11 טעויות נפוצות בכתיבה שיווקית שכדאי לשים לב אליהן

אחת משיטות השיווק היעילות ביותר חבויה בעולם הקופירייטינג. אבל כל מי שאחז בעט או במקלדת יודע שזה לא פשוט להניח את המילים הנכונות בתחביר הנכון שמעבירים את המסר הנכון ולקוות שכל זה יעורר את הקוראים לקניה. קופירייטינג דורש מאנשי מקצוע מיומנים להשתמש בכתיבתם כדי לפנות אל הרצונות והמאוויים הנסתרים של הקוראים, כדי להעביר אליהם באמנות הצעה שיווקית שנשמעת מפתה.

עם מטרה מורכבת כל כך לא קל להסתדר. משווקים צריכים להיות מודעים כל הזמן לשגיאות קלות שעלולות להפוך את הטקסטים שלהם, עליהם עבדו בעמל רב, מיצירה שיווקית יוצאת דופן לזבל שהקוראים פשוט יעיפו לפח.

מי שעוקב אחרי לאורך תקופה יודע שמאמרים מסוג זה מופיעים לעיתים, ויש בהם משום חזרה על חומרים שנלעסו בזוויות שונות, אבל מדי פעם בפעם אין ברירה אלא לחזור ליסודות ולבחון מזווית קצת שונה את טעויות הקופירייטינג הנפוצות ביותר שעליהן חובה לפקוח עין, לפני שמקווים שהטקסטים יהפכו לאנשי המכירות הטובים ביותר שלכם.

1… כתיבה לכולם: כאשר המטרה היא יצירת טקסט שמשרת תקשורת עסקית, הדבר עשוי להיות מתורגם במוחם של אנשים לכתיבה משעממת שמנסה לפנות להמונים בלי להחמיץ אף אחד, בכך שכביכול אסור לעורר שום תגובה שלילית אצלם. רק שבדרך כלל זה גם אומר שלא מעוררים תגובות חיוביות, ובהחלט מעוררים אדישות, הלא היא האויבת  מספר 1 של כל פרסומת. במילים אחרות – אל תכתבו לכולם – כן כתבו לקהל היעד שלכם ואם לדייק יותר – לדמות מייצגת אחת בתוך הקהל.

2… התמקדות רבה מדי במוצר: המלכודת הגדולה ביותר שמפרסמים יכולים ליפול בה היא להתמקד יותר   מדי ב"דבר" הזה שמוכרים, אתם יודעים – המוצר או השירות – במקום להתמקד בקשר הרגשי של הלקוחות עם המותג או השירות שלכם. לא תמיד, אבל בדרך כלל עדיף להתמקד בתחושות של הלקוחות הפוטנציאליים במגע עם השירות או המוצר במקום בתכונותיו.

3… לא מבינים את הבעיה שפותרים: הטקסטים השיווקיים הממוצעים מניחים כי הקהל יזדהה בשתיקה עם הבעיה שהמוצר או השירות פותרים. זה לא המקרה! הקפידו להיות ברורים בכתיבה וממוקדים בבעיה שאתם פותרים לקהל שלכם.

4… להיות לא אותנטיים: קל מאוד להתמקד בפרטים הלא נכונים, להפריז במילים ולהגיד את אותו דבר שאלף חברות ועסקים אחרים כבר אמרו לפניכם. כל כך קל עד שזה מה שכמעט כולם עושים. אבל אם רגע לפני שמדביקים את החותמת על הטקסט השיווקי חושבים איך הייתם מספרים על המוצר שלכם ללקוח שנמצא לידכם, באופן פרטי ואישי, ומתרגמים את זה למסרים השיווקיים שלכם על הדף, אתם בדרך לחידוד המסר ולכיוונו למקומות הנכונים. אם אחרי זה גם תצליחו לקצץ 50% מהטקסט כדי לחדד את המסר עוד יותר תתחילו להרגיש את ההבדל במכירות.

5… נכשלים בהגדרת המטרה בכתיבה: או שבכלל לא מגיעים לזה… כן? אם אתם כותבים ללא מטרה ספציפית בראש, המאמצים שלכם לא יועילו לאף אחד. סיכוי רב יותר שיהפכו לבזבוז מוחלט של זמן. לכל טקסט שיווקי צריכה להיות מטרה ספציפית. נא לזכור שלפעמים יש עוד מטרות חוץ מ'למכור'. למשל, יש מטרות כמו 'הרשמה לניוזלטר', 'כניסה לדף נחיתה', 'הורדת חוברת' ועוד מטרות שכדאי לכוון אליהן במהלך הכתיבה.

6… שימוש מופרז בתארים בעלי חשיבות עצמית: עדיף להימנע משימוש מופרז במחמאות אישיות לעסק ובחשיבות עצמית פומפוזית במוצר או בשירות. עדיף לתת לקוראים, למעריצים, לעוקבים, למפרגנים, ללקוחות ולשותפים העסקיים לעשות זאת בשבילכם. שילוב יותר מדי סופרלטיבים אישיים על איכות השירות או על עד כמה נשגב המוצר עלולים לקדם דווקא את הסנטימנטים השליליים בקרב הקוראים. עדיף להציע אי אילו הטבות ביושר ובגובה העיניים ולהישאר ממוקדים בהצהרות ערך. כדאי לזכור שרוב האנשים רוצים לדעת דבר אחד – לא כמה אתם נפלאים ולא בכמה פרסים זכיתם, אלא בעיקר מה יוצא להם מזה…

7… שימוש ב'שפה רכה' במקום במספרים: המפתח לקופירייטינג מוצלח הוא שימוש במספרים ובסטטיסטיקות, ככל הניתן, כדי להחזיק את תשומת ליבם של הקוראים. למשל, אם אתם מוכרים מוצר להרזיה הטקסט שלכם לא אמור להודיע ​​לקהל השמנמנים שהמוצר יכול "לעזור לכם לרדת במשקל". במקום זאת ציינו כמה קילוגרמים המוצר יכול לעזור להסיר מגופם לאורך תקופה מסוימת. אל תכתבו שירה על יעילותו של המוצר אם אתם יכולים לפרט את "5 חוקי התזונה לירידה במשקל", למשל.

8… שוכחים לקדם את המכירה: בעיה נפוצה בקרב אנשי מכירות ושיווק היא לשכוח לקדם את המכירה בפועל. בקופירייטינג זה יכול לקרות בקלות כאשר מתמקדים יותר מדי בתועלות שהמוצר או השירות מספק ושוכחים לנסח קריאה יעילה לפעולה. אם לא תצליחו לבקש מהקהל שלכם, באופן ברור, לנקוט בפעולה הרצויה לכם, אין לצפות שהקהל ינקוט בפעולה הרצויה בכוחות עצמו, והקמפיין לא יביא את התוצאות המיוחלות.

9… שימוש בז'רגון מקצועי ובשפה לא נגישה: בלי קשר לעולם המכירות, אולי תסכימו איתי שלאנשים יש נטייה להציג את עצמם כמומחים; מומחים ברכב. מומחים לבישול. מומחים במניות. מעטים מסוגלים להוציא מפיהם את המושג 'לא יודע על זה מספיק'. התופעה הזו צצה לפעמים גם בכתיבה השיווקית. מרוב שהמשווקים רוצים להציג את עצמם כמומחים יש להם נטייה להשתמש בז'רגון מקצועי, ב'מושגים גבוהים' ועל הדרך לוותר על חלק גדול מהקהל שלא מבין בתחום כמותם. במיוחד כאשר פונים לקהלים חדשים חשוב לזכור זאת ולא להניח שהקהל שלכם מומחה בתחום שלכם. על פי רוב הוא לא. הוא פונה אליכם כי הוא לא.

10… יצירת 'רעש' מיותר במסר: טעות נפוצה היא לחשוב שעליכם לכסות את כל הצדדים האפשריים של משוואת הפתרון שמציעים ללקוחות, ואז להציג את כל היתרונות האפשריים של המוצר וגם להדגיש את כל התועלות האפשריות של השירות. לפעמים מפורט מדי זה יותר מדי. לקוחות לא צריכים לשמוע על כל תכונה שהמוצר או השירות שלך כוללים. במקום זאת, הם רוצים לדעת את כל הדרכים בהן זה יועיל להם. לכן כדאי להתמקד בהצעת הערך שלכם ולוודא שהקוראים יכולים לזהות אותה בקלות, בלי לטבוע באינספור מסרים.

11… מנסים לעשות כל זאת בעצמם: הטעות הגדולה ביותר שמשווקים יכולים לעשות היא לנסות לעשות את כל האמור לעיל בעצמם. למרות שאולי זה נראה ככה לאורך רוב המאמרים בשיטת 'עשה זאת בעצמך' שאני מעלה פה לאורך שנים, אין לצפות שאנשי מקצוע יתעסקו בעוד מקצוע או שניים באותה רמת מומחיות. לפעמים עדיף לשכור את שירותיו של קופירייטר שיוכל להעביר את ערך העסק שלך טוב ממך, כי חוץ מכישרונו הטבעי בכתיבה ושכנוע זה מה שהוא עושה מאז 2006… עדיף לעבוד עם הכותב שלכם לתכנון תוכן שיווקי שמתקשר באופן חד וברור את הצעת הערך ואת יתרונות המוצר, לעבוד עם מי שיבין מה הכתיבה השיווקית שלכם צריכה לתקשר, ולהיות בטוחים שכך יקרה בזמן שאתם עסוקים בהרמת פנים אחרים של העסק.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך