7 כללי שימושיות שעוזרים להפוך אתרים לטובים יותר | כותב טוב

7 כללי שימושיות שעוזרים להפוך אתרים לטובים יותר

בניגוד למה שרבים מדי חושבים, רמת השימושיות/איכות של אתרים היא פרמטר שניתן למדידה ולשליטה.

למרות שאני כותב שיווקי, לא פעם הבלוג הזה סופג באהבה חומרים שהם רוחשים ליד הכתיבה השיווקית, בסמוך לקופירייטינג, כשכנים שגרים בבניין סמוך אבל בהחלט קשורים לעולמות הכתיבה השכנועית ותומכים במטרותיה. זה אחד מהפוסטים האלה, שמבקש להזכיר ששימושיות של אתר מתאפיינת במידת המאמץ שגולשים משקיעים כדי להשיג את מטרותיהם באתר.

המדד הזה מתורגם ל"עלות האינטראקציה", ז"א ככל שהגולשים משקיעים פחות אנרגיה באינטראקציה עם האתר כך קל להם יותר לנווט את דרכם בתוכו. ככל שאדם משיג בקלות את המטרה הרצויה בביקורו באתר או באפליקציה, כך עולים סיכויי האתר להשיג את מטרותיו.

מעצבי אתרים מקצועיים שואפים לבנות אפליקציות ואתרים עסקיים ששומרים על "עלות אינטראקציה" ששואפת לאפס. כדי להשיג דבר כזה ולהבטיח שימושיות גבוהה באתר, אנשי מקצוע בדרך כלל משתמשים באסטרטגיות הבאות:

צמצום מספר הקליקים בדרך להשגת מטרת הגולשים באתר

האידיאל הוא שלושה קליקים עד שהגולשים מגיעים אל מטרותיהם, אפילו באתר או בפורטל גדול.

הגדלת מהירות הטעינה

אם לאתר לוקח יותר מ-3 שניות לטעון את תוכנו במלואו, השימושיות נחשבת ירודה, וזה כנראה נתון שיתסכל גולשים ויגרום להם לנטוש את האתר מהר יותר ולחפש אתר אחר, כנראה של המתחרים.

הסרת גורמים מסיחי דעת

יותר מדי אלמנטים מפריעים באתר, כמו באנרים, פרסומות שונות וחלונות קופצים, מעצבנים גולשים ויכולים להשפיע לרעה על המיקוד שלהם, על מהירות התגובה של האתר ולהביא לגולשים חסרי מנוחה שעלולים בסופו של דבר לעזוב מבלי להמיר את עצמם ללקוחות.

סימנים מעידים לרמת שימושיות טובה באתרים

אפשר להעריך את איכות השימושיות של האתר בהתבסס על הקריטריונים הבאים:

פַּשְׁטוּת

עיצוב האתר והניווט בו צריכים להיות פשוטים ואינטואיטיביים עבור הגולשים. שום דבר באתר לא אמור להסיח את דעת המשתמשים מהמטרה בעצם ביקורם באתר, או להקשות שלא לצורך על ביצוע המשימות שהביאו אותם לשם מלכתחילה.

מְהִירוּת

כאמור, על האתר להטען במלואו תוך פחות משלוש שניות, אבל גם לאפשר לגולשים לנווט בו במהירות ובקלות.

בלתי נשכח

ההיבטים השונים של האתר צריכים להיות קלים לזכירה, כולל שם האתר, הסלוגן (אם יש) ושאר מרכיבי המיתוג. הגולשים אפילו צריכים להיות מסוגלים לזכור בקלות את רצף הצעדים שנקטו באתר בפעם האחרונה, כדי שבפעם הבאה שיחזרו אליו, גם אם זה שבוע או חודש מאוחר יותר, יוכלו לשחזר את צעדיהם בקלות.

נקי מבאגים ושגיאות

חובה לתקן את כל הבאגים והשגיאות באתר. בעלי אתרים ומפתחיהם חייבים לעקוב בקפדנות אחר טעויות, שגיאות או חוסר התאמה בין גרסאות של ווידג'טים ותבניות עיצוב שגורמים לתופעות מוזרות באתר, ולבטל את כולם במהירות ובאופן רציף.

שביעות רצון

זה גורם סובייקטיבי שמאשר ששימושיות האתר היא טובה – יודעים זאת בוודאות גבוהה כאשר משתמשי האתר יוצאים ממנו לאחר חוויית גלישה טובה מבחינתם.

היוריסטיקות של נילסן – חוקי השימושיות

ג'ייקוב נילסן, Ph.D, כיכב פעמים רבות בבלוג הזה לאורך השנים. נו מה הפלא – האיש ידוע ברחבי העולם כ"מומחה המוביל בעולם בנושא שימושיות באינטרנט" (US News & World Report), עוד משחר עידן האינטרנט, אי אז בשנות ה-80, כשנוצרו חוקי השימושיות הקדמונים של האתרים הראשונים.

היוריסטיקות של נילסן (כללי אצבע כלליים לשימושיות – לא הנחיות ספציפיות) התבררו ככל כך פשוטות ויעילות עד שמעצבים ממשיכים לעקוב אחריהן גם כיום. העקרונות הכלליים של נילסן לאינטראקציה ולעיצוב שימושיות יכולים לעזור גם כיום וגם לך, להבטיח שהאתר יככב בצמרת רשימות האתרים השימושיים.

לדברי נילסן יש לבנות אתר איכותי על פי הכללים הבאים:

לספק מידע ברור אודות כל פעולה

אסור להשאיר גולשים מבולבלים באמצע הדרך. לדוגמה, רבים הולכים לאיבוד כשהם לא רואים הודעה ברורה לכך שהתשלום שלהם התקבל או נדחה, במהלך פעולת התשלום ובסיומה. ללא הודעות ברורות שכאלה יתכן שהמשתמשים לא ידעו מה קורה. יש צורך כל הזמן "להנחות" את הגולשים, לאשר את כל השלבים הקודמים ולציין בבירור מהו השלב הבא, אם יש כזה.

לתקשר באמצעות שפה פשוטה וקלה להבנה

הנה הנושא שרוב הבלוג הזה עוסק בו לאורך השנים, על מרכיביו השונים. המילים, הביטויים, התיוג המילולי והמושגים שבהם משתמשים באתרים צריכים להיות מוכרים למשתמשים באופן כללי – ולא רק לבעלי האתר או למומחים בתחומם המקצועי. לשם כך יש לעקוב אחר מוסכמות מהעולם האמיתי, כפי שהיית מדברת עם חברה או מסביר עניין כלשהו ללקוח מועדף, כך שהמידע יופיע בסדר טבעי והגיוני.

לתת למשתמשים שליטה וחופש לשנות, להתחרט או להפוך את פעולותיהם

משתמשים באתרים טועים לעתים בזמן הזנת המידע, בעת כתיבת המייל או אפילו במספרי הטלפון. עליך לאפשר להם לחזור ולתקן את שגיאותיהם בקלות. האתר חייב לתמוך ביעילות בפעולות 'בטל' או 'בצע מחדש'.

מניעה/צמצום טעויות אנוש

בהמשך ישיר וטבעי לסעיף הקודם, חשוב לזכור שכשאתר מכיל מידע שגוי, פעולות תקולות, מספרי טלפון לא מדויקים או כתובות דוא"ל עקומות – האתר פשוט מאבד לקוחות כמו שקערה שבורה מאבדת מים. במצבים כאלה, כשנוצר נתק מוחלט בין האתר וגולשיו רוב הלקוחות בורחים.

אתר האינטרנט שלך אמור למנוע התרחשות של שגיאות כאלה, וכאמור מקודם, גם לעזור למשתמשים להימנע מטעויות כאלה בעצמם. אז או שמבטלים את התנאים המועדים לשגיאה מראש, או שבודקים הכל טוב-טוב ומציגים בפני המשתמשים אפשרות לאישור פעולות לפני אישור סופי, כדי להימנע ממצבים שכאלה.

להיצמד לסטנדרטים המקובלים בעיצוב

 לא תמיד. לפעמים לשבור את הכללים זה חלק מהקטע, אבל אם שואלים את נילסן הוא יאמר שבאופן גורף, במהלך השנים בהן האינטרנט הוא חלק מחיינו, צמחו סטנדרטים ספציפיים בעיצוב אתרים. לדוגמה, אנשים מצפים שמרכיבי הניווט של אפליקציה יהיו במיקומים מסוימים ובמקומות הרגילים שלהם. שימוש בפריסת אתרים, עיצובים וכפתורים יוצאי דופן מבלבל ויכול להטריד גולשים עד כדי נטישה.

לא להסתמך על זיכרון

 לבני אדם יש זיכרונות מוגבלים לטווח קצר, לכן חייבים לצמצם את המידע שהם צריכים לשנן, כולל את התוויות של שדות מסוימים או של פריטים בתפריט. יש להפוך מידע ותכונות לגלויים ככל הניתן ולכאלה שניתן לשחזר בקלות. באופן דומה, אם מדובר בחנות מקוונת, חייבים לציין את תיאור המוצר, מאפייניו ומידע מלא אודותיו כל הזמן, כך שהמשתמשים לא יצטרכו לזכור או לנחש על מה לחצו רגע לפני הקניה, שליחת פרטיהם האישיים או הורדת קבצים.

לכוון לעיצוב מינימליסטי

כל מה שמסיח את דעת המשתמשים מהמטרה העיקרית הוא רע לאתר שלך. המבקרים באתר צריכים לראות רק את מה שהם צריכים. ככל שיש פחות אלמנטים מיותרים באתר, כך טוב וקל יותר לנווט בו. לכן כדאי לשמור את התוכן ואת העיצוב החזותי ממוקדים בדברים החיוניים באמת עבור הגולשים והאתר.

                                                  ————————-

כל המרכיבים האלה, כשהם מיושמים היטב באתרים, גורמים לשימושיות גבוהה יותר בכל אתר ואתר. עם זאת כדאי לזכור שמומחים ממליצים גם על בדיקות תכופות באתר כדרך היעילה ביותר לשיפור השימושיות. פשוט להיכנס אליו כגולשים ולבצע את כל הפעולות שהוא מציע. לעתים קרובות, הפגמים המסוכנים ביותר מופיעים דווקא כשהכול נראה תקין.

הרשמה לניוזלטר-ספרים של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות מעולם הספרים וכתיבתם, ביקורות ספרים, מדריכים ונגיעות של הומור על ספרים, כתיבה, סופרים, סופרי צללים ולקוחותיהם

הרשמה לניוזלטר כתיבה שיווקית של כותב טוב תעשיר אותך בחדשות, מחקרים, מדריכים ונגיעות של הומור מעולם הכתיבה השיווקית והמדיה החברתית

רוצה לכתוב ספר אבל אין לך זמן או יכולת לעשות זאת לבד? זה בשבילך