרנדיוזיים, ללא סצנות פעולה מורכבות, אבל יגלו שהאינטראקציות הרגשיות בין הדמות הראשית טרוי לאשתו רוז, וביניהם לבנם קורי, הן חזקות מספיק כדי שאפשר לחפש ולמצוא את התסריט המקורי של המחזה בין שורות הסרט, וללמוד את וילסון כסופר וכמחזאי.

הרבה יותר קל לכתוב בימים אלה

אמור להיות קל יותר לכולם לכתוב בימים האלה בהם אנחנו חיים. לא בגלל הקורונה שסוגרת אותנו בבתים יותר מאשר תמיד אלא הודות לידע שנצבר ופורסם אודות כתיבה, לא רק בבלוג הזה, אלא גם ובעיקר ברחבי הרשת.

גם אם אין לך איזו ספרייה שממש קרובה אליך אפשר ללמוד הרבה על ידי כניסה מקוונת למאגרים של יצירות פופולריות. אפשר להשתמש ברשתות החברתיות כדי להמשיך ולשפר את כתיבתך עד שהמשפטים שלך יהיו מושלמים ונוקבים יותר. ובכל זאת, הנה כמה טיפים מסופרים טובים או מאנשי מקצוע בכתיבה. הלינק הזה ייתן לך כמה, וגם זה.

טוב הבנתי… אבל מה כותבים?

יש המון אנשים שמדברים על הרצון לכתוב למרות שאין להם מושג קלוש על מה הם עומדים לכתוב. האם יכתבו ספרי עיון? אולי יכתבו ספרים שמספרים על חייו של אדם אמיתי (ביוגרפיה)? אולי יכתבו על מקום יפה בו ביקרו (ספר טיולים)? אולי בכלל ספר על בישול? או על גינון? האם הם הולכים לכתוב סיפורת? אולי סיפור קצר? רומן? תסריט לסדרה?

עליך להחליט איזה סוג של כתיבה תצא תחת ידיך. אחת הדרכים לקבל החלטה שכזו באופן מושכל היא לסקור את רשימת הספרים שתמיד אהבת לקרוא. האם אהבת לקרוא מותחני פשע? מדע בדיוני? ביוגרפיות?

ואם לא אהבת לקרוא אז הצצה לספריית הסרטים והסדרות שלך בנטפליקס יכולה לעזור להבין מה הוא הז'אנר שבאמת מרתק אותך. אין לך נטפליקס? אז אולי כדאי להתחיל לקרוא?

אם ביוגרפיות או היסטוריה הפכו ברבות השנים לכוס התה שלך כדאי להתחיל בכתיבת ספרי עיון

כמו ספר על אדם מפורסם בקהילה שלך או לכתוב ספר על משהו טרגי שקרה בשכונת מגוריך לפני שנים. יש אפילו כאלה שהופכים את הפוסטים שהעלו לרשתות החברתיות לפרקים מתוך ספר. גם זו אופציה לגיטימית לגמרי.

הרבה מסיפורי הבדיה מבוססים על אירועים אמיתיים. ייתכן שהספר שלך יעסוק ברוצח סדרתי שנלכד לבסוף, לאחר שחמק מהמוחות המתוחכמים ביותר במשטרה במשך עשרות שנים. או אולי על הילד שהלך לאיבוד במדבר אבל הצליח לשרוד במשך שבוע כי זכר את מיומנויות ההישרדות שסבא לימד אותו.

האם אוכל לכתוב כמו צ'רלס דיקנס?

והנה נושא שעולה לעתים קרובות לדיון בין כותבים לבין עצמם: כיצד אוכל לפתח את הסגנון או את הקול שלי בכתיבה? האם עלי לכתוב כמו הארפר לי? דיפאק צ'ופרה? ארנסט המינגווי? צ'רלס דיקנס? לא, לא ולא. ולא כי הם כאלה גאונים אלא כי חשוב שהכתיבה שלך תהיה דומה לך. הקול שלך צריך להדהד מתוך הסיפור. אל לך לנסות להתחפש לאחרים.

האמת היא שאפשר לתת עצה אחת טובה לשאלה כזו: בבקשה לא לדאוג לסגנון שלך בזמן הכתיבה, או במהלכה. יש פשוט להתרכז בסיפור הסיפור שלך באופן הטוב ביותר. הסגנון שלך יגלה את עצמו. גם הקול שלך, בחירת המילים והשקפת החיים, כל אלה ועוד יופיעו אט-אט תוך כדי כתיבתך.

כמו מלחינים שמלחינים צלילים ששמעו אצל אחרים, גם כותבים מעוצבים על ידי ספרים שקראו, על ידי הסביבה, המסורות והתרבות שלהם. אף על פי שהסגנון שלך יכול להיות דומה לזה של אחרים, הוא עדיין יכול וצריך להיות בעל תכונות ייחודיות.

אז העניין הוא פשוט להמשיך לכתוב, בלי לדאוג לסגנון או לקול. כל אלה יופיעו ככל שהכתיבה תמשך.

הדרך הטובה ביותר לכתוב

הדרך הטובה ביותר לכתוב היא לא לדבר על כתיבה, אפילו לא לקרוא על כתיבה, אלא לכתוב, כי אי אפשר לחלום על כתיבה והיא פתאום תתרחש. כתיבה זה קצת כמו כדורגל. הדרך הטובה ביותר ללמוד את המשחק היא לשחק אותו.

והנה טיפ שקשור בזה: אם כתבת חלק מהסיפור שלך על דף, כמו פעם, תהליך הקלדת הטקסט למחשב והדפסתו מאוחר יותר ייתן לך מוטיבציה להמשיך בפרויקט כולו. זה עניין חוויתי. וכן, למדתי את זה מניסיון.

בכל פעם שפותחים את הקובץ כדי להוסיף בו אי אילו פרטים, מתרגשים לראות איך עמוד אחד של הערות שהיה לך פעם הפך ל-20 עמודים. וכשמדפיסים את הכל וקוראים מקבלים מנה נוספת של מוטיבציה. צריך לעשות את זה כדי להבין על מה אני מדבר.

כתיבה היא תהליך שמניע את עצמו לו רק מוכנים להצמיד את הישבן לכיסא וסולחים מראש על הטעויות שעוד יגיעו.

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך