5 טכניקות פשוטות להשבחת כותרות

5 טכניקות פשוטות להשבחת כותרות | כותב טוב

כל מי שאי פעם עבדה על טקסט שיווקי בוודאי מצאה את עצמה מתלבטת בנוגע לכותרת מושכת עין שתלווה את היצירה המוגמרת. ובצדק. כותרות טובות מוכרות יותר מהטקסט עצמו, וזו כבר עובדה שנמדדה והוכחה בעבר. כותרות טובות הן וו הגרירה של היצירה השיווקית כולה. הכותרת, יחד עם התמונה שבה משתמשים על מנת להגביר גירוי, מרכיבים את האריזה שזועקת "פיתחו אותי וגלו מה יש בפנים".
אם לקחת אותי לשם הדוגמה, כיום הכותרות הן חלק בלתי נפרד מהתהליכים שאני עובר עם עצמי לפיתוח רעיונות לטקסטים מקוריים (פעמים רבות הן נולדות מתוך כתיבת הטקסט עצמו). השבחתן מתרחשת רק לאחר סיום הכתיבה. כל זאת נכון במיוחד כשאני יודע כי כותרות יצירתיות ומעניינות חשובות במיוחד כשבודקים ומנסים לברוא אינטראקציות מוצלחות עם קהלים מגוונים ושונים בתכלית זה מזה, וכשמחפשים כל דרך למשוך ערב רב של אנשים לקריאת אתרים ופלטפורמות שונות ומשונות ברחבי האינטרנט.

אז הנה חמש טכניקות שיעזרו גם לך ליצור את הכותרת המושלמת:

שילוב מספרים בכותרות

למרות שזה כבר מרגיש כמו קלישאה בשלב זה של חיי 'בלוג טוב', במיוחד אחרי שכתבתי על כך בכל כך הרבה מאמרים ופוסטים אחרים, יש סיבה לכך שכותרות מספריות עדיין פופולריות בכתיבה שיווקית, שנים אחרי ש'נכנסו לאופנה'. והסיבה היא פשוטה: הן עובדות.
על ידי שימוש בכותרת כמו, "5 טיפים להפיכת האימייל שלך ליותר פרודוקטיבי בעבודה", נותנים לקוראת הממוצעת מושג ברור יותר בנוגע למה יש בסיפור שביקשת מגולשיך לקרוא. מי שנתקלים בכותרות המספריות שלך עשויים לחשוב, "למה לא? אשמח להיות יעילה יותר עם המיילים שלי ואני סקרנית לדעת מהם כל הטיפים הספציפיים האלה?"
שילוב מספרים בכותרות נותן למשתמשי האינטרנט העסוקים הערכה בנוגע לכמה זמן ייקח להם לקרוא את המאמר שלך, ומבטיחה להם שיוכלו לחסוך זמן על ידי רפרוף בין כותרות המשנה למידע החשוב ביותר. הם ידעו שמחכה להם רשימה ממוספרת בפנים וישמחו להוציא ממנה בקלות רק את מה שהם צריכים.
כפי שניסחה זאת מי שהיתה אסטרטגית התוכן הבכירה של Taboola, ענבר יגור, במצגת שפרסמה: "אנשים אוהבים להיות בשליטה בנוגע לחוויה שלהם והם רוצים לדעת מה הולך לקרות לאחר הקליק".

אם כותרת מספרית אינה זמינה, נסו כותרת מסוג "How to"

אם את יכולה ללמד אנשים לעשות משהו שיעזור להם להשיג מטרה אישית חשובה, רוב הסיכויים שכותרת "איך" או "ככה עושים את זה" פשוטה, תעשה את העבודה.
לדוגמה: "התשובות הטובות ביותר לשאלות המלחיצות ביותר בראיונות עבודה", או "איך לענות על שאלת ראיונות העבודה הנוראה ביותר מסוג 'מהי החולשה הגדולה שלך?'"
על פי רוב כותרות כאלה זוכות לצפיות רבות יותר מכל כותרת אחרת בדף ממוצע – עדות לכך שאנשים לא צריכים שום סוג של מכירה קשה ומזיעה אם אפשר ללמד אותם משהו שהם במילא רוצים מאוד ללמוד.

מערבבים משהו ידוע עם משהו מעורפל

לדעתי החלק הקשה ביותר בכתיבת כותרות הוא למצוא דרך לתת לקוראים לטעום במה עוסק המאמר בלי למסור מידע רב מדי, שאת חלקו הם אולי כבר יודעים.
דרך טובה ללכת על החבל הדק הזה מבלי ליפול היא לשלב בכותרת פרט אחד או שניים מאוד ספציפיים ומאוד ידועים, תוך ניפוח אוויר של מסתורין בחלק אחר של הכותרת.
לדוגמה: "ג'ינס חדש ומהפכני שובר את הסטריאוטיפ של תעשיית האופנה". אנשים שיתקלו בכותרת כזו במדיה החברתית שלהם יצליחו לאסוף מידע רב על אודות מה שמחכה להם בפנים: הם ידעו שהסיפור יכיל (כנראה) פרסומת של ג'ינס כלשהו, שאיכשהו אמור לשבור את התבנית של כל מה שבא לפניו. מה שהם לא יודעים – ומה שנותר לגירוי הדמיון שלהם – היא התשובה לשאלה איזה סטריאוטיפ בתעשייה נשבר ואיך בדיוק עוד מכנס ג'ינס הצליח ללכת נגד הזרם?!
השילוב הזה של הידוע (מכנסי ג'ינס…. נו מה כבר יש לחדש) והלא נודע (שבירת מוסכמות) מביא לקליקים רבים יותר. ואם גם התוכן שמתחת לכותרות ממלא את ההבטחה של הכותרת, ולא מבלף, אנשים ישתפו אותו עם חבריהם במדיה החברתית ובעל פה.

להשתמש בסלבריטאים כשאפשר, אבל בלי להבטיח יתר על המידה

אנשים מרגישים 'חמים על' הכוכבים האהובים עליהם. הכללת מישהו/י מפורסם/ת בכותרת היא דרך מצוינת למשוך תשומת לב.
עם זאת, אם הסיפור שלך קשור רק באופן כללי לסלבריטאי/ת המדובר/ת (כלומר אם ניסינו להכניס את נועה קירל לכותרת של פוסט על כסף, רק כי יש לה שיר בשם "מיליון דולר"), אנשים ירגישו מרומים ויעופו מהדף שלך די מהר. אי לכך, בזמן ניסוח הכותרת, כדאי לחשוב היטב אם המעריצים של הסלבריטאים בכותרת שלך ירגישו מרוצים לאחר קריאת הפוסט עצמו.

בדיקת A/B לכל כותרת

אפילו הקוסמים הוויראליים המבריקים ביותר יכתבו כמה פוסטים וכותרות שלא בדיוק מתפקדות כפי שציפו. אין כמו ליפול כשרוצים ללמוד ללכת, נכון? חסרות פעמים בהן כתבתי כותרת שחשבתי שתביא לנפילת חומת סין מרוב הקלקות רק כדי לגלות ש…אני לא בכיוון?
עם בדיקת A/B, או בעברית בדיקת א/ב (ניסיונות שונים לאותה כותרת עד שמשהו 'תופס'), אפשר לוודא שאנשים אכן לוחצים על הכותרות שכתבת ונשארים בדף לאחר שהם עושים זאת. ברגע שרואים איך משתמשים מקליקים ומגיבים לכותרות שונות, ניתן להגדיל את שיעור הקליקים ואת זמן השהות באתר על ידי החלפת הכותרת הפחות יעילה במתאימה ביותר.

מחשבות אחרונות על כותרות ראשונות

עכשיו כשנחשפת לטכניקות היותר יעילות ליצירת כותרות שקשה לעמוד בפניהן, הגיע הזמן לערוך היכרות בין המקלדת לאצבעותיך, ולהתחיל לכתוב… כדאי גם לזכור שאם בהתחלה זה לא מצליח, תמיד אפשר וכדאי לנסות לשנות את הכותרת ולפרסם אותה מחדש עם ניסוח אחר.
על ידי שילוב הטכניקות שהצגתי כאן עם גישה ביקורתית כלפי עצמך ולמידה קפדנית תוך כדי תנועה, גם את תהיי בדרך למיקסום הביצועים של התוכן שלך, בין אם הטקסט שמתחת לכותרת גרוע ומחיק, ובין אם הוא פשוט מבריק.

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך

תגובות בפייסבוק

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית

המחקרים האחרונים בתחום הכתיבה | שכנוע באמצעות מילים | מדריכים יעילים לכתיבה שיווקית בשיטת עשה זאת בעצמך | שילוב של הומור וידע | פעם בחודש אצלך במייל

הרשמה לניוזלטר ספרים

על אודות עבודתם של סופרי צללים | מחסומי כתיבה והדרך להתגבר עליהם | מדריכים יעילים לכתיבת ספרים בעצמך (DIY) | פוסטים, מאמרים וחדשות על יצירת ספרי ביוגרפיה ומקצוע | ביקורת הספרים של טלי

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד?

שיתוף:

טל מאור, 'כותב טוב'

הנה רואים אותי והנה קוראים אותי ומי שרוצים אותי יוצרים איתי קשר. מי אני? קופירייטר, כותב שיווקי, עורך תוכן, סופר צללים, החבר של טלי ואבא של אורי ויואב – לשירות כתיבתך, בכל עט.

שם, טלפון ומייל - כל מה שחסר כדי ש'כותב טוב' יכתוב טוב למענך

פוסטים אחרונים מתוך 'בלוג טוב'